Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw
Daria  Siemion
Daria Siemion 17.06.2024 07:00

Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw

prof. Jerzy Szaflik, w tle oko kobiety
Fot. Okulistyka w Polsce, Canva / Getty Images

W Polsce na jaskrę może chorować nawet 800 tysięcy osób, z czego prawie połowa nie wie, że powoli traci wzrok, a leczy się jedynie 60 tysięcy. Skutki takich zaniedbań są dramatyczne – nieleczona jaskra prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. 

Choroba powoduje wzrost ciśnienia w oku i niszczy nerwy. Jedyną możliwością powstrzymania jaskry jest wczesne wykrycie choroby. Niestety jest to trudne, ponieważ choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Są jednak pewne symptomy, po których niekiedy można ją poznać., choć oczywiście nic nie zastąpi badania.

Jaskra – "cichy zabójca wzroku"

Jaskrę nazywa się "cichym złodziejem wzroku”, bo długo rozwija się podstępnie, nie dając żadnych objawów. One mogą się pojawić dopiero, gdy doszło do uszkodzenia 80 – 90 proc. nerwu wzrokowego, a tak dzieje się w ok. 70 proc. przypadków. – mówi w rozmowie z Pacjentami okulista prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”, założyciel Centrum Jaskry w Warszawie. 

– Jak donieśli niedawno brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bradfort, jedną z przyczyn, dla których jaskra długo pozostaje chorobą bezobjawową, jest specyfika naszego mózgu. Mechanizm działania mózgu u osób z jaskrą, choć nie zostało to w pełni zbadane, polega na tym, jakby rekompensował on pierwsze ubytki widzenia, spowodowane uszkodzeniem nerwu wzrokowego – tłumaczy ekspert. 

– Poza tym, gdy w jednym oku dochodzi do zmian, drugie kompensuje osłabienie widzenia, oczywiście do momentu, kiedy zmiany będą już tak duże, że ta kompensacja na wystarcza – dodaje.

Niewidomy z laską
Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty Fot. Freepik
Okulistka Justyna Krowicka o tym, jak zaćma utrudnia widzenie kierowcom, szczególnie jesienią Ashton Kutcher zmaga się z poważną chorobą. Aktor traci wzrok i słuch

Kto powinien szczególnie uważać na jaskrę?

Na jaskrę szczególnie powinny uważać osoby z grup ryzyka, a więc przede wszystkim te, u których w rodzinie występowała jaskra, ale i inne.

– Ta grupa ryzyka w przypadku jaskry jest dość szeroka.  To osoby po 55. roku życia, z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, mających wysokie wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność, z zaburzeniami krążenia, objawiającymi się m. in. często zimnymi dłońmi i stopami, osoby  z zaburzeniami ciśnienia tętniczego, mające cukrzycę, miażdżycę, hipercholesterolemię, W tej grupie znajdują się również osoby otyłe, palacze i nadużywające alkoholu – wylicza prof. Szaflik. 

I dodaje: – Ale też takie, którym często dokuczają bóle głowy, cierpiące na przewlekłe migreny

Ból głowy jednym z pierwszych objawów jaskry

– "Zwykła" migrena może być pierwszym objawem jaskry – mówi Pacjentom prof. Szaflik. 

Dzieje się tak dlatego, że w niektórych rodzajach jaskry (np. w jaskrze wąskiego kąta przesączania) ból głowy jest spowodowany wzrostem ciśnienia w gałce ocznej, co chory może odczuwać jako ból, kłucie – od tego się zaczyna, kończy się na utracie wzroku.

– Z tych właśnie powodów tak istotne są badania wzroku, nawet jeśli nic, wydawałoby się, nie wskazuje, że już doszło do uszkodzenia nerwu wzrokowego – podkreśla prof. Jerzy Szaflik. – Takie badania powinien wykonywać raz na dwa lata każdy po ukończeniu 40. roku życia, ale osoby z grupy podwyższonego ryzyka raz na rok – dodaje na koniec.

Zobacz też:

Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce

Poprawiają wzrok i wzmacniają odporność. Poznaj cudowne właściwości jagód goji

"Pierwszą białą laskę ukryła pod stertą pościeli". Dziś Małgorzata Pacholec wspiera tych, którzy tracą wzrok