Pacjenci.pl Choroby Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
fot.shutterstock/Hector Roqueta

Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość

31 października 2024

Ten objaw raka pęcherza jest przez nas bagatelizowany, ponieważ przypomina inną, dość powszechną dolegliwość. Mowa tu o bardzo częstym oddawaniu moczu, które wiele osób utożsamia z infekcją dróg moczowych lub nerek.

Jak podaje onkonet.pl, w Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7% przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2% u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowych zachorowań (5488 przypadków u mężczyzn i 1805 u kobiet). W tym samym roku prawie 4 tys. osób zmarło z powodu raka pęcherza (3056 mężczyzn i 899 kobiet).

Gdzie boli przy raku pęcherza moczowego?

Jednym z najczęściej występujących objawów raka pęcherza moczowego jest częste oddawanie moczu. Pacjenci z tym nowotworem skarżą się też nagłą potrzebę oddawania moczu oraz ból lub pieczenie podczas mikcji. W 80% przypadków w moczu występuje krew. W bardziej zaawansowanym stadium następuje utrata wagi, ból pleców, podbrzusza, miednicy lub kości, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie oraz obrzęk nóg.

Większość pierwszych objawów choroby można pomylić z bardziej powszechnymi dolegliwościami, przez co często diagnoza się opóźnia. Często mylone są z infekcją dróg moczowych lub nerek, ale też kamieniami nerkowymi, nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej lub powiększonym gruczołem krokowym u mężczyzn.

Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca. „Rozpłakałam się”
To nowa najgorsza choroba zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion

Rak pęcherza moczowego – przyczyny

Do czynników raka pęcherza moczowego zaliczamy:

  • alkoholizm,
  • ekspozycję zawodową na aminy aromatyczne i pestycydy,
  • kamicę nerkową,
  • palenie tytoniu,
  • przewlekłe stany zapalane pęcherza i układu moczowego,
  • rasa biała.

Nowotwór pęcherza moczowego – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka raka pęcherza polega na wykonaniu badań takich jak badanie ultrasonograficzne pęcherza oraz wziernikowania pęcherza , czyli cystoskopii z ewentualnym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W dalszym etapie należy wykonać  trójfazową tomografię komputerową.

Z kolei leczenie nowotworu pęcherza moczowego jest uzależnione od stadium raka i złośliwości guza. W pierwszej kolejności wykonuje się przezpęcherzową elektroresekcję guza, co pozwala określić dokładnie jego parametry złośliwości i stopień zaawansowania. Następnie, o ile pojawią się nawroty, stosuje się immunoterapię ze specjalnie spreparowanej szczepionki p-gruźliczej (BCG) lub chemioterapię. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być usunięcie pęcherza (radykalnej cystektomii) z koniecznością odprowadzenia moczu poprzez urostomię. Im szybciej podjęte leczenie, tym większa szansa na wyzdrowienie.

Zobacz też:

Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT

Przełomowe odkrycie w badaniach nad chorobą Huntingtona. Nowa szansa na wykrywanie i leczenie

Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie

Czy suplementacja kwasami omega-3 chroni serce? Ciekawe wnioski badaczy
Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko