Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Ten objaw pojawia się na skórze. Może sugerować raka trzustki
Daria Siemion
Daria Siemion 02.04.2024 10:14

Ten objaw pojawia się na skórze. Może sugerować raka trzustki

smutna kobieta patrzy na swoją twarz
Fot. Canva / Ron Lach

Ze względu na późno pojawiające się objawy, choroby trzustki przez długi czas mogą pozostawać nierozpoznane -zwłaszcza nowotwór, który cechuje się wysoką śmiertelnością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że schorzenia trzustki we wczesnym stadium rozwoju mogą dawać objawy skórne. Zaliczamy do nich nie tylko świąd, czy wysypkę. 

To zmęczenie, problemy z krążeniem czy ciężka choroba? Pewnie wiele osób zadaje sobie teraz to pytanie. Wyjaśniamy, na jakie objawy należy zwrócić uwagę. 

Czym jest trzustka i jaką pełni funkcję?

Trzustka to niewielki narząd o długości ok. 20 cm znajdujący się w górnej części brzucha. Składa się z trzech części: głowy, trzonu i ogona. Kształtem przypomina gruszkę albo balonik. U zdrowych osób ma bladoróżowy kolor. 

Najważniejszą funkcją trzustki w ciele człowieka jest dostarczanie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie oraz produkcja insuliny i glukagonu – hormonów regulujących poziom cukru we krwi.

Ze względu na późno pojawiające się objawy i ważną rolę narządu, choroby trzustki, a zwłaszcza rak, cechują się wysoką śmiertelnością – w Polsce rocznie diagnozuje się kilka tysięcy przypadków, ale zaledwie kilkaset chorych przeżywa więcej niż 5 lat.

sick-woman-with-hands-stomach-suffering-from-intense-pain.jpg
Chora trzustka objawia się nie tylko bólem brzucha Fot. Freepik / katemangostar
Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół Zjadłeś za dużo w Wielkanoc? Oto pięć sposobów na przejedzenie

Jakie są najczęstsze choroby trzustki?

Choroby, a zwłaszcza rak trzustki mogą wynikać z nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów, a także z kontaktu z pestycydami, a nawet z zażywania niektórych leków. Istotną rolę odgrywa też genetyka i czasami trudno wskazać jednoznaczną przyczynę choroby.

 – W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10 proc.  pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba  – powiedziała Pacjentom dr Olga Urbanowska - Domańska, onkolog.

Najczęstsze choroby trzustki to: 

 • ostre zapalenie trzustki,
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • torbiele trzustki,
 • rak trzustki.

Do czynników zwiększających ryzyko chorób trzustki zalicza się cukrzycę typu 2 oraz otyłość. Z danych naukowych wynika, że większość chorych to osoby po 50. roku życia, najczęściej mężczyźni.

Zobacz też: 50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć?

Po czym poznać, że trzustka jest chora?

Choroby trzustki przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów, co opóźnia postawienie diagnozy, wpływając niekorzystnie na rokowanie. Objawy chorób trzustki zazwyczaj łączą się z procesem zapalnym, który powoduje ból.

– Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki – wyjaśniła Pacjentom dr Olga Urbanowska – Domańska, onkolog.

I dodała: – Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki, są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność. U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja.

Objawy choroby trzustki:

 • ból w górnej części brzucha,
 • ból brzucha promieniujący do kręgosłupa,
 • spadek masy ciała,
 • biegunka,
 • nudności i wymioty,
 • wzrost stężenia glukozy we krwi,
 • gorączka,
 • brak apetytu,
 • osłabienie i męczliwość,
 • wzdęcia i uczucie pełności,
 • zmiany skórne.

Do objawów skórnych chorób trzustki zalicza się świąd i zażółcenie skóry. To drugie wynika z nacisku na przewód żółciowy. U chorych mogą wystąpić również krwawe plamy w okolicy pępka i zaczerwienie twarzy oraz dekoltu.

swiad.png
Choroby trzustki mogą powodować świąd skóry Fot. Freepik

Jak dbać o trzustkę, by była zdrowa?

Choroby trzustki mogą zacząć dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju, dlatego przynajmniej raz na rok warto sprawdzać poziom cukru we krwi i przynajmniej raz na dwa lata wykonywać USG jamy brzusznej oraz rezonans.

Osoby narażone na choroby trzustki powinny unikać pokarmów bogatych w tłuszcze, takich jak np. margaryna czy smalec. Należy też pamiętać o codziennych ruchu - również w kontekście zdrowia całego organizmu. 

W przypadku bólów brzucha o nieznanej przyczynie, można wykonać badania trzustki, np. badanie stężenia enzymów trzustkowych (amylazy i lipazy) i inne – w niektórych laboratoriach dostępne są nawet "pakiety trzustkowe".

Źródło: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zobacz też:

Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania