Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy
Fot. Freepic

Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

3 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka.

Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

Ważne badania lekarzy z Early Cancer Institute

Lekarze z Early Cancer Institute otrzymali 11 milionów funtów od anonimowego dawcy i skupiają się obecnie na znalezieniu sposobów walki z nowotworami - zanim te dadzą o sobie znać. W przeprowadzanym badaniu wykorzystane mają zostać najnowsze odkrycia - wykazujące, że u wielu ludzi przed bardzo długi czas rozwija się tzw. stan przednowotworowy.

Jego zidentyfikowanie może umożliwić walkę ze zmianą, zanim ta rozprzestrzeni się na dobre po organizmie człowieka lub urośnie. Jak zauważa dyrektor instytutu, prof. Rebecca Fitzgerald, opóźnienie nowotworu może czasem trwać latami, czasem dekadę lub dwie, zanim choroba dotknie pacjentów.

kobieta-w-laboratorium-robi-eksperymenty-z-bliska.jpg
Fot. Freepic
Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?
Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu

"Potrzeba innego podejścia"

Lekarze podkreślają też, że potrzeba innego podejścia, które pozwoli na wczesne wykrycie osoby zagrożonej nowotworem - za pomocą testów . Można poddać wtedy większą ilość osób. Jeden z wymienianych przykładów to cytogąbka, czyli gąbka na sznurku opracowana przez lekarzy, w tym samą dyrektor instytutu prof. Fitgerald. Połyka się ją jak pigułkę. Jak wyjaśniają lekarze, rozszerza się w żołądku do postaci gąbki, a później można ją podciągnąć go przełyku, gdzie po drodze zbiera komórki.

Z kolei komórki zawierające białko zwane TFF3 występujące jedynie w komórkach przedrakowych, zapewniają dość wczesne ostrzeżenie, iż pacjent narażony jest na ryzyko raka przełyku. Wspomniany test jest tani, ale również dość prosty do wykonania. W związku z czym można go przeprowadzać na masową skalę.

Zespół lekarzy opracowuje specjalne biomarkery

Testy są bardzo ważne dla Early Cancer Institute. Ma on do dyspozycji próbki dostarczone przez kobiety w ramach wcześniejszych już badań przesiewowych w kierunku raka jajnika. Korzystając z nich lekarze zidentyfikowali zmiany odróżniające dawców, u których zdiagnozowano nowotwór krwi 10 lub nawet 20 lat po dostarczeniu próbek - od dawców u których takie schorzenia w ogóle nie wystąpiły.

Warto dodać, że inny z zespołów instytutu opracowuje aktualnie biomarkery, które zapewniają znacznie lepsze sposoby identyfikowania osób, u których istnieje ryzyko złego rokowania z powodu rak prostaty.

Źródło: Early Cancer Institute/geekweek.interia.pl

Czytaj też:

Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO]

Ten objaw pojawia się na skórze. Może sugerować raka trzustki

Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas na redakcja@pacjenci.pl. Wybrane listy opublikujemy anonimowo.

Zaraził się ptasią grypą od ssaka. Miał tylko jeden objaw
Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko