Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 31.10.2024 08:00

Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie

Udar, choroba, badania
Fot. Shutterstock/ Ahmet Misirigul

Te wyniki badań dobitnie pokazują, jak bardzo napoje gazowane są niezdrowe i szkodzą naszemu zdrowiu. Regularne spożywanie napojów gazowanych oraz soków owocowych, zwłaszcza tych z dodatkiem cukru lub konserwantów, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru. Badanie, przeprowadzone na próbie prawie 27 tys. osób z 27 krajów, pokazało, że także nadmierne picie kawy (ponad cztery filiżanki dziennie) może podwyższyć to ryzyko.

 Z kolei regularne spożywanie czarnej i zielonej herbaty  było powiązane z niższym ryzykiem udaru. Najbardziej pozytywny wpływ na zdrowie ma woda, a to dlatego, że spożywanie ponad siedmiu szklanek wody dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru. Sugeruje to, że woda może być najzdrowszym spośród wielu napojów.

 

Picie napojów gazowanych zwiększa ryzyko wystąpienia udaru

Badanie przeprowadzone zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Galway we współpracy z Uniwersytetem McMaster oraz międzynarodową siecią badaczy udaru mózgu. Objęło ono 27 tys. osób, z czego połowa miała za sobą epizod udaru. Celem było zbadanie, w jaki sposób różne rodzaje napojów: gazowane, soki owocowe, kawa oraz herbata – wpływają na ryzyko udaru. 

Wyniki wykazały, że picie napojów gazowanych oraz kawy w dużych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, natomiast regularne spożywanie czarnej i zielonej herbaty wiązało się z mniejszym ryzykiem​ wystąpienia choroby. Chociaż wyniki opublikowane zostały już wcześniej w „The Lancet”, badanie to stało się ponownie aktualne, ponieważ rosnące wskaźniki zachorowań na udar skłaniają do przemyślenia strategii prewencyjnych na skalę globalną.

14909.jpg
Fot. Freepic

Ogranicz spożywanie napojów gazowanych

Jak sugerują wyniki badania, osoby regularnie pijące napoje gazowane są o 22% bardziej narażone na ryzyko udaru niż osoby, które ich unikają. Jak się okazuje, wzrost ryzyka dotyczy zarówno napojów mocno słodzonych, jak i tych z niską zawartością cukru. Dodatkowo wypijanie dwóch lub więcej szklanek takich napojów dziennie wiązało się z jeszcze wyższym zagrożeniem zdrowotnym.

Badanie to dostarcza istotnych informacji dla zdrowia publicznego, sugerując jednak dość mocno ograniczenie spożycia napojów gazowanych jako jednej z potencjalnych strategii zapobiegania udarom na globalną skalę​. Badanie wykazało, że związek między spożyciem napojów gazowanych a ryzykiem udaru był najsilniejszy w regionach Europy Środkowej i Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz w Ameryce Południowej. 

Wszystko przez to, że w tych obszarach konsumpcja napojów gazowanych jest bardzo wysoka, natomiast dodatkowe czynniki, takie jak dostępność słodzonych napojów, styl życia czy też ograniczony dostęp do edukacji zdrowotnej, mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka udaru. Wyniki sugerują, że nawyki żywieniowe i styl życia mogą różnie wpływać na zdrowie w zależności od regionu, co potwierdza znaczenie globalnych strategii prewencyjnych uwzględniających kontekst lokalny.

 

Dobra informacja dla miłośników soków owocowych

Dobra informacja dla miłośników soków owocowych. Jak sugerują wyniki badań, spożywanie naturalnych soków owocowych jest korzystne dla zdrowia układu krążenia. Naturalne, świeżo wyciskane soki owocowe pozbawione są dodatku cukru, słodzików, barwników i konserwantów - wyjątek stanowią soki cytrynowe. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, prawdziwe soki owocowe są pozbawione dodatku cukru, słodzików, barwników i konserwantów (z wyjątkiem soków cytrynowych i limonkowych).  

Dzięki temu ich skład jest zbliżony do świeżych owoców, co przekłada się na korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie naczyń krwionośnych i ogólnej kondycji układu krążenia​. W przypadku napojów owocowych, ale też nektarów zawierających dodatkowy cukier, aromaty i barwniki - ryzyko udaru może wzrosnąć nawet o 37 proc. Oczywiście są to produkty, które nazywane są błędnie sokami, natomiast mają skład znacznie odbiegający od naturalnych soków, a ich regularne spożywanie wiąże się z istotnym zagrożeniem dla zdrowia.

