Poranne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze. Bez względu na rodzaj
Zmęczenie, ospałość, niemoc mogą przytrafić się każdemu. Jeśli jednak doświadczamy ich coraz częściej, bez przerwy, warto skonsultować swój stan z lekarzem. Kiedy poranne wyczerpanie utrzymuje się zbyt długo, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, może to świadczyć o nowotworze. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 65% pacjentów onkologicznych. Co więcej nie ustępuje nawet po dłuższym odpoczynku i odpowiedniej ilości snu.
Zmęczenie to ważny sygnał ostrzegawczy
Poranne zmęczenie to objaw ogólny, który wynika z działania substancji wydzielanych przez zmiany nowotworowe (tzw. czynnik martwicy nowotworu TNF). Przyczyniają się do wyniszczenia organizmu, prowadząc do osłabienia, utraty wagi i braku apetytu. Objawy te zwykle są wczesnym etapem choroby, kiedy jeszcze nie zdajemy sobie z niej sprawy, a dodatkowe sygnały nie wystąpiły. Co powinno nas zaniepokoić? Ospałość wyczerpanie, brak energii do wykonania codziennych czynności, zadyszka nawet przy mało męczących działaniach, trudności z koncentracją, negatywne nastawienie. Często pojawiają się tez bóle mięśni, trudności ze snem i brak ochoty na wykonywanie czynności, które do tej pory były dla nas interesujące.
Gadzi mózg ma każdy z nas. Jak pierwotne instynkty wpływają na nasze życie? Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyćCzym jest zmęczenie nowotworowe?
Zmęczenie to inaczej wyczerpanie (fizyczne, psychiczne, emocjonalne) i brak energii do działania. Może być zarówno objawem trawiącego organizm nowotworu, jak i skutkiem jego leczenia. Może trwać długie miesiące, a nawet lata po przebytej chorobie.
„Zmęczenie jest powszechnym objawem u osób chorych na raka. Badania sugerują, że zmęczenie związane z rakiem dotyka prawie 65 na 100 chorych osób (prawie 65%)” – czytamy na stronie Cancer Research UK.
Zmęczenie nowotworowe ma zwykle duży wpływ na zdrowie pacjenta, bez pomocy bliskiej osoby nieraz ciężko mu wykonać podstawowe codzienne czynności, jak ubranie się czy wyjście na zakupy. Dlatego tak ważne jest, aby w obliczu choroby mieć przy sobie kogoś bliskiego, kto pomoże pacjentowi udźwignąć jej trud. Jeśli w najbliższym otoczeniu brakuje takiej osoby, warto porozmawiać z lekarzem, który skieruje do pomocy np. pielęgniarkę środowiskową. Dużą rolę w życiu pacjentów nowotworowych odgrywają też wolontariusze.
Ciało wysyła sygnały
Zmęczenie nowotworowe przeorganizowuje życie chorego i jego bliskich. Bezsilność zatrzymuje go w miejscu, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, sprawia, że traci ochotę nawet na zwykły spacer. Taka bezsilność rodzi frustrację i lęk przed przyszłością. Staje się wyzwaniem z którym często trzeba się mierzyć w samotności.
Chociaż zmęczenie nie zawsze oznacza nowotwór, jego długotrwały i intensywny charakter powinien skłonić do konsultacji z lekarzem. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie wielu nowotworów. Gdy ciało wysyła sygnały, nie należy ich ignorować.
Źródło: Cancer Research UK
Zobacz także:
Nowe zasady na L4. Zmiany w prawach pracowników i obowiązkach pracodawców
Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia