Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Fot. Canva

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy

30 czerwca 2024

Zlekceważenie symptomów chorej trzustki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Bez prawidłowego działania tego narządu nie powstaną ani hormony, ani sok trzustkowy. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać chorą trzustkę, by móc w porę zareagować. Niewiele osób wie, że pierwsze objawy można zaobserwować na… twarzy.

Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wytwarza enzymy trawienne umożliwiające trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i dostarcza je do jelita. Dodatkowo produkuje insulinę i glukagon , czyli hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Jej choroby mogą dawać różne objawy. Pierwszym krokiem do „diagnozy” jest dokładne przyjrzenie się sobie w lustrze.

Objawy chorej trzustki znajdziesz na twarzy

Skórne objawy chorej trzustki mogą pojawić się dużo wcześniej niż objawy ogólne, więc zdecydowanie warto regularnie przyglądać się swojej twarzy i reszcie ciała. Zaniepokoić powinna nas m.in. żółtaczka . Na twarzy i całym ciele możemy zauważyć wówczas żółte zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Może towarzyszyć jej też świąd.

Kolejnym objawem jest rumień wędrujący, który jest guzem trzustki. W takich przypadkach zmiany skórne ( rumień z pęcherzem ) zaobserwować można w pierwszej kolejności na kończynach, a następnie wokół ust, w kroczu oraz dolnej części brzucha. Gdy pęcherz pęknie, tworzy się strup i zostaje blizna, a choremu przez cały ten czas towarzyszy ból i świąd.

Polecamy: Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Sprawdź, gdzie rośnie niebezpieczna roślina [MAPA]

Skórne objawy chorej trzustki i nie tylko

Plamica to kolejny skórny objaw chorej trzustki. Jak sama nazwa wskazuje, to wysypka, która tworzy na ciele chorego plamy – zlokalizowane głównie na bocznych okolicach tułowia, a także w obrębie pępka . Równie niepokojąca jest martwica tkanki podskórnej, którą zauważyć możemy na ramionach, tułowiu, podudziach, udach i pośladkach. Wykwity o charakterze guzów lub grudek o średnicy ok. 1–5 cm są bardzo bolesne. W niektórych przypadkach mogą pękać i tworzyć blizny.

Do objawów chorej trzustki, których nie zaobserwujemy na skórze, a powinny nas zaniepokoić, należą:

Chora trzustka – jakie badania wykonać?

Gdy zauważymy u siebie objawy skórne chorej trzustki, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Podstawą w diagnostyce chorób trzustki są badania fizykalne oraz badania laboratoryjne (m.in. oznaczenie amylazy i lipazy) oraz badania obrazowe . Na podstawie wyników tych badań lekarz zdecyduje, jak będzie wyglądać dalsze leczenie.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem
Nawet 6200 zł co miesiąc dla seniorów. Komu ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze?
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko