Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To pierwszy objaw raka pęcherza. Ten nowotwór to "przyczajony tygrys"
Daria  Siemion
Daria Siemion 09.10.2024 10:48

To pierwszy objaw raka pęcherza. Ten nowotwór to "przyczajony tygrys"

Oddawanie moczu
Fot. Shutterstock / cliclab

Rak pęcherza moczowego to podstępny nowotwór, który zazwyczaj rozwija się bez wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Z tego powodu bywa nazywany "przyczajonym tygrysem", ponieważ długo może pozostawać niezauważony, a kiedy w końcu daje o sobie znać, może być już w zaawansowanym stadium. Jakie są pierwsze objawy raka pęcherza moczowego i jakie badania wykonać, by go wykryć?

Rak pęcherza moczowego – często występujący nowotwór

Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęstszych nowotworów, zwłaszcza wśród starszych osób. Najczęściej diagnozowany jest u osób między 60. a 80. rokiem życia. W Polsce rak pęcherza moczowego zajmuje czwarte miejsce pod względem częstotliwości występowania u mężczyzn (zaraz po raku płuc, stercza i jelita grubego) i trzynaste u kobiet. Co istotne, od 1991 do 2006 roku odnotowano w Polsce aż 59 proc. wzrost zachorowań na ten nowotwór, co stanowi alarmujący sygnał.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka raka pęcherza jest palenie tytoniu – palacze chorują trzykrotnie częściej. To jednak nie koniec. Istnieje wiele zawodów, w których pracownicy są bardziej narażeni na ten nowotwór, są to m.in. górnicy, kierowcy autobusów, mechanicy samochodowi oraz pracownicy przemysłu gumowego i skórzanego, a także fryzjerzy. Na szczęście 70 proc. przypadków to łagodne nowotworowy nienaciekające na błonę mięśniową. Pozostałe 30 proc. stanowią raki naciekające, które mają bardziej agresywny przebieg.

Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece Płuca palacza – objawy, rozpoznanie, kolor. Jak wyglądają płuca palaczy e-papierosów?

Objawy raka pęcherza. Przede wszystkim krwiomocz

Najbardziej charakterystycznym i zazwyczaj pierwszym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbolesny krwiomocz. Może on być zauważalny gołym okiem, a czasem stwierdzany dopiero podczas badania ogólnego moczu. Krwiomocz ten może występować przerywanie, co sprawia, że pacjenci często bagatelