Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.06.2024 09:11

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza
Fot. Canva

Okoliczności w jakich doszło do ukłucia kleszcza sprawiają, że w niektórych przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Jakie to sytuacje? Kiedy można zyskać dodatkowe pieniądze po kontakcie z kleszczem?

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu ukłucia przez kleszcza przysługuje, gdy doszło do niego podczas wykonywania obowiązków służbowych. Należy się ono ubezpieczonemu pracownikowi. Jeśli kleszcz ukłuje podczas wykonywania pracy, należy w pierwszej kolejności zgłosić to pracodawcy. Zawody, w których pracownicy są szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami to m. in. leśnicy, ogrodnicy, żołnierze, a także osoby pracujące w terenie.

Aby otrzymać odszkodowanie należy złożyć wniosek do ZUS oraz dołączyć do niego zaświadczenie o stanie zdrowia, sygnowane kodem OL-9. Do tego dołączany jest protokół, w którym określone są okoliczności zdarzenia. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie choroby zawodowej, którą wydać może państwowy inspektor sanitarny oraz prawomocny wyrok sądu, potwierdzający, że doszło do wypadku przy pracy – czyli ukąszenia kleszcza w tym przypadku.

ZUS wydaje decyzję w ciągu 14 dni od daty złożenia dokumentów, środki finansowe wypłacane są w ciągu 30 dni. 

Polecamy: Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kleszcze są szczególnie niebezpiecznymi pajęczakami, ponieważ przenoszą groźne choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto dbać o odpowiednią ochronę, aby uniknąć ukłucia przez kleszcze - stosowanie repelentów oraz ubioru zakrywającego ciało podczas spacerów do lasów. Polecamy także korzystać z mapy kleszczy, gdzie można zobaczyć, w jakich miejscach zlokalizowane są skupiska kleszczy. 

Jak rozpoznać boreliozę?

Charakterystyczny dla boreliozy jest rumień wędrujący, który jest pierwszym objawem choroby. Jednak objawy mogą być czasem niecharakterystyczne, dlatego zawsze po ukłuciu przez kleszcza należy się obserwować i w razie niepokojących sygnałów wykonać badania dodatkowe.

Zobacz też:

Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na "wszelki wypadek"

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab