„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy
„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” występuje rzadko, ale jest jak najbardziej prawdziwy. Jest związany z chwilowym zniekształceniem odbioru rzeczywistości. Pacjenci skarżą się, że przedmioty i części ciała stają się nagle ekstremalnie duże, a dźwięki głośniejsze niż w rzeczywistości. U kogo występuje to zaburzenie i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy.
Zespół Alicji w Krainie Czarów występuje niezwykle rzadko, jednak z badań klinicznych wynika, że jego objawów doświadcza nawet 15% pacjentów z migreną. Co ciekawe, w 65% przypadków zespół Alicji w Krainie Czarów występuje u osób poniżej 18. roku życia.
„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” – co to takiego?
„Syndrom Alicji w Krainie Czarów”, jak nie trudno się domyślić, został nazwany na cześć „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla z 1955 r. Skąd ten pomysł? Otóż zespół ten wykazuje wiele podobieństw do wrażeń, doświadczeń, których tytułowa Alicja doświadcza w powieści.
Pacjenci z tym syndromem , który ma wpływ na wiele zmysłów, dostrzegają zmiany w otoczeniu. Wyróżniamy mikropsję, w której przedmioty wydają się małe lub makropsję, w której przedmioty wydają się o wiele większe niż w rzeczywistości. W niektórych przypadkach pacjent postrzega swoje części ciała w zniekształcony i nieproporcjonalny sposób. Takie zaburzenia mogą trwać dosłownie kilka sekund lub dłużej. Zwykle towarzyszy im niepokój i strach – w szczególności wtedy, gdy osoba po raz pierwszy doświadczy epizodu choroby. Wskutek epizodu pacjent może też tracić poczucie czasu.
Co ciekawe, „Syndrom Alicji w Krainie Czarów” mógł mieć sam Lewis Caroll. Na podstawie jego pamiętników i wpisów o migrenie, spekuluje się, że doświadczał „wizji” takich samych jak wykreowana przez niego bohaterka Alicja.
„Zespół Alicji w Krainie Czarów” - przyczyny
Eksperci wskazują, że przyczynami „syndromu Alicji w Krainie Czarów” mogą być:
- migreny z aurą,
- infekcje bakteryjne i wirusowe - wirus Epsteina-Barra (EBV), grypa typu A, ospa wietrzna, dur brzuszny, borelioza i szkarlatyna,
- schizofrenia,
- choroby zwyrodnieniowe mózgu,
- urazy,
- padaczka ,
- guzy i udar mózgu,
- stres,
- środki halucynogenne,
- narkotyki,
- niektóre leki.
AIWS – leczenie
„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” dotyka niewiele osób. Najczęściej powiązany jest z migreną z aurą, ale też padaczką, infekcjami i innymi zaburzeniami neurologicznymi. WHO nie wydała wytycznych dotyczących diagnozowania tego zespołu, jednak zaleca badanie jego przyczyn. Jako pomocne wskazuje badania krwi, rezonans magnetyczny mózgu i badanie EEG. Leczeniu podlega choroba podstawowa, przy której występują epizody syndromu.
Zobacz też:
Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Lekarz mówi jasno, czy choroba nasila się jesienią i zimą
Wzrost zachorowań na raka głowy i szyi. Pierwsze objawy można przeoczyć bardzo łatwo