Stawiaj na wodę i herbatę

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, prawdziwe soki owocowe są pozbawione dodatku cukru, słodzików, barwników i konserwantów (z wyjątkiem soków cytrynowych i limonkowych). Dzięki temu ich skład jest zbliżony do świeżych owoców, co przekłada się na korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie naczyń krwionośnych i ogólnej kondycji układu krążenia​. W przypadku napojów owocowych, ale też nektarów zawierających dodatkowy cukier, aromaty i barwniki - ryzyko udaru może wzrosnąć nawet o 37 proc. Oczywiście są to produkty, które nazywane są błędnie sokami, natomiast mają skład znacznie odbiegający od naturalnych soków, a ich regularne spożywanie wiąże się z istotnym zagrożeniem dla zdrowia.

Co ważne, odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne przy zapobieganiu udarom, natomiast czysta woda jest najlepszym źródłem nawodnienia. Ważne jest, by nie ograniczać tylko i wyłącznie do picia wody, bo w końcu inne napoje również dobrze nawadniają organizm. Warto stawiać na wodę, herbaty, naturalne soki owocowe, które w odpowiednich ilościach mogą wspierać odpowiedni poziom nawodnienia. Ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i może pomóc w zapobieganiu udarom.

Dodajmy, że herbata, zarówno czarna, jak i zielona, może mieć korzystny wpływ na zdrowie, w tym na redukcję ryzyka udaru. Badania wykazały, że wypijanie 3-4 filiżanek czarnej herbaty dziennie może zmniejszać ryzyko udaru mózgu o 29%, podczas gdy zielona herbata również przynosi korzyści, redukując to ryzyko o 27 proc.. Profesor Martin O'Donnell z Uniwersytetu w Galway zauważa, że działania prozdrowotne herbat nie ograniczają się jedynie do zapobiegania udarom; mogą również wspierać inne aspekty zdrowia, takie jak funkcje poznawcze czy ogólne samopoczucie​.

Czytaj też:

Tych produktów lepiej nie kupuj. Lekarz wskazuje te, które tylko udają zdrowe

W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz

Piję zamiast kawy. Zastrzyk energii, a kilogramy lecą w dół jak szalone
 

 

Diagnoza: rak piersi. Co to znaczy? Są różne podtypy nowotworu
Podtypy raka piersi
Podtypy raka piersi
Dla wielu z nas rak piersi to jedna, taka sama choroba, polegająca na obecności złośliwych komórek w gruczole piersiowym. Jednak jest to o wiele bardziej złożona sprawa. Rak piersi może mieć różne oblicza, a raczej – różne podtypy. Jeszcze nie tak dawno temu, bo około 10 lat wstecz, każda kobieta ze zdiagnozowanym rakiem piersi, kierowana była do zabiegu chirurgicznego. Dziś, kiedy jest większa świadomość tych podtypów, lekarze są w stanie bardziej precyzyjnie dostosować leczenie do danej pacjentki. Np. w przypadku gorzej rokujących podtypów raka piersi leczenie lepiej rozpocząć od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. A zabieg wykonuje się dopiero wtedy, kiedy guz się zmniejszy.
Czytaj dalej
Taka wysypka na buzi dziecka to nie alergia. To rumień zakaźny – co to za choroba?
Rumień zakaźny: przyczyny, objawy, leczenie
Rumień zakaźny: przyczyny, objawy, leczenie
Gdy patrzysz na swoje dziecko i widzisz, że na buzi pojawiły mu się wyraźne „kolorki” – może rumieńce, może jakiś odczyn alergiczny – bądź czujny. Jeśli przy tym malec zaczyna się gorzej czuć, boli go gardło, ma temperaturę, to mogą być objawy wskazujące na rumień zakaźny.Rumień zakaźny to jedna z tzw. chorób wieku dziecięcego. Bardzo popularna wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, zwłaszcza jesienią. Generalnie, jest łagodna, ale parwowirus B19, który ją wywołuje, może być bardzo niebezpieczny – zwłaszcza dla kobiet w ciąży. 
Czytaj dalej