Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne. Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa.
Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego – nowotworu, który każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie i którego profilaktykę wciąż zaniedbujemy. Wczesne wykrycie nowotworu zdecydowanie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego warto się badać, nawet jeśli nie widzimy niepokojących objawów.Dane dotyczące raka jelita grubego w Polsce są zatrważające. Eksperci przewidują, że do końca 2025 roku diagnozę otrzyma 20 tys. pacjentów, a 12 tys. Polaków umrze z powodu tej choroby.
Profilaktyka raka jelita grubego dla wielu osób jest nie do przejścia. Najważniejsze badanie, jakie należy w tym przypadku wykonać, to kolonoskopia. Choć można je przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, pacjenci i tak zwykle się go po prostu boją. I unikają tak długo, jak tylko się da.Rozwiązaniem w ich przypadku mogą być testy na krew utajoną FIT, który można wykonać nawet w warunkach domowych.
Sińce pod oczami mogą świadczyć o nieprzespanej nocy, ale mogą także być objawem bardzo poważnej choroby, zwłaszcza u dziecka. Jeśli zauważysz zacienienia pod oczami lub wokół oczu swojej pociechy, skonsultuj to z lekarzem.Najczęstszą przyczyną „oczu szopa” jest złamanie podstawy czaszki w wyniku urazu. Co istotne, ten objaw może pojawić się nie bezpośrednio po urazie, ale z pewnym opóźnieniem, co utrudnia powiązanie i diagnozę.
Fala zachorowań na raka jelita grubego przybiera na sile. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywa się w Polsce 20 tys. nowych przypadków, a 12 tys. pacjentów z tym typem raka umiera. Głównym wyzwaniem jest diagnostyka. Późne wykrycie choroby zmniejsza szanse na wyleczenie.
Podwyższony poziom CRP często kojarzy się ze stanem zapalnym lub infekcją, ale czy wiesz, że może też sygnalizować rozwój nowotworu? Wysokie stężenie tego białka w organizmie bywa jednym z pierwszych niepokojących objawów raka. Sprawdź, kiedy warto wykonać badania i na co zwrócić szczególną uwagę!
Zmiany można zauważyć lustrze, ale gdy do tego dojdzie, to znak, że choroba toczy się od dłuższego czasu. Opadająca powieka, zwężona źrenica to symptomy, które powinny nas zaniepokoić, zwłaszcza, gdy towarzyszy im porażenie nerwów na tej samej połowie.
Specjaliści z Oddziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego z Pracownią Endoskopii – Colorectal Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii przeprowadzili skomplikowaną operację na pacjencie nowotworowym – całkowitą resekcję żołądka, która była pierwszym tego typu udanym zabiegiem w regionie podlaskim.
Ból przy nowotworze żołądka jest niespecyficzny, jednak jest jednym z symptomów groźnej i trudnej w leczeniu choroby. Onkolodzy przestrzegają, aby nie bagatelizować objawów i w razie konieczności wykonać niezbędne badania, m.in. gastroskopię. Wszystko po to, aby uniknąć przerzutów oraz uchronić zdrowie i życie.
Zmęczenie, ospałość, niemoc mogą przytrafić się każdemu. Jeśli jednak doświadczamy ich coraz częściej, bez przerwy, warto skonsultować swój stan z lekarzem. Kiedy poranne wyczerpanie utrzymuje się zbyt długo, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, może to świadczyć o nowotworze. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 65% pacjentów onkologicznych. Co więcej nie ustępuje nawet po dłuższym odpoczynku i odpowiedniej ilości snu.
Niedrożność nosa, wydzielina czy krwawienie z jednego przewodu nosowego są często charakterystycznym objawem zapalenia zatok, lub nawet infekcji o charakterze przeziębieniowym. Zwykle takie problemy zrzucamy na alergię, przebywanie w suchych pomieszczeniach i tym podobne przyczyny. A powód, dla którego doskwiera nam niedrożność nosa, może być znaczenie poważniejszy. Tak objawia się bowiem nowotwór nosa i zatok przynosowych.