Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy
Hashimoto to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Chorują zwykli śmiertelnicy i przyznają się też osoby publiczne, które otwarcie opowiadają o hashimoto m.in. w mediach społecznościowych.
Zmiana w wyglądzie to pierwszy objaw sugerujący, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Choroba może powodować zmiany na twarzy. Są to m.in. opadające powieki, obrzęki czy zmiany skórne. Co wtedy zrobić i jak poradzić sobie z nimi skutecznie?
Hashimoto to jedno z najczęstszych schorzeń autoimmunologicznych
Hashimoto to jedno z najczęstszych schorzeń autoimmunologicznych, atakujących tarczycę . Proces autoimmunologiczny oznacza, że organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowano przeciwko własnym komórkom. W związku z czym dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy, czyli niewystarczającego poziomu hormonów tarczycy w organizmie.
Warto podkreślić, że zmiany, które występują w obrębie twarzy to pierwszy symptom, że dzieje się coś złego. Za problemy na twarzy odpowiedzialna jest niedostateczna ilość wytwarzanych przez tarczycę hormonów, oddziałujących na wszystkie warstwy skóry i pomagają regulować procesy w nich zachodzące. Jak mówią lekarze, niedoczynność tarczycy może utrudniać działanie bariery naskórkowej, ale wpływa również na elastyczność, odbudowę skóry czy nawilżenie.
Jak wygląda twarz przy hashimoto?
Jak więc wygląda twarz przy chorobie hashimoto? Często jest po prostu opuchnięta, sucha, szorstka oraz blada. Skóra bywa z kolei pękająca i może się łuszczyć. Zdecydowanie wolniej goją się też rany, a twarz może wyglądać na zmęczoną. Wiele osób narzeka też na pryszcze oraz utratę elastyczności skóry.
Warto też dodać, że u niektórych chorych osób skóra może mieć żółtawy odcień. Wynika to z nadmiernego odkładania się w skórze karotenu. Niedobór hormonów tarczycy wpływa również niekorzystnie na włosy, mogąc prowadzić do łysienia. Zdarza się tez, że twarz zaczyna puchnąć. Może również występować obrzęk wokół oczu. Zmiany na twarzy mogą również wynikać ze spowolnienia przemiany materii, a w obrębie twarzy może odkładać się znacznie więcej tkanki tłuszczowej.
Zmiany skórne na twarzy
Osoby chorujące na hashimoto mogą też mierzyć się ze zmianami skórnymi, jak m.in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zaczerwienienie skóry, wysypka. Pewne zmiany mogą wystąpić też w obrębie oczu: opadające powieki, przebarwienia na górnych powiekach, sińce czy worki pod oczami.
Osoby borykające się z hashimoto narzekają na osłabienie, zmęczenie czy zmniejszoną tolerancję wysiłku. W chorobie zajęte są też drogi oddechowe, co może powodować m.in. ochrypły lub matowy głos, czy objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak obrzęki na twarzy czy obrzęki obwodowe, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza. Pierwszym krokiem diagnostycznym jest oczywiście wykonanie całej gamy badań laboratoryjnych, jak m.in . morfologia, poziom elektrolitów, badanie ogólne moczu.
Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych potrzebne są dalsze kroki, które zdecydują o sposobie leczenia. Osoby borykające się z hashimoto muszą pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry, ale również nawilżaniu oraz unikaniu drażniących kosmetyków. Pomaga również zdrowa i zrównoważona dieta.
Źródło: Medycyna praktyczna/ Polmed
Czytaj też: