Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.04.2024 17:48

Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu

udar mózgu
fot. Canva / Getty Images

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i trwałego inwalidztwa wśród osób dorosłych w Polsce i na świecie. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak występuje też u coraz młodszych pacjentów. Dobra informacja jest taka, że czekają nas zmiany w leczeniu udaru. 

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Ma on dotyczyć ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca tego roku. Co to oznacza dla pacjentów?

Szykują się zmiany w leczeniu udaru

W Polsce w leczeniu udaru stosowana jest trombektomia mechaniczna oraz leczenie trombolityczne. Trombektomia to zabieg polegający na usunięciu zatoru z tętnicy. Jest on zaliczany do najnowocześniejszych metod leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. 

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia zakłada dodanie do wykazu świadczeń gwarantowanych leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych. 

W projekcie nowelizacji chodzi o zapewnienie dostępności do leczenia ostrej fazy udaru za pomocą tych metod. Ma to nastąpić już za kilka miesięcy, bo od 1 lipca - tuż po zakończeniu realizacji programu pilotażowego. W ramach programu leczenie obecnie jest finansowane.

5056.jpg
Fot. Freepic

 

To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

Dzięki tej metodzie leczenia pacjenci szybciej wrócą do sprawności

Jak się okazuje, wstępna ewaluacja pilotażowego programu oraz opinia konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii wskazują na zasadność utrzymania dostępności do procedur, które ratują życie świadczeniobiorców z udarem mózgu, również z uwagi na poprawę ich stanu zdrowia w zakresie oceny stopnia niepełnosprawności oraz aktywności - w porównaniu z tymi, u których zastosowane było standardowe postępowanie.

“Dzięki zastosowaniu przedmiotowego leczenia za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, świadczeniobiorcy po udarze mózgu szybciej wracają do pełnej sprawności, co ma niebagatelny wpływ na jakość ich życia i samodzielność w codziennych czynnościach” - czytamy w oświadczeniu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zobacz też: Syn Andrzeja Leppera nie wierzy w samobójstwo taty. "Nie wybaczę im tego"

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Wymienia się dwa główne typy udaru: niedokrwienny oraz krwotoczny, przy czym ok. 80 proc. przypadków stanowią udary niedokrwienne. U pacjentów z udarem niedokrwiennym w ostrej fazie stosowane są dwie metody leczenia: leczenie trombolityczne oraz trombektomia mechaniczna.

- W przypadku udaru krwotocznego śmiertelność wynosi około 50%. W przypadku udaru niedokrwiennego lub jego wczesnych powikłań sięga ona 20% - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 

Trombektomia mechaniczna jest uważana za jedną z najnowocześniejszych metod leczenia udaru niedokrwiennego. Polega ona na usunięciu wewnątrznaczyniowym zatoru z tętnicy mózgu i jest poprzedzana tromboliozą, czyli procesem polegającym na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego, który ma na celu rozpuszczenie skrzepliny blokującej naczynie mózgowe. Trombektomia mechaniczna jest wykonywana u około 8 proc. chorych z udarem niedokrwiennym, w tym u 5 proc. po zastosowaniu leczenia trombolitycznego.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj też: 

Zmniejszają ryzyko zawału nawet o 30 proc.! Aż 9 korzyści zdrowotnych z posiadania kota

Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice

Polecane