Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.07.2024 07:16

Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę

dr n med. Ewa Uścińska, kardiolog, objawy zawału, zlewne poty
Fot. Shutterstock / PorporLing, AiroMedical

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, co sprawia, że jego pierwsze symptomy bywają ignorowane, a pomoc dociera na miejsce zbyt późno. 

Są jednak pewne symptomy ułatwiające rozpoznanie zawału. Jeśli wystąpią, nie wahaj się wezwać karetki. W rozmowie z Pacjentami opowiedziała o nich  dr n. med. Ewą Uścińska, kardiolog.
 

Zlewne poty – nietypowy objaw zawału

Osoba w trakcie zawału odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Charakterystyczne jest to, że ból nie ustępuje przy zmianie pozycji. Jeśli dolegliwości bólowe za mostkiem utrzymują się dłużej niż 15-20 minut, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zawałem. I chociaż nie każdy ból serca oznacza zawał, to może o nim świadczyć.

"Oczywiście nie każdy ból w klatce piersiowej jest zawałem, ale jeśli osoba odczuwająca ból ma już rozpoznaną chorobę wieńcową, albo ma co najmniej czynniki ryzyka jej rozwoju, dodatkowo bólowi towarzyszy nagłe pogorszenie samopoczucia, zlewne poty — to takich objawów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i należy wezwać karetkę” – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.

Lekarka zwraca uwagę, że zlewne poty są jednym z objawów zawału i wynikają one z reakcji organizmu na niedokrwienie serca. Apeluje, by nie ignorować tego objawu, jeśli towarzyszy mu ból za mostkiem, uczucie zmęczenia i lęku. Wzywając pomoc jak najszybciej, możemy uratować swoje lub czyjeś życie.

Zlewne poty
Zlewne poty są nieoczywistym objawem zawału Fot. Shutterstock / PorporLing
Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają

Dlaczego pocimy się w trakcie zawału?

Gdy dochodzi do zawału, organizm aktywuje układ współczulny, czyli część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialna  za reakcję "uciekaj albo walcz". Wzmożone pobudzenie tego układu stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, hormonów stresów, które mogą wywoływać intensywne pocenie.

Trudny do zniesienia ból związany z zawałem, może być kolejną przyczyną zlewnych potów. W odpowiedzi na niedokrwienie serca, organizm produkuje bowiem hormony stresu, które stymulują gruczoły potowe. Charakterystyczne jest to, że taki pot jest zimny, ponieważ nie odprowadza ciepła z rozgrzanego ciała.


Dodatkowo zawał serca może zmniejszać przepływ krwi, a niedostateczne zaopatrzenie organizmu w krew, może wywołać uczucie zimna i dreszcze, a także często towarzyszące im zimne, lepkie poty – są to objawy, które nie powinny być ignorowane, zwłaszcza jeśli występują z bólem klatki piersiowej, uczuciem lęku i zmęczeniem.

Inne objawy zawału:

  • ból ramienia,
  • ból pleców,
  • ból brzucha,
  • zmęczenie,
  • wymioty,
  • kaszel,
  • uczucie lęku.

Pierwsza pomoc w razie zawału

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zawale, nie zwlekajmy z pierwszą pomocą. Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ im dłużej krew nie dopływa do mięśnia sercowego, tym więcej go obumiera.

Zanim karetka przyjedzie na miejsce, choremu można podać aspirynę – jedną tabletkę od 300 do 500 mg. Do przyjazdu pogotowia trzeba cały czas monitorować stan chorego, aby w razie potrzeby rozpocząć reanimację. W zasadzie to wszystko, co można zrobić w warunkach domowych czy na ulicy, ale to i tak wiele. Resztę wykona zespół karetki.

Zobacz też:
Profilaktyka chorób serca. Lekarz radzi, jak zadbać o kondycję serca

Miała zawał w wieku 24 lat. Zignorowała jeden objaw

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?