Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Sukces białostockich lekarzy onkologów. Skomplikowana operacja żołądka wspomagana chirurgią robotyczną
Fot. Canva/Kaspars Grinvalds

Sukces białostockich lekarzy onkologów. Skomplikowana operacja żołądka wspomagana chirurgią robotyczną

23 stycznia 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Specjaliści z Oddziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego z Pracownią Endoskopii – Colorectal Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii przeprowadzili skomplikowaną operację na pacjencie nowotworowym – całkowitą resekcję żołądka, która była pierwszym tego typu udanym zabiegiem w regionie podlaskim.

Nowotwór złośliwy u 65-letniej pacjentki

Całkowita resekcja żołądka z powodu nowotworu złośliwego była wspomagana nowoczesną technologią w postaci systemu chirurgii robotycznej .

„Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii operację przeprowadzono z niezwykłą precyzją, umożliwiając doskonałe przygotowanie tkanek, pełen wgląd 3D w pole operacyjne oraz wykonanie zespoleń wewnątrz ciała 65-letniej pacjentki” – podkreśla dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator merytoryczny Colorectal Cancer Unit w BCO.

Sukces jest tym większy, iż tak skomplikowane zabiegi są przeprowadzane jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach w kraju, jak i za granicą.

Te zmiany skórne mogą być objawem raka
Jej przyczyny wciąż nie są do końca znane. Ból brzucha, biegunka, utrata masy ciała to dopiero początek

Pół roku do operacji

Nowotwór u pacjentki wykryto zaledwie pół roku wcześniej, dzięki gastroskopii. Przed zabiegiem resekcji żołądka pacjentkę poddano okołooperacyjnej chemioterapii . Skomplikowany zabieg polegał na zrekonstruowaniu zespolenia przełykowo-jelitowego , co umożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie i spożywanie posiłków

„Robotów w kraju mamy coraz więcej, natomiast większość ośrodków wykorzystuje je do zabiegów kolorektalnych, urolodzy do prostatektomii” – zaznacza dr Jacek Pierko, specjalista chirurgii ogólnej, gastroenterolog.

W tym wypadku zespół, pod kierunkiem dra Kamila Safiejko, poszedł o krok dalej.

„Robot spisał się bardzo dobrze – czas zabiegu nie był dłuższy niż przy tradycyjnej laparoskopii, również dolegliwości bólowe były zdecydowanie mniejsze” – podsumowuje dr Pierko.

Diagnostyka ma znaczenia

Obecnie zabiegów resekcji żołądka wykonuje się w Polsce ok. 2 tys. jednak z uwagi na późną diagnozę ok. 70 proc. przypadków jest nieoperacyjnych. Co więcej, zabieg robotyczny nie jest refundowany przez NFZ, więc szpital odczuwa ponosi znaczne koszty.

Oddział Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego z Pracownią Endoskopii – Colorectal Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii, korzystając z możliwości zaawansowanej technologii, specjalizuje się również w przeprowadzaniu robotycznych operacji jelita grubego, trzustki oraz nadnerczy.

Źródło: Białystok Online

Zobacz także:

Jak usunąć makijaż permanentny? Są skuteczne sposoby, ale niektórych lepiej unikać

Piękny zapach cebuli i smród róży. Tak objawia się dziwna choroba

Te produkty są najbardziej rakotwórcze. Wielu z nas spożywa je codziennie

Poranne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze. Bez względu na rodzaj
Skrzydlik – brzmi zabawnie, ale powoduje duży dyskomfort. Na czym polega ta choroba oka?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko