Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Skręt szypuły jądra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:33

Skręt szypuły jądra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Skręt szypuły jądra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
pixabay.com

Skręt szypuły jądra – przyczyny

Skręt szypuły jądra, zwany też potocznie skrętem jądra, polega na obrocie jądra wraz z powrózkiem nasiennym wokół własnej osi.Schorzenie to występuje u osób, których tkanka łączna w mosznie z różnych powodów jest osłabiona, co skutkuje wydłużeniem powrózka nasiennego oraz nadmierną ruchomością jąder.Do urazu dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu, w wyniku wykonania gwałtownego podskoku czy niekontrolowanego ruchu. Pośród przyczyn występowania skrętu szypuły jądra wymienia się także nagłą zmianę temperatury otoczenia (np. podczas wyjścia na dwór zimą z ciepłego pomieszczenia). W niektórych przypadkach jednak do skrętu może dojść podczas snu, bez wpływu żadnych czynników zewnętrznych.Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu jąder zwiększa się w okresie dorastania - choć może on pojawić się u osób w każdym wieku, najczęściej dotyka chłopców między 10. a 18. rokiem życia. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko urazu jest niezstąpienie jądra do worka mosznowego, czyli tzw. wnętrostwo. W takim przypadku skręt szypuły jądra zdarza się kilkanaście razy częściej niż u osób o prawidłowym umiejscowieniu tych narządów.Do czynników ryzyka należy również guz jądra oraz torbiel nadjądrza.

Skręt szypuły jądra – objawy

Główne objawy skrętu szypuły jądra to:1. Pojawiający się nagle, jednostronny ból jądra, który zwykle promieniuje również do pachwiny oraz dolnych okolic brzucha. W rzadkich przypadkach, kiedy dochodzi do skrętu dwóch jąder, ból występuje obustronnie. Charakterystycznym objawem jest jego nasilenie podczas unoszenia jąder.2. Zaczerwienienie i obrzęk moszny. Może także wystąpić zwiększona wrażliwość na dotyk.3. Jedno jądro umiejscowione wyraźnie wyżej od drugiego.

Objawom mogą towarzyszyć również nudności, wymioty, zawroty głowy, gorączka, krew w nasieniu oraz pojawienie się guzków w mosznie.

Skręt szypuły jądra – diagnostyka

W celu zdiagnozowania skrętu jąder przeprowadza się badanie fizykalne, ultrasonografię moszny (daje 100 % pewność diagnozy), a także badanie moczu.Przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się do urologa - dzięki przeprowadzonej diagnostyce wykluczy on pozostałe możliwe przyczyny bólu oraz obrzęku moszny (w tym np. nowotwór) i zaleci odpowiednie leczenie.

Skręt szypuły jądra – leczenie

Leczenie skrętu szypuły jądra w pierwszej kolejności polega na doprowadzeniu jądra do fizjologicznej pozycji. W łagodniejszych przypadkach lekarz może samodzielnie rozkręcić powrózek nasienny oraz jądra. W poważniejszych z kolei konieczne jest wykonanie operacji, podczas której odkręca się jądro, odsłania je, a następnie specjalnymi szwami mocuje do ściany moszny. Drugie jądro, nawet jeśli nie uległo skręceniu, profilaktycznie również zostaje w ten sam sposób umocowane, aby zapobiec podobnym urazom w przyszłości.

Tagi: