Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tę chorobę poznasz po paluchach. Nie lekceważ objawów
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 10.04.2024 12:37

Tę chorobę poznasz po paluchach. Nie lekceważ objawów

Dna moczanowa często jest rozpoznawana właśnie po charakterystycznym wyglądzie stóp.
Fot. Canva

Pierwsze objawy pojawiają się właśnie na paluchach - palce u stóp są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, to znak, że możesz cierpieć na dnę moczanową. Należy skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i deformacjom!

Dna moczanowa - co to za choroba?

Dna moczanowa bywa nazywana artretyzmem, skazą moczanową lub podagrą. To choroba, w przebiegu której dochodzi do gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy u zdrowych osób wydalany jest przez nerki, natomiast u chorych - osadza się w postaci kryształków w stawach i innych tkankach, powodując ostre ataki bólu, zaczerwienienie, obrzęk i miejscową gorączkę - najczęściej objawiającą się uciepleniem stawów.

Dnę moczanową łatwo rozpoznać na paluchach stóp - właśnie tam często widoczne są pierwsze objawy choroby. Może zaatakować także palce u dłoni.

Projekt bez nazwy (2).png

Pierwsze objawy dny moczanowej

Dna moczanowa prowadzi do ostrego zapalenia stawów. U 50 proc. chorych zajmuje staw u podstawy dużego palca u stopy. Do objawów stanu zapalnego zaliczane są zaczerwienienie stawu, jego tkliwość, obrzęk i miejscowe ucieplenie. Pojawia się także silny ból. 

Rozpoznanie choroby polega na badaniu krwi (na poziom kwasu moczowego), badaniu płynu stawowego pod mikroskopem w celu identyfikacji kryształów kwasu moczowego, a także USG stawów celem ich oceny. Wdrożenie leczenia jest niezbędne, ponieważ dna moczanowa może prowadzić do utraty ruchomości stawów oraz do uszkodzenia nerek. 

Czy dnie moczanowej można zapobiec?

Profilaktyka dny moczanowej obejmuje przede wszystkim zdrowy styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowej diety (z wykluczeniem czerwonego mięsa i alkoholu, są to bowiem produkty bogate w puryny). Poza tym zaleca się aktywność fizyczną oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. 

Zobacz też:

Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy

Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog

Nie żyje laureat Nobla. To on odkrył "boską cząstkę"

Polecane