Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 28.06.2024 09:29

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu

Udar mózgu
Fot. Shutterstock/ Petershreiber media

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choć ryzyko udaru rośnie z wiekiem, ten problem dotyka niestety coraz młodsze osoby. 

Osoba, u której wystąpił udar powinna jak najszybciej otrzymać pomoc, natomiast czas, jaki upłynął od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do rozpoczęcia leczenia, ma ogromne znacznie dla skuteczności leczenia. O tym, co może sygnalizować zbliżający się udar, opowiedziała kardiolog,  dr n. med. Ewa Uścińska.

Co jest przyczyną udaru mózgu?

Udar mózgu jest bardzo poważnym stanem, który obarczony jest dużym ryzykiem zgonu i inwalidztwa. Wyróżniamy dwa typy udaru: niedokrwienny oraz krwotoczny. Niedokrwienny występuje znacznie częściej, stanowiąc ok 80 proc. wszystkich przypadków udaru, gdzie mówi się o nim “zawał mózgu”.

Kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska wyjaśniła, co jest jego przyczyną. Jak się okazuje, chodzi o utrudniony dopływ krwi do mózgu, najczęściej w następstwie zamknięcia światła naczynia mózgowego przez materiał zatorowy pochodzący z różnych części naszego krwiobiegu lub krytycznego zwężenia przez blaszkę miażdżycową.

 “Dochodzi wówczas do obumarcia komórek mózgowych w obszarze zaopatrywanym przez to naczynie” – wyjaśniła kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 
 

Kardiolożka opowiedziała o objawach udaru mózgu
Fot. Freepic
Piję zamiast kawy. Zastrzyk energii, a kilogramy lecą w dół jak szalone Pojechałam na wakacje bez ubezpieczenia. Rachunek ze szpitala mnie zrujnował [LIST]

Wylew jest dużo bardziej niebezpieczny

Z kolei udar krwotoczny, potocznie zwany wylewem, występuje rzadziej, jednak jest dużo bardziej niebezpieczny, gdyż obarczony większym ryzykiem zgonu i inwalidztwa. 

 “W tym typie udaru dochodzi do pęknięcia naczynia mózgowego, krwotoku wewnątrzczaszkowego i uszkodzenia tkanki mózgowej przez powstały krwiak oraz w wyniku wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Przebieg udaru krwotocznego jest nieprzewidywalny, ponieważ nie wiemy, czy krwotok się skończy i kiedy się skończy. W tym typie udaru rozległość uszkodzeń jest zazwyczaj większa, a możliwości leczenia są ograniczone” – powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska. 
 

Wśród objawów udaru wymienia się m.in. niedowład jednej części ciała, opadanie kącika ust, wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy, drętwienie ręki, nogi bądź twarzy, a w skrajnych przypadkach nawet całkowity brak czucia, zaburzenia widzenia i mowy, wymioty, nudności, ból głowy, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, utrata przytomności.

Podstawowy objaw udaru to niedowład jakiejś części ciała

Kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska wyjaśniła, że podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała.

“Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie. Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy”- podkreśliła kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Czytaj też: 

Ból głowy po jednej stronie? Uważaj, to może być udar

Miała 39 lat, świetną formę i udar. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych

Obniża ciśnienie i chroni przed udarem. Jego niedobór może skutkować nadciśnieniem