Pylica płuc – przyczyny, objawy, leczenie
Pylica płuc – przyczyny i rodzaje pylicy
Pylica płuc – objawy
Pylica płuc – leczenie
Pylica płuc – przyczyny i rodzaje pylicy
Pylica płuc powstaje w wyniku wdychania różnego rodzaju pyłu i metali. W zależności od zmian anatomopatoligczych, pylicę płuc można podzielić na kolagenową i niekolagenową, co jest ściśle związane z przyczynami jej powstawania. Chorobę zalicza się do chorób zawodowych, najczęściej dotyka górników lub spawaczy. Długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłów prowadzi do zmian w tkance płucnej, co wywołuje niewydolność oddechową.
Pylica kolagenowa, wywołana jest przez pył, który doprowadza do zwłókniania i uszkadzania struktury pęcherzyków płucnych. Związki, które mogą to wywołać to krzemiona i azbest. Natomiast pylica niekolagenowa to choroba, której przyczyną jest działanie pyłów o mniejszej funkcji zwłókniającej, np. siarczanu baru i tlenku cynku, bez zmian strukturalnych w pęcherzach płuc.
Pylice kolagenowe dzielą się na następujące rodzaje:
- pylica krzemowa – przyczyną powstawania tej pylicy płuc jest wdychanie pyłu krzemionki krystalicznej.
- pylica azbestowa – to choroba, którą cechuję śródmiąższowe włóknienie tkanki płucnej, co wiąże się z odczynem opłucnowym.
- pylica talkowa – powstaje w skutek włóknienia płuc dwóch typów: śródmiąższowego oraz ogniskowego.
- pylica aluminiowa – przyczyną powstawania tej pylicy płuc jest wdychanie pyłu glinu lub dymu, który powstał przy prażeniu boksytów. Doprowadza do szkodliwych zmian w płucach.
W pylicach kolagenowych można wyróżnić także te z nich, których przyczyna leży we wdychaniu pyłów mieszanych, tj:
- zespół Caplana – czyli reumatodialna postać pylicy o niewiadomej przyczynie powstawania. Jako czynni wyzwalający wskazuje się mechanizmy immunologiczne. Choroba rozwija się powoli, ale postępując.
- pylica spawaczy elektrycznych – to pylica wywołana przez dymy i gazy, które wytwarzają się przy spawaniu. Czynnikiem wywołujących najczęściej są tlenki Fe, Ti, N, Mn, HF, CO.
- pylica górników kopalń węgla – to rodzaj pylicy, który rozwija się w skutek wdychania pyłów powstałych w kopalniach, czyli mieszanki pyłu węglowego, krzemionki, czy glinokrzemianów.
Pylice płuc mają jeszcze jeden główny rodzaj powstawania, jest to pylica niekolagenowa. Choroby z tej grupy wywołane są przez wdychanie pyłów niezwłókniających. Do takich zalicza się na przykład pył żelaza, pył cyny lub pył siarczanu baru.
Pylica płuc – objawy
Objawy pylicy są widoczne gołym okiem, ale choroba musi być zdiagnozowana przez lekarza, aby dowieść o jej istnieniu. Pylica płuc daje bardzo podobne objawy do innych chorób dróg oddechowych, ale można ją łatwo rozpoznać, przeprowadzając wnikliwy wywiad lekarski z pacjentem. Jej główną przyczyną jest długotrwałe wdychanie pyłu, a więc jeśli pacjent jest tego świadomy, lekarz od razu może postawić trafną diagnozę. Objawy pylicy płuc to:
- duszność, kaszel,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- rozedma płuc,
- serce płucne,
- niewydolność oddechowa,
- niewydolność serca,
- palce pałeczkowate,
- reumatoidalne zapalenie stawów w zespole Caplana.
Pylica płuc – leczenie
Leczenie pylicy płuc polega na wstępnym badaniu diagnostycznym, w którym lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski. Lekarz powinien spytać o czynniki ryzyka, na które jest narażony pacjent z objawami pylicy płuc. Z pewnością spyta o rodzaj wykonywanej pracy lub o to, co robił pacjent, zanim wystąpiły pierwsze objawy.
Leczenie pylicy płuc odbywa się poprzez trzy możliwe ścieżki: leczenie przez pulmonologa, który zajmuje się diagnostyką i prowadzeniem chorych na choroby układu oddechowego, leczenie przez internistów lub lekarzy pierwszego kontaktu, leczenie chirurgiczne/szpitalne, do którego dochodzi, kiedy choroba rozwinie się o możliwe powikłania.