Przed nami fala upałów. Synoptycy wspominają o "zabójczych temperaturach"
Choć wielu z nas uwielbia upalne lato i wysokie temperatury, nie dla wszystkich tropikalna pogoda jest dobra. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział bardzo gorące lato w Polsce, a co za tym idzie ekstremalnie wysokie temperatury. Zapowiadana fala upałów ma nadejść już w czerwcu.
Synoptycy zapowiadają, że w niektórych rejonach kraju temperatura wyniesie nawet 36 stopni. Eksperci tłumaczą, że tak wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.
Tegoroczne lato będzie bardzo gorące
Po zimie niemal każdy z nas stęskniony jest wysokich temperatur i słonecznych dni. Jak się okazuje, wszystko przed nami. Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że w tym roku czeka nas upalne lato z bardzo wysokimi temperaturami.
Jak tłumaczył Grzegorz Walijewski, rzecznik ImiGW , gorąco będzie już w czerwcu, natomiast w kolejnych miesiącach temperatury wskażą podobne wartości. J ak podkreśla Walijewski, nie będą to krótkotrwałe upały, a fale gorąca, trwające dłużej, niż cztery dni.
" To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - tłumaczył Walijewski.
W upały nie wypoczywamy, ani nie regenerujemy się
Jak wyjaśniał rzecznik ImiGW tropikalne temperatury mogą być nie lada problemem, gdyż wtedy w ogóle nie wypoczywamy, ani nie regenerujemy się. Zresztą bardzo często jest tak, że niektórzy z nas narzekają na tak wysokie temperatury, mówiąc, że przez upały jesteśmy zmęczeni i na nic nie mamy siły.
Według NIH (część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych) i NASA, szczyt ludzkiej wytrzymałości to temperatura "mokrego termometru" - ok. 35 stopni Celsjusza. Jak się okazuje, temperatura "mokrego termometru" nie jest dokładnie taka sama, jak aktualna temperatura powietrza. Musi uwzględniać ciepło otoczenia oraz wilgotność powietrza.
Przy większej ilości wody w powietrzu, pot trudniej paruje z ciała i uniemożliwia schładzanie organizmu. W związku z czym najtrudniejsze warunki pogodowe są wtedy, gdy nie tylko jest gorąco na dworze, ale również i wilgotno. Zabójcze 35 st. C mokry termometr osiąga przy temperaturze powietrza 38,9 st. C i wilgotności 77 proc . Lekarze ostrzegają, że takie warunki mogą zabić zdrowego człowieka po 3 godzinach.
Nie tylko seniorzy i dzieci narażeni na upały
Ratownicy i lekarze potwierdzają, że w upały mają znacznie więcej pracy i pacjentów do przyjęcia. Zdaniem lekarzy znacznie częściej dochodzi do pogorszenia stanu pacjentów z niewydolnością krążenia, nowotworami czy schorzeniami nerek, Lekarze przyjmują też więcej pacjentów w związku z obrzękami nóg, zaburzeniami snu czy ogólnego zmęczenia.
Do tej pory mówiło się, że na upały najbardziej narażone są osoby starsze oraz dzieci. Lekarze wyjaśniają, że każdy, kto nie dba o odpowiedni ubiór czy nawadnianie, może ponieść konsekwencje w związku z wysokimi temperaturami. W tym przypadku ważna jest też odpowiednia dieta . Dietetycy podkreślają, że na upały najlepsze jest jedzenie roślin strączkowych, jogurtów, ale przede wszystkim duża ilość warzyw i owoców.
Czytaj też:
Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru
Domowy izotonik, czyli napój nawadniający na upały w 5 minut. Będzie taniej i zdrowiej
Ten manicure to hit na lato! Klasyczny french do lamusa, na topie brokat!