Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 10.04.2024 14:39

Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów

choroba Parkinsona
Fot. Shutterstock/CGN089

Drżenie samoistne (ET), jak i choroba Parkinsona (PD) to schorzenia neurologiczne, które powodują uporczywe drżenie rąk, głowy, a w niektórych przypadkach również nóg i tułowia. Mogą się rozwinąć u osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotykają pacjentów w drugiej i szóstej dekadzie życia.

W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona. Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym, potencjalnie nawet 10-krotnie większa. 

Inwazyjne metody leczenia

Dotychczas pacjenci z drżeniem samoistnym oraz chorobą Parkinsona mogli być leczeni farmakologicznie lub poddawać się operacjom wymagającym otwierania czaszki.

U części chorych farmakoterapia nie przynosi zadowalających efektów lub przestaje działać, natomiast leczenie chirurgiczne posiada wiele przeciwskazań, jest inwazyjne, a zabiegi te muszą być przeprowadzane wielokrotnie w ciągu życia pacjenta.

Od niedawna do dyspozycji pacjentów w Polsce jest innowacyjna metoda terapii, umożliwiająca powrót do dawnych aktywności oraz eliminująca samoistne drżenie i drżenną postać choroby Parkinsona – MRgFUS (użycie skoncentrowanych ultradźwięków pod kontrolą rezonansu magnetycznego). 

shutterstock_2216370893.jpg
Fot. Shutterstock


 

Nowa technologia w walce z chorobą Parkinsona

Nowa technologia wykorzystuje wiązki ultradźwięków, które są kierowane na wadliwe obszary mózgu odpowiedzialne za wywoływanie objawów drżenia. Promieniowanie początkowo podgrzewa tkankę małą temperaturą, by w każdym momencie móc cofnąć ewentualne niepożądane skutki takiej ingerencji. 

Natomiast, w przypadku ustąpienia objawów drżenia lekarz dokonuje ostatecznie ablacji, czyli kontrolowanego uszkodzenia wadliwej struktury wysoką temperaturą. Zabieg trwa zaledwie kilka godzin, pacjent cały czas pozostaje w pełni świadomy, a objawy choroby ustępują niemal natychmiast – jeszcze na stole do rezonansu.

Co ważne, procedura nie wymaga otwierania czaszki, co znacznie skraca czas rekonwalescencji, a ryzyko powikłań ogranicza do minimum. Zabieg jest jednorazowy i nie trzeba go powtarzać. Skuteczność rozwiązania potwierdzają  dane dostarczone przez producenta sprzętu, firmę Insightec. Wyniki badań pokazują, że ta  metoda leczenia przynosi redukcję drżenia o 76,5 proc. w trzyletnim badaniu.

Szpital Medicover pionierem w leczeniu Parkinsona

Zabiegi eliminujące objawy drżenia przy użyciu technologii MRgFUS przeprowadza prof. dr hab. n. med.  Mirosław Ząbek (dyrektor Centrum Gamma Knife) wraz z zespołem neurochirurgów oraz neurologów w Szpitalu Medicover w Warszawie.

Do zabiegów z użyciem skoncentrowanych ultradźwięków wykorzystywany jest zaawansowany system na świecie – Exablate Neuro firmy Insightec.

MRgFUS ze względu na swoją małoinwazyjność i wysoką skuteczność jest pretendentem do tytułu nowego „złotego standardu” w leczeniu drżenia samoistnego i drżennej postaci choroby Parkinsona. To przede wszystkim realna szansa na znaczne poprawienie jakości życia tysięcy pacjentów, ich rodzin i opiekunów. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj. 

Artykuł sponsorowany przez firmę Medicover. 
 

Zwiększa ryzyko zachorowania na Parkinsona. Każdy z nas ma styczność z tą substancją
parkinson
Są w żywności, wodzie w plastikowych butelkach, ziemi. Z najnowszych badań amerykańskich ekspertów wynika, że może zwiększać ryzyko zachorowania na autyzmem, ADHD, a nawet Parkinsona, a także nasilić przebieg choroby. Oczywiście jedni zachorują, a inni nie. Wiele zależy d genów. Ale fakt jest taki, że plastik rozkładający się w środowisku, jeśli nie jest odpowiednio utylizowany, rozkłada się właśnie do takich mikrocząsteczek. Pamiętajmy, by segregować śmieci.W ostatnich dekadach częstość występowania ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu bardzo mocno wzrosła - podkreślają amerykańscy badacze.Naukowcy z z Rowan-Virtua School of Osteopathic Medicine w USA uważają, że czynniki, które za to odpowiadają są w dużej mierze nieznane, ale poza genami mocno podkreślają rolę w powstaniu zaburzeń np. ze spektrum autyzmu bodźców środowiskowych.A badacze z Duke’s Nicholas School of the Environment oraz Trinity College of Arts and Sciences twierdzą, że nanoplastik może zwiększać ryzyko zachorowania na Parkinsona, a także zdecydować o gorszym przebiegu choroby.
Czytaj dalej
Leki na Parkinsona – jak dobrać odpowiedni lek i rodzaj terapii?
Leki na Parkinsona – jak dobrać odpowiedni lek i rodzaj terapii?
Leki na Parkinsona – jak dobrać odpowiedni lek i rodzaj terapii?
Leki na Parkinsona oraz ich dawkowanie dostosowywane są indywidualnie do pacjenta, jego stanu zdrowia i potrzeb. Oprócz farmakoterapii w leczeniu tej choroby stosuje się również metodę niefarmakologiczną oraz chirurgiczną. Jakie leki na Parkinsona są stosowane w przebiegu tej choroby?
Czytaj dalej