Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Barbara z "Klanu" ma tętniaka. Gwiazda czeka na kolejną operację
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.04.2024 11:04

Barbara z "Klanu" ma tętniaka. Gwiazda czeka na kolejną operację

Aldona Orman, tętniak
Fot. East News/ Tricolors/ Aldona Orman/ Instagram

W 2023 r. Aldona Orman, znana z takich seriali jak m.in. “Klan”, “Barwy szczęścia” czy “Na dobre i na złe” poinformowała, że pękł jej tętniak. W trakcie badań wyszło, że miała aż cztery tętniaki. Aktorka musiała przejść dwie operacje, a niebawem czeka ją kolejna.

"Bolała mnie i głowa, i szyja. Brałam proszki przeciwbólowe. (...) Nigdy bym nie pomyślała, że mogę mieć tętniaka w głowie, a nawet cztery..."  - mówiła Aldona Orman w “Pytaniu na śniadanie”.

Aldona Orman miała aż cztery tętniaki

W ubiegłym roku Aldona Orman mierzyła się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Aktorka, wcielająca się w postać Barbary w “Klanie” zemdlała na planie serialu. Jak się potem okazało, pękł jej tętniak. Kolejne badania wykazały, że aktorka miała aż 4 tętniaki. W “Pytaniu na śniadanie” Aldona Orman opowiadała, że co prawda bolała ją głowa, lecz była przekonana, że bóle związane są z poprzednim wypadkiem na planie zdjęciowym.

Miałam jakieś bóle głowy, ale myślałam, że jest to związane z moim poprzednim wypadkiem na planie zdjęciowym. Bolała mnie i głowa, i szyja. Brałam proszki przeciwbólowe. (...) Nigdy bym nie pomyślała, że mogę mieć tętniaka w głowie, a nawet cztery... - mówiła w programie TVP Orman.

Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Aldonę Orman czeka kolejna operacja

I choć Aldona Orman ma już za sobą dwie operacje, wkrótce ponownie trafi na stół operacyjny. Aktorka podkreśla, że jest w dobrych rękach.

“Czeka mnie jeszcze jedna operacja. Na szczęście jestem w dobrych rękach. W szpitalu MSWiA w Warszawie na oddziale neurochirurgii pracują sami profesjonaliści. Dzięki ich fachowości szybko wróciłam na plan serialu” - wyznała w rozmowie z “Super Expressem” Aldona Orman.

Orman zdradziła też, na co lekarze zwrócą uwagę podczas zabiegu.  Gwiazda “Klanu” podkreśliła też, że to zaplanowana operacja.

“Teraz jeszcze muszę mieć na jednego tętniaka założonego stenta, ponieważ podczas drugiej operacji założono mi spirale i siateczkę platynową. Założono mi tylko jeden stent. Wtedy nie można było założyć dwóch, ponieważ groziło to udarem mózgu. Trzeba było odczekać. Tym razem to zaplanowana operacja. Jestem dobrej myśli i czuję się bezpiecznie, bo jestem pod opieką najlepszych lekarzy” - zdradziła.

 

W ubiegłym roku Aldona Orman miała wypadek na planie zdjęciowym

Orman wyjaśniła również, że obecnie nie ma problemów zarówno ze wzrokiem, jak i z mową. Aktorka uspokoiła swoich fanów, dodając, że wszystko idzie ku lepszemu. Dodajmy, że w ubiegłym roku najpierw 55-letnia gwiazda doznała wypadku na planie filmowym w Albanii, gdzie spadła w przepaść na bardzo twardą powierzchnię otoczoną prętami.

Tętniak to choroba naczyń krwionośnych, doprowadzających krew do mózgu. Tętniak jest wypełnionym krwią ograniczonym poszerzeniem światła naczynia krwionośnego Powstaje wtedy, gdy przepływająca w tętnicy krew oddziałuje na chore lub osłabione naczynie krwionośne. Przyczyną tętniaka mózgu bywa wada wrodzona np. nieprawidłowość budowy ściany tętnic. Najczęściej powoduje go miażdżyca.

Źródło: Pytanie na śniadanie

Czytaj też:

Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Pogrzeb Helenki Karolak. Aktor zamieścił nekrolog