Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT
Zespół badaczy MIT stworzył nowatorską metodę walki z agresywnymi nowotworami, łącząc fototerapię z chemioterapią. Polega ona na umieszczeniu mikroskopijnych cząsteczek w zmianie nowotworowej, które następnie niszczą komórki nowotworowe od środka.
W badaniach na myszach terapia ta znacząco wydłużyła ich życie i pomogła usunąć większość zmian nowotworowych. Cząstki te mogą zmniejszyć skutki uboczne tradycyjnej chemioterapii, a nad ich skutecznością czuwa specjalny algorytm.
Nowatorskie podejście do terapii przeciwnowotworowej
Nowe podejście opracowane przez naukowców z MIT może przynieść przełom w leczeniu agresywnych nowotworów. Badacze postawili na terapię łączoną, wykorzystując mikroskopijne cząstki zawierające zarówno fototerapeutyczny czynnik cieplny, jak i chemioterapię. Fototerapia, w której podgrzewane cząsteczki, przy użyciu siarczku molibdenu, niszczą komórki nowotworowe przy minimalnym wpływie na otaczające tkanki, daje możliwość precyzyjnego leczenia nowotworów. Sam wybór molibdenu, znanego z efektywnej konwersji światła lasera na ciepło, umożliwił wykorzystanie mało inwazyjnych laserów o niskiej mocy.
#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania? ZUS umożliwi pracę zarobkową na L4? MRPiPS planuje ważne zmianyTechnologia miniaturowych cząsteczek
Aby zwiększyć skuteczność terapii, badacze stworzyli maleńkie cząsteczki o rozmiarach 200 mikrometrów. Umieścili je bezpośrednio w zmianie nowotworowej, w biodegradowalnym polimerze, który pod wpływem ciepła uwalnia substancję leczniczą bezpośrednio do guza. W fototerapii wykorzystano zewnętrzny laser, a każda sesja terapii (ogółem było ich trzy) polegała na podgrzaniu cząsteczek do ok. 50°C. To wystarczająco dużo, aby zniszczyć komórki nowotworowe, a jednocześnie roztopić polimer zawierający lek, uwalniając go bezpośrednio do chorobowo zmienionego miejsca. Precyzyjna terapia pozwoliła na zminimalizowanie skutków ubocznych leczenia i zwiększenie jego efektywności.
Terapia przyszłości?
Terapia ta została przetestowana na myszach z agresywnym typem nowotworu, w tym potrójnie ujemnymi guzami piersi. Zwierzętom implantowano po 25 cząstek na pojedynczą zmianę nowotworową. Badacze przeprowadzali sesje laserowe trzykrotnie, w odstępie trzech dni. Pozwoliło im to niemal całkowicie zniszczyć guzy i znacząco wydłużyć życie zwierząt.
W terapii zastosowano inteligentne algorytmy leczenia. Same wyniki badania dają nadzieję na nową, mniej obciążającą formę terapii antynowotworowej w niedalekiej przyszłości, która może znaleźć zastosowanie również u ludzi w walce z zaawansowanymi nowotworami
Źródło: Interesting Engineering
Zobacz także:
Listopadowe emerytury będą wcześniej. Ale tylko dla dwóch grup seniorów
Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania
Zapalenie mózgu. Drugi przypadek gorączki Zachodniego Nilu z Polsce