Na pewno masz w domu te tabletki. Chronią nie tylko przed bólem głowy, ale i nowotworem, nawet w 37%
Aspiryna to lek często stosowany na ból głowy. Swego czasu była znana jako preparat zmniejszający ryzyko występowania zakrzepicy, ataku serca czy udaru mózgu. Naukowcy przebadali jej stosowanie pod kątem profilaktyki antynowotworowej. Skutki badań są zaskakujące.
Aspiryna a rak jelita
Aspiryna działa na wielu płaszczyznach, co sprawia, że może być skuteczna w profilaktyce nowotworowej. Według najnowszych badań naukowców z Massachusetts General Hospital, regularne stosowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą mniej zdrowy styl życia. Wyniki badań pokazują, że stosowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko nowotworu jelita u palaczy i osób z otyłością o ponad 37 proc. U osób zdrowych i prowadzących zrównoważony styl życia, to ryzyko również spada, ale zaledwie o 6 proc. zapobiegania. Uczestnikom badania podawano 325 mg aspiryny dwa razy w tygodniu. W jaki sposób działa preparat? Aspiryna reaguje w tym wypadku jako bloker procesów zapalnych, wspiera równocześnie układ odpornościowy w walce z komórkami nowotworowymi, utrudniając ich rozwój. Badania przeprowadzono na grupie 100 tys. osób w ciągu 30 lat.
Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków Mężczyźni badają się rzadziej. Nie pamiętają też o samobadaniuRyzyko stosowania aspiryny
Zważywszy jednak na potencjalne skutki uboczne – nie jest to lek uniwersalny. Pomimo obiecujących wyników, stosowanie aspiryny wymaga przede wszystkim konsultacji ze specjalistą. Nie każdy może ją regularnie stosować. Do skutków ubocznych stosowania aspiryny należą przede wszystkim krwawienia z przewodu pokarmowego. Z tego powodu decyzji o jej stosowaniu nie należy podjemować na własną rękę.
Pamiętajmy również: przyjmowanie aspiryny nie oznacza, że można zrezygnować ze zdrowego stylu życia i dbania o siebie. Lek jest zaledwie elementem profilaktyki zdrowotnej, cała reszta czynników, takich jak aktywność fizyczna, dieta bogata w składniki odżywcze, unikanie żywności przetworzonej i używek, a także wykonywanie badań profilaktycznych (np. kolonoskopii, mammografii, gastroskopii), zależą już od decyzji konkretnej osoby.
Przyszłość aspiryny w profilaktyce antynowotworowej
Badania z Massachusetts General Hospital, opublikowane w JAMA Oncology, mogą wpłynąć na stosowanie aspiryny w profilaktyce zdrowotnej. Chociaż sugerują, że lek wydaje się skutecznym narzędziem w walce z ryzykiem nowotworu jelita grubego, zwłaszcza u osób z grupy podwyższonego ryzyka, należy mieć świadomość, że nie jest to „cudowna tabletka”. Wymaga bowiem dalszych badań i analiz. Bez względu na to, już teraz warto zadbać o zdrowy styl życia, pamiętając o badaniach profilaktycznych.
Źródło: Mass General Brigham
Zobacz także:
„Botoks” z czasów PRL. Nasze babcie likwidowały nim zmarszczki za 7 zł
Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku
Mężczyźni badają się rzadziej. Nie pamiętają też o samobadaniu