Diagnoza: rak piersi. Co to znaczy? Są różne podtypy nowotworu
Dla wielu z nas rak piersi to jedna, taka sama choroba, polegająca na obecności złośliwych komórek w gruczole piersiowym. Jednak jest to o wiele bardziej złożona sprawa. Rak piersi może mieć różne oblicza, a raczej – różne podtypy.
Jeszcze nie tak dawno temu, bo około 10 lat wstecz, każda kobieta ze zdiagnozowanym rakiem piersi, kierowana była do zabiegu chirurgicznego. Dziś, kiedy jest większa świadomość tych podtypów, lekarze są w stanie bardziej precyzyjnie dostosować leczenie do danej pacjentki. Np. w przypadku gorzej rokujących podtypów raka piersi leczenie lepiej rozpocząć od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. A zabieg wykonuje się dopiero wtedy, kiedy guz się zmniejszy.
Rak piersi – to pojęcie zbiorcze
Rak piersi jest jednym z największych zagrożeń, jeśli chodzi o zdrowie kobiet. Odpowiada za blisko 400 tysięcy zgonów rocznie. Z szacunków wynika natomiast, że każdego roku diagnozuje się aż 1,5 miliona nowych przypadków nowotworu piersi. Co istotne, nawet 80 proc. pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem ma szansę się wyleczyć, ale bardzo istotna jest tu interwencja na jak najwcześniejszym etapie, by rak nie zdążył za bardzo się rozwinąć i, by nie doszło do przerzutów. Właśnie przerzuty są odpowiedzialne za 90 proc. zgonów, jeśli chodzi o raka piersi. Oto dlaczego tak ważne są systematyczne kontrole zdrowia.
Co jeszcze warto podkreślić, to to, że rak piersi nie jest jedną chorobą, taką samą u każdej pacjentki. To taka nazwa zbiorcza, w której mieści się wiele rodzajów tego nowotworu. To ważne, by mieć świadomość, który podtyp nas dotyczy, ponieważ pozwala to aktywnie uczestniczyć w planowaniu leczenia.
Taka wysypka na buzi dziecka to nie alergia. To rumień zakaźny – co to za choroba? Korekta budżetu w sektorze ochrony zdrowia. Co zmieni się jeszcze w 2024 roku?Podtypy raka piersi
Istnieje kilka podtypów raka piersi, które można podzielić na dwie główne kategorie: rak inwazyjny (ok. 80 proc.) oraz rak nieinwazyjny (ok. 20 proc.) – czy in situ (nienaciekający). Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że rak inwazyjny rozprzestrzenia się z przewodów piersiowych lub gruczołów do innych części piersi, natomiast rak nieinwazyjny nie rozprzestrzenia się z pierwotnej tkanki. Każdy z tych typów raka piersi wymaga odmiennego podejścia terapeutycznego, a rokowanie zależy od rodzaju raka, jego zaawansowania oraz innych indywidualnych czynników zdrowotnych. I tak rozróżniamy:
Rak przewodowy in situ (DCIS)
Jest to forma nieinwazyjna, co oznacza, że komórki rakowe znajdują się jedynie w przewodach mlecznych i nie rozprzestrzeniają się poza nie. DCIS jest wczesnym stadium raka piersi, które zwykle ma bardzo dobre rokowania, ale może rozwinąć się w formę inwazyjną, jeśli nie jest leczone.
Rak zrazikowy in situ (LCIS)
Także nieinwazyjna forma, w której komórki nowotworowe znajdują się tylko w zrazikach piersi (gruczołach produkujących mleko). LCIS sam w sobie nie jest rakiem inwazyjnym, ale zwiększa ryzyko wystąpienia inwazyjnego raka piersi w przyszłości.
Inwazyjny rak przewodowy (IDC)
Jest to najczęstszy typ raka piersi. IDC rozwija się w przewodach mlecznych, a następnie zaczyna atakować tkanki otaczające piersi, co oznacza, że jest inwazyjny i może rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała.
Inwazyjny rak zrazikowy (ILC)
Ten typ raka zaczyna się w zrazikach, ale szybko rozprzestrzenia się na pobliskie tkanki. ILC jest mniej powszechny niż IDC, ale ma tendencję do rozprzestrzeniania się w bardziej rozproszony sposób.
Rak piersi hormonozależny
(ER-dodatni/PR-dodatni), luminalny – najczęściej występujący, bo dotyczy ponad 70 proc. zdiagnozowanych kobiet. Ten typ raka ma receptory hormonalne dla estrogenów (ER) lub progesteronu (PR), co oznacza, że wzrost nowotworu jest stymulowany przez te hormony. Leczenie może obejmować terapię hormonalną, aby blokować działanie hormonów i spowalniać wzrost komórek rakowych. Czasem w leczeniu raka hormonozależnego stosowana jest też chemioterapia lub radioterapia.
Rak piersi HER2 dodatni
Charakteryzuje się nadmierną ekspresją receptora HER2, co prowadzi do szybszego wzrostu komórek rakowych. HER2-dodatni rak piersi może być agresywny, ale jest podatny na leki celowane, które blokują HER2 (np. trastuzumab). Jak czytamy w serwisie wyleczrakapiersi.pl: „HER2 dodatni występuje u ok. 18-20 proc. kobiet z rakiem piersi. Z jednej strony – to agresywna postać nowotworu, który szybko się rozwija i często daje przerzuty, ale z drugiej strony – dobrze reaguje na terapię celowaną (tj. dobraną do rodzaju nowotworu, aby była jak najbardziej skuteczna)".
Rak zapalny piersi
To rzadki i agresywny typ raka, który często nie tworzy wyraźnego guza, lecz rozprzestrzenia się w skórze i tkankach piersi, powodując zaczerwienienie, obrzęk i ciepło. Rak zapalny piersi wymaga agresywnego leczenia.
Rak piersi potrójnie dodatni
Jest to typ raka, który wykazuje obecność receptorów hormonalnych ER i PR oraz nadekspresję HER2. Dzięki temu może być leczony zarówno terapią hormonalną, jak i terapią celowaną na HER2.
Rak piersi potrójnie ujemny
(Triple-Negative Breast Cancer, TNBC) – jest to najrzadziej występujący rodzaj nowotworu piersi, a zarazem szczególnie agresywny typ raka, który wymaga bardzo intensywnej terapii. Nie wykazuje on receptorów hormonalnych (ER, PR) ani receptora HER2. Ponieważ TNBC nie odpowiada na terapię hormonalną ani leki celowane na HER2, zazwyczaj leczy się go chemioterapią.
Źródła: wyleczrakapiersi.pl, openbadania.pl/educations/article/podtypy-raka-piersi, mp.pl
Zobacz także:
Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów