Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?
Do refundacji w profilaktyce udarowej od 1 stycznia wejdą leki stosowane w migotaniu przedsionków. Miesięczna terapia, która do tej pory kosztowała nawet kilkaset złotych, znacznie stanieje.
Pacjenci będą mogli wykupić leki z 30-procentową odpłatnością. Podajemy, które leki będą refundowane w profilaktyce udarów i jakich pacjentów to dotyczy.
Refundacja leków na migotanie przedsionków
Od 1 stycznia 2025 do refundacji w profilaktyce udarowej wchodzą niektóre leki kardiologiczne. Chodzi o doustne antykoagulanty nowej generacji – rywaroksaban i dabigatran , które stosuje się w profilaktyce udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, ale z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka:
- wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny,
- wiek minimum 75 lat,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA).
Refundacja w tym wskazaniu wyniesie 30 proc. kosztu leku. Niestety, nowe wskazanie nie znalazło się na liście bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 65. roku życia (lista 65+).
Dotychczasowe zasady refundacji i zmiany od nowego roku
Rywaroksaban i dabigatran były do tej pory refundowane w leczeniu i prewencji zakrzepowo-zatorowych powikłań żylnych:
- po planowej alloplastyce stawu biodrowego (do 30 dni) lub kolanowego (do 14 dni),
- w terapii zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz w profilaktyce ich nawrotów (30 proc. odpłatności).
Od 2025 roku poziom refundacji będzie zróżnicowany w zależności od wskazania oraz produktu. Leki referencyjne, takie jak Xarelto i Pradaxa, nie będą objęte refundacją w nowym wskazaniu. Wprowadzone zmiany mogą niestety powodować trudności w zrozumieniu zasad odpłatności i dostępności, szczególnie dla pacjentów z grupy 65+ .
Wsparcie dla pacjentów i placówek medycznych
Na stronie gov.pl/web/zdrowie można znaleźć szczegółowe wyjaśnienia w tej kwestii:
Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania mające na celu ułatwienie procesu refundacji. Centrum e-Zdrowia przygotowało dodatkowe funkcjonalności systemowe, którą mają uprościć proces przepisywania leków w zależności od klinicznego wskazania. NFZ planuje także przygotowanie komunikatów skierowanych do aptek i świadczeniodawców, aby precyzyjnie informować o zasadach refundacji.
„Pracujemy nad praktycznymi udogodnieniami dla pacjentów i placówek” – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos, podkreślając, że takie działania mają na celu wyeliminowanie ewentualnych niejasności i błędów w systemie.
Źródło: gov.pl/web/zdrowie, pacjent.gov.pl
Zobacz także:
Coraz więcej ludzi cierpi na migotanie przedsionków. Ryzyko wzrasta z wiekiem
Choroba małych naczyń mózgowych to częsta przyczyna udaru. Jakie daje objawy?
To najczęstsze objawy zatorowości płucnej. Lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę