Przychodnie i szpitale będą miały nowy obowiązek. Chodzi o bezpieczeństwo małoletnich
15 sierpnia kończy się termin wdrożenia przez szpitale, przychodnie i zakłady opiekuńczo-lecznicze nowych zasad. Dzięki nim zwiększy się poziom ochrony osób małoletnich. Do czego zobowiązane są te placówki? Sprawdźmy.
W 2024 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących ochrony małoletnich przed przestępczością seksualną. Zmiany objęły również pracodawców, którzy prowadzą działalność leczniczą. Szpitale, przychodnie, poradnie i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich oraz sprawdzania kandydatów na pracowników w odpowiednich rejestrach. Zmiany we wszystkich polskich placówkach muszą zostać wprowadzone do 15 sierpnia.
Pracownicy ochrony zdrowia są sprawdzani przez pracodawców
15 lutego 2024 roku wprowadzono obowiązek sprawdzania przez pracodawców, czy osoby zatrudniane lub dopuszczane do pracy związanej z leczeniem lub opieką nad małoletnimi, nie figurują w rejestrze z dostępem ograniczonym lub w rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia wydała postanowienie o wpisie. To niezwykle ważne w kwestii dbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Na tym jednak nie stanęło. Do 15 sierpnia ma zostać wprowadzona kolejna zmiana.
Czy powinno się zamykać deskę sedesową? Sprawdzili to naukowcy z USA. Na bank popełniasz błąd Od lat dodaję łyżkę tych ziarenek do owsianki. Gdy inni wycierają nos, ja nie łapię żadnych infekcjiOd 15 sierpnia duże zmiany w szpitalach i przychodniach
- Każdy podmiot leczniczy (szpitale, przychodnie, zakłady opiekuńczo-lecznicze), w którym przebywają lub mogą przebywać małoletni, ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do 15 sierpnia 2024 roku - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Standardy zgodnie z prawem powinny dostępne na stronach internetowych podmiotów leczniczych oraz umieszczone w widocznych miejscach w ich siedzibach. Powinny powstać dwie wersje – pełna i skrócona w formie przystępniejszej dla małoletnich. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie kontrolował wdrażanie tych standardów.
Standardy Ochrony Małoletnich – jak to wygląda w praktyce?
Jedną z placówek, która opublikowała już Standardy Ochrony Małoletnich, jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy.
Oto Korzyści z wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich, które wylicza placówka:
Placówka poprzez wprowadzenie zasad bezpiecznej rekrutacji dba o to, by wśród personelu nie było osób, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu dziecka.
Personel potrafi odpowiednio zareagować na podejrzenie krzywdzenia dziecka w placówce lub w rodzinie dzięki wdrożonym schematom postępowania.
Dzięki ustalonym zasadom bezpiecznych relacji personel ma jasność, jakie są ramy profesjonalnej relacji z dzieckiem, a jakie zachowania – zarówno ze strony dorosłych wobec dzieci, jak i między dziećmi – są niedopuszczalne.
Personel jest przygotowany, by zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz symptomy krzywdzenia, jak również opracować plan wsparcia dziecka krzywdzonego.
Zobacz też:
Czy powinno się zamykać deskę sedesową? Sprawdzili to naukowcy z USA. Na bank popełniasz błąd
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka
Co zamiast chleba na śniadanie? Zapomnij o owsiance. Jedz to, a kilogramy same znikną