Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.04.2024 15:13

Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?

pacjent onkologiczny
Fot. Canva / Getty Images

Medyczna marihuana od lat wykorzystywana jest w terapii różnych chorób, znajdując zastosowanie w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Posiada wiele właściwości leczniczych, m.in. działa przeciwbólowo i uspokajająco, poprawiając jakość życia pacjentów. 

W jaki sposób medyczna marihuana pomaga osobom z chorobami nowotworowymi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Zastosowanie leczniczej marihuany w onkologii

Medyczna marihuana wykorzystywana jest w onkologii jako terapia wspomagająca tradycyjne leczenie. Należy podkreślić, że nie zastąpi klasycznych form leczenia, ale stanowi doskonałe dopełnienie terapii. Pomaga na dolegliwości, takie jak m.in. różnego rodzaju bóle czy nudności po chemioterapii. 

- W Internecie pojawią się informacje, że medyczna marihuana zabija komórki rakowe, jednak nie ma wystarczających danych, które by to potwierdziły. Należy podkreślić, że medyczna marihuana nie zastąpi klasycznych metod terapii i jest wykorzystywana głównie w leczeniu objawowym. Mamy udowodnione dane, że medyczna marihuana wspaniale sprawdza się jako kooterapia w przypadku nudności indukowanych chemioterapią i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia - powiedziała w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Magdalena Nita. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-03T143757.935.png
Fot. Canva /  Getty Images
Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"

Na jakie dolegliwości onkologiczne pomaga medyczna marihuana?

Jak czytamy na stronie Centrum Medycyny Konopnej, terapia medyczną marihuaną wykazuje skuteczność w łagodzeniu dolegliwości u pacjentów onkologicznych, co zostało potwierdzone badaniami. Medyczna marihuana pomaga na: 

  • bóle nowotworowe,
  • nudności i wymioty związane z chemioterapią,
  • nudności i wymioty związane z radioterapią,
  • bóle głowy,
  • stany lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • kacheksja (stan wyniszczenia organizmu w przebiegu przewlekłej choroby, zazwyczaj nowotworowej),
  • stan terminalny (końcowa faza życia, w której pacjent nie może oczekiwać żadnej poprawy stanu zdrowia i leczenie przyczynowe zostaje zakończone). 

W maju 2023 roku na University of Colorado przeprowadzono badanie wykorzystujące produkty z marihuany medycznej z licencjonowanych aptek. Wykazano, że pacjenci poddawani chemioterapii, którzy regularnie stosowali konopię leczniczą przez okres dwóch tygodni, zgłaszali m.in. zmniejszenie bólowych. Warto podkreślić, że medyczna marihuana wykazuje niższe ryzyko uzależnienia niż opioidy. 

- W porównaniu do tzw. opioidów, które stosujemy w terapii przeciwbólowej, ryzyko uzależnienia od marihuany medycznej jest niższe i bezpieczniejsze. Pamiętajmy, że tego typu terapia powinna być prowadzona pod opieką lekarza, który specjalizuje się w niej. Jeśli pacjent będzie stosować się do zaleceń, to uzależnienie nie powinno mu grozić - wyjaśniła dr n. med. Magdalena Nita.

Czym różni się marihuana medyczna od rekreacyjnej?

Marihuana jest określeniem suszu z konopi indyjskich. Zasadnicza różnica między suszem medycznym a rekreacyjnym jest taka, że lecznicza marihuana spełnia wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa. Nie znajdziemy w niej pestycydów, metali ciężkich ani innych związków chemicznych, np. dopalaczy. Marihuana rekreacyjna pochodzi z niewiadomego źródła i nie mamy pewności co do jej składu i bezpieczeństwa. 

- Medyczna marihuana hodowana jest na certyfikowanych farmach i ma określony stosunek kannabinoidów. Jesteśmy więc w stanie określić jej potencjał leczniczy i prawidłowo zaplanować terapię - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita.

Leczenie medyczną marihuaną odbywa się pod okiem specjalisty, który w zależności od danego przypadku ustala plan leczenia i dostosowuje dawki. 

- Prowadzimy terapie na zasadzie miareczkowania od możliwie jak najmniejszych dawek. Pacjent współpracując z lekarzem stopniowo zwiększa dawki. Kierując się tą zasadą staramy się zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, przy czym tak jak przy każdym leku mogą wystąpić skutki uboczne. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami są nudności - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita. 

Przeczytaj też: 

W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Jak medyczna marihuana pomaga na endometriozę? Pytamy ekspertów

Polecane