Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 31.10.2024 14:59

Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Podwójna terapia antynowotworowa MIT

terapia nowotworowa, MITm fototerapia
Fot. Interesting Engineering

Zespół badaczy MIT stworzył nowatorską metodę walki z agresywnymi nowotworami, łącząc fototerapię z chemioterapią. Polega ona na umieszczeniu mikroskopijnych cząsteczek w zmianie nowotworowej, które następnie niszczą komórki nowotworowe od środka.  

W badaniach na myszach terapia ta znacząco wydłużyła ich życie i pomogła usunąć większość zmian nowotworowych. Cząstki te mogą zmniejszyć skutki uboczne tradycyjnej chemioterapii, a nad ich skutecznością czuwa specjalny algorytm.

Nowatorskie podejście do terapii przeciwnowotworowej

Nowe podejście opracowane przez naukowców z MIT może przynieść przełom w leczeniu agresywnych nowotworów. Badacze postawili na terapię łączoną, wykorzystując mikroskopijne cząstki zawierające zarówno fototerapeutyczny czynnik cieplny, jak i chemioterapię. Fototerapia, w której podgrzewane cząsteczki, przy użyciu siarczku molibdenu, niszczą komórki nowotworowe przy minimalnym wpływie na otaczające tkanki, daje możliwość precyzyjnego leczenia nowotworów. Sam wybór molibdenu, znanego z efektywnej konwersji światła lasera na ciepło, umożliwił wykorzystanie mało inwazyjnych laserów o niskiej mocy.

#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania? ZUS umożliwi pracę zarobkową na L4? MRPiPS planuje ważne zmiany

Technologia miniaturowych cząsteczek

Aby zwiększyć skuteczność terapii, badacze stworzyli maleńkie cząsteczki o rozmiarach 200 mikrometrów. Umieścili je bezpośrednio w zmianie nowotworowej, w biodegradowalnym polimerze, który pod wpływem ciepła uwalnia substancję leczniczą bezpośrednio do guza. W fototerapii wykorzystano zewnętrzny laser, a każda sesja terapii (ogółem było ich trzy) polegała na podgrzaniu cząsteczek do ok. 50°C. To wystarczająco dużo, aby zniszczyć komórki nowotworowe, a jednocześnie roztopić polimer zawierający lek, uwalniając go bezpośrednio do chorobowo zmienionego miejsca. Precyzyjna terapia pozwoliła na zminimalizowanie skutków ubocznych leczenia i zwiększenie jego efektywności

Terapia przyszłości?

Terapia ta została przetestowana na myszach z agresywnym typem nowotworu, w tym potrójnie ujemnymi guzami piersi. Zwierzętom implantowano po 25 cząstek na pojedynczą zmianę nowotworową. Badacze przeprowadzali sesje laserowe trzykrotnie, w odstępie trzech dni. Pozwoliło im to niemal całkowicie zniszczyć guzy i znacząco wydłużyć życie zwierząt. 
W terapii zastosowano inteligentne algorytmy leczenia. Same wyniki badania dają nadzieję na nową, mniej obciążającą formę terapii antynowotworowej w niedalekiej przyszłości, która może znaleźć zastosowanie również u ludzi w walce z zaawansowanymi nowotworami
Źródło: Interesting Engineering

Zobacz także:

Listopadowe emerytury będą wcześniej. Ale tylko dla dwóch grup seniorów

Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania

Zapalenie mózgu. Drugi przypadek gorączki Zachodniego Nilu z Polsce

Będą zmiany w kształceniu pielęgniarek i położnych. Tak zdecydował rząd
Ministerstwo Zdrowia, pielęgniarki, polityka
Decyzja rządu o restrukturyzacji systemu kształcenia podyplomowego ma na celu centralizację i usprawnienie procesu edukacji dla medycznych grup zawodowych, z naciskiem na pielęgniarki i położne. W projekcie ustawy przewiduje się, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) stanie się główną instytucją odpowiedzialną za kształcenie podyplomowe tych grup. Przeniesienie zadań związanych z ich edukacją bezpośrednio pod CMKP ma zapewnić jednolitość programów kształcenia, poprawić ich jakość oraz dostosować do współczesnych wymagań i potrzeb systemu opieki zdrowotnej. Dzięki tej zmianie można oczekiwać bardziej zorganizowanego i jednolitego podejścia do doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych, co może przełożyć się na wyższe standardy opieki i większą profesjonalizację tych zawodów.
Czytaj dalej
Doktor z Zakładu Medycyny Sądowej zdradził, jak wygląda śmierć. „Ciało umiera na raty”
Doktor z Zakładu Medycyny Sądowej zdradził, jak wygląda śmierć. „Ciało umiera na raty”
Umieranie to niezwykle trudny czas. Choć wielu z nas wydaje się, że proces ten trwa dosłownie chwilę, to nic bardziej mylnego. Doktor Jerzy Kawecki z Zakładu Medycyny Sądowej UM we Wrocławiu zdradził, że nasze ciało umiera na raty.Umieranie to proces, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni. To niezwykle trudny czas – zarówno dla osoby chorej, jak i jej bliskich. Okazuje się jednak, że ciało jest jeszcze bardziej zaskakujące, niż mogłoby się nam wydawać - nie umiera całe w tym samym momencie, a stopniowo. 
Czytaj dalej