Nie wychodzimy do ludzi, bo ludzie źle reagują jak widzą zmiany na naszej skórze. Wielu zwyczajnie się brzydzi. Musimy ciągle tłumaczyć, że niczym nie zarażamy. Nasze życie to często ból, cierpienie, wstyd i samotność – tłumaczy Katarzyna Wesołowska, chorująca na jedną z bardziej tajemniczych chorób.Diagnoza HS trwa średnio 7–10 lat, co wiąże się z wieloletnim chodzeniem od lekarza do lekarza, błędnymi diagnozami i pogarszającym się stanem psychicznym i fizycznym pacjentówHidradenitis Suppurativa to bolesna, przewlekła choroba skóry, która prowadzi do ropni, przetok i blizn, powodując ból, wstyd i społeczne wykluczenie – szczególnie u młodych ludziNowoczesne leczenie biologiczne daje nadzieję pacjentom z HS, ale w Polsce dostęp do niego jest ograniczony i wymaga rozszerzenia programu lekowego o dodatkowe terapie
Po operacji wycięcia guza mogłem nie móc przełykać i oddychać, ale miałem podjąć decyzję, czy jej chcę – mówi Mikołaj, chorujący na zespół von Hippel-Lindau. Jego rodzice poruszyli niebo i ziemię, by zdobyć lek, który powoduje, że operacja nie jest konieczna.„Jeśli przeżyjesz operację, możesz już nigdy nie oddychać sam” – lekarze nie dawali Mikołajowi nadziei, dopóki nie pojawił się lek, który zmniejsza guzy bez skalpela.Rodzice poruszyli niebo i ziemię, by sprowadzić terapię z USA. Ojciec zatrudnił się za oceanem, by ratować syna. Cena leczenia sięgała 120 tysięcy złotych miesięcznie.Zespół von Hippel-Lindau to rzadka, dziedziczna choroba nowotworowa. W Polsce żyje z nią ok. 600 osób – wielu z nich czeka, aż guzy urosną na tyle, by można było je operować.
Nie da im się zapobiegać, czynniki środowiskowe nie grają tu roli. Objawy? Są bardzo niespecyficzne. Największą szansę na przeżycie dają regularne badania krwi – nawet w podstawowym wymiarze, czyli morfologia raz do roku. Prof. Krzysztof Giannopoulos, hematolog opowiada o rzadkich, ale śmiertelnie groźnych nowotworach krwi.
Choć rak trzonu macicy (rak endometrium) jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów kobiecych w Polsce, nadal zbyt mało się o nim mówi. Czerwiec – Miesiąc Świadomości Raka Trzonu Macicy – to doskonała okazja, by nagłośnić problem, który dotyka głównie kobiet po menopauzie, ale nie tylko.Wczesne objawy raka endometrium bywają dyskretne, łatwe do zignorowania, a konsekwencje mogą być poważne. Dlatego wiedza o tej chorobie, jej przyczynach i możliwościach leczenia ma realne znaczenie – może uratować życie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy nie warto odkładać wizyty u ginekologa.Rak trzonu macicy najczęściej dotyka kobiet po menopauzie Głównym objawem są krwawienia z dróg rodnych Otyłość, cukrzyca i zaburzenia hormonalne zwiększają ryzyko zachorowania Wczesne wykrycie daje bardzo dobre rokowania Regularne badania ginekologiczne są kluczowe w profilaktyce
Choroby nowotworowe to narastający problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według prognoz, w 2030 roku co trzecia osoba zetknie się z onkologiem i, prawdopodobnie, z diagnozą nowotworu. Czy nic nie da się z tym zrobić? Przeciwnie, mamy dostęp do wiedzy i odpowiednich narzędzi diagnostycznych, dzięki czemu możemy mieć realny wpływ na własne zdrowie. Opowiada nam o tym onkolog, prof. Anna Raciborska.
Stopień zaawansowania nowotworu w momencie rozpoznania ma kluczowe znaczenie dla rokowań i skuteczności leczenia. Nowotwory wykryte we wczesnym stadium są znacznie łatwiejsze do wyleczenia i często można je usunąć chirurgicznie lub skutecznie leczyć radioterapią bądź chemioterapią. Nowotwory zaawansowane, z przerzutami, wymagają bardziej złożonego leczenia i zwykle wiążą się z niższą szansą na całkowite wyleczenie.Jak rozpoznać, że ma się nowotwór? Jakie objawy powinny skłonić do specjalistycznej diagnostyki? Dr hab. n. med. Stanisław Hać, specjalista chirurgii onkologicznej, w rozmowie z dziennikarką serwisu Medonet rozwiał wątpliwości na temat wykrywania nowotworów.
Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne. Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa.
Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego – nowotworu, który każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie i którego profilaktykę wciąż zaniedbujemy. Wczesne wykrycie nowotworu zdecydowanie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego warto się badać, nawet jeśli nie widzimy niepokojących objawów.Dane dotyczące raka jelita grubego w Polsce są zatrważające. Eksperci przewidują, że do końca 2025 roku diagnozę otrzyma 20 tys. pacjentów, a 12 tys. Polaków umrze z powodu tej choroby.
Profilaktyka raka jelita grubego dla wielu osób jest nie do przejścia. Najważniejsze badanie, jakie należy w tym przypadku wykonać, to kolonoskopia. Choć można je przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, pacjenci i tak zwykle się go po prostu boją. I unikają tak długo, jak tylko się da.Rozwiązaniem w ich przypadku mogą być testy na krew utajoną FIT, który można wykonać nawet w warunkach domowych.
Sińce pod oczami mogą świadczyć o nieprzespanej nocy, ale mogą także być objawem bardzo poważnej choroby, zwłaszcza u dziecka. Jeśli zauważysz zacienienia pod oczami lub wokół oczu swojej pociechy, skonsultuj to z lekarzem.Najczęstszą przyczyną „oczu szopa” jest złamanie podstawy czaszki w wyniku urazu. Co istotne, ten objaw może pojawić się nie bezpośrednio po urazie, ale z pewnym opóźnieniem, co utrudnia powiązanie i diagnozę.
Fala zachorowań na raka jelita grubego przybiera na sile. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywa się w Polsce 20 tys. nowych przypadków, a 12 tys. pacjentów z tym typem raka umiera. Głównym wyzwaniem jest diagnostyka. Późne wykrycie choroby zmniejsza szanse na wyleczenie.
Podwyższony poziom CRP często kojarzy się ze stanem zapalnym lub infekcją, ale czy wiesz, że może też sygnalizować rozwój nowotworu? Wysokie stężenie tego białka w organizmie bywa jednym z pierwszych niepokojących objawów raka. Sprawdź, kiedy warto wykonać badania i na co zwrócić szczególną uwagę!
Zmiany można zauważyć lustrze, ale gdy do tego dojdzie, to znak, że choroba toczy się od dłuższego czasu. Opadająca powieka, zwężona źrenica to symptomy, które powinny nas zaniepokoić, zwłaszcza, gdy towarzyszy im porażenie nerwów na tej samej połowie.
Specjaliści z Oddziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego z Pracownią Endoskopii – Colorectal Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii przeprowadzili skomplikowaną operację na pacjencie nowotworowym – całkowitą resekcję żołądka, która była pierwszym tego typu udanym zabiegiem w regionie podlaskim.
Ból przy nowotworze żołądka jest niespecyficzny, jednak jest jednym z symptomów groźnej i trudnej w leczeniu choroby. Onkolodzy przestrzegają, aby nie bagatelizować objawów i w razie konieczności wykonać niezbędne badania, m.in. gastroskopię. Wszystko po to, aby uniknąć przerzutów oraz uchronić zdrowie i życie.
Zmęczenie, ospałość, niemoc mogą przytrafić się każdemu. Jeśli jednak doświadczamy ich coraz częściej, bez przerwy, warto skonsultować swój stan z lekarzem. Kiedy poranne wyczerpanie utrzymuje się zbyt długo, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, może to świadczyć o nowotworze. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 65% pacjentów onkologicznych. Co więcej nie ustępuje nawet po dłuższym odpoczynku i odpowiedniej ilości snu.
Niedrożność nosa, wydzielina czy krwawienie z jednego przewodu nosowego są często charakterystycznym objawem zapalenia zatok, lub nawet infekcji o charakterze przeziębieniowym. Zwykle takie problemy zrzucamy na alergię, przebywanie w suchych pomieszczeniach i tym podobne przyczyny. A powód, dla którego doskwiera nam niedrożność nosa, może być znaczenie poważniejszy. Tak objawia się bowiem nowotwór nosa i zatok przynosowych.