Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Czerniaka większość osób kojarzy ze skórą i znamionami, jednak może on wystąpić również na oku. Jak wygląda i po czym go poznać, nim odbierze wzrok lub doprowadzi do konieczności usunięcia gałki? Niech pomogą Wam w tym opisy lekarzy i przedstawione przez nich zdjęcia.
Przyczyny czerniaka gałki ocznej
"Czerniak jest najczęstszym nowotworem gałki ocznej u osób dorosłych. U osób po 30. roku życia stwierdza się średnio 7 zachorowań na milion"
– czytamy w opracowaniu naukowym dr hab. n. med. Małgorzaty Figurskiej i profesora medycyny Andrzeja Stankiewicza z Kliniki Okulistycznej WIM.
Specjaliści tłumaczą, że
czerniak oka
najczęściej występuje u osób, które mają rodzinne przypadki tego nowotworu. Do grupy zwiększonego ryzyka należą również ci, którzy wcześniej chorowali na czerniaka skóry. Główne znaczenie mają tutaj
predyspozycje genetyczne
.
Kolejnym
czynnikiem ryzyka czerniaka oka
jest szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo, ryzyko zachorowania podnoszą takie czynniki jak jasna skóra, jasne tęczówki, znamiona na oku, palenie papierosów i
nadmierne opalanie
. Na chorobę szczególnie narażeni są spawacze.
Objawy czerniaka oka
Objawy czerniaka oka
zależą od lokalizacji nowotworu. W około 80 proc. przypadków czerniak rozwija się w naczyniówce, gdzie przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często zostaje wykryty przypadkowo lub dopiero w zaawansowanym stadium, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem.
Czerniak zajmujący tęczówkę lub spojówkę manifestuje się jako
brunatny guzek widoczny z zewnątrz
, który ma tendencję to wzrostu. Inne symptomy, które powinny zaniepokoić to powiększone naczynia krwionośne, pogorszenie ostrości widzenia, zmiany w obrębie tęczówki, pojawienie się świetlistych kul w polu widzenia po zmroku oraz
zawężone pole widzenia
.
Najrzadszą formą czerniaka oka jest czerniak ciała rzęskowego, który rozwija się za tęczówką. Powoduje on przemieszczenie soczewki, co może prowadzić do
astygmatyzmu
. W zaawansowanym stadium może manifestować się
bólem gałki ocznej
i pogorszeniem ostrości widzenia.
Objawy czerniaka oka obejmują:
- problemy ze wzrokiem w zaawansowanym stadium,
- widoczny brunatny guzek na tęczówce lub spojówce, który się powiększa,
- przemieszczenie soczewki prowadzące do astygmatyzmu (czerniak ciała rzęskowego),
- ból gałki ocznej,
- zaburzenia widzenia,
- powiększone naczynia krwionośne,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- zmiany w obrębie tęczówki,
- pojawienie się świetlistych kul w polu widzenia po zmroku,
- zawężenie pola widzenia.
Jak wygląda czerniak na oku? Zdjęcia
Zdjęcia pochodzą ze stron placówek medycznych. Opisy z opracowania zaznaczonego w źródłach.
1. Czerniak tęczówki
"Czerniak w postaci ograniczonej rozwija się zwykle w dolnej połowie tęczówki, podczas gdy rzadsza forma rozsiana przyjmuje obraz nadbarwliwej heterochromii z wtórną jaskrą"
– tłumaczą lekarze.
I dalej:
"W zaawansowanych stadiach procesu nowotworowego dochodzi do krwotoków do komory przedniej, zniekształcenia źrenicy z wywinięciem listka barwnikowego, rozwoju wtórnej jaskry, a ucisk guza na soczewkę skutkuje jej ogniskowym zmętnieniem"
.
2. Czerniak spojówki
"Występuje zwykle w postaci pojedynczego guzka barwnikowego lub bezbarwnikowego – nieunaczynionego o wyglądzie rybiego mięsa, zlokalizowanego w obrębie szpary powiekowej, często w okolicy rąbka rogówki"
– czytamy w opracowaniu lekarzy.
"Czerniak spojówki szerzy się naczyniami krwionośnymi lub drogą limfatyczną. Cechuje go szybki początkowy rozwój w poziomie, a następnie w pionie. Guzy rozwijające się na podłożu zmian barwnikowych osiągają dużą wielkość i bogate unaczynienie".
3. Czerniak ciała rzęskowego
"Klinicznie guz objawia się jako uwypuklenie obwodowej tęczówki, może powodować podwichnięcie soczewki, obwodowe, sektorowe zmętnienie soczewki, indukuje zapalenie błony naczyniowej, wtórne odwarstwienie siatkówki,
jaskrę wtórną
"
– tłumaczą okuliści.
"W zaawansowanych stadiach nacieka naczynia żylne nadtwardówkowe (naczynia wartownicze) lub przebija twardówkę, rozprzestrzeniając się okołogałkowo" –
dodają.
Diagnostyka i leczenie czerniaka oka
Pierwszym krokiem w
diagnostyce czerniaka oka
jest ocena oczu przy użyciu lampy szczelinowej oraz wziernikowanie. Następnie przeprowadza się badanie USG, aby określić rozmiar i granice guza. Kolejnym etapem jest wykonanie rezonans magnetycznego i badanie innych organów w celu wykluczenia przerzutów, głównie wątroby.
Leczenie czerniaka oka
zależy od lokalizacji, wielkości guza i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj terapia rozpoczyna się od miejscowej radioterapii, co w wielu przypadkach pozwala na zachowanie gałki ocznej. Czasami jednak, gdy choroba jest zaawansowana, trzeba ją usunąć i wstawić protezę.
Zobacz też:
Okulista: Te objawy mogą wskazywać na zaćmę. Nigdy ich nie ignoruj
Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw
Okulistka Justyna Krowicka o tym, jak zaćma utrudnia widzenie kierowcom, szczególnie jesienią
źródło: Czerniak oka, Andrzej Stankiewicz, Małgorzata Figurska Klinika Okulistyczna WIM, Warszawa, Współczesna Onkologia (2003) vol. 7; 8 (589–593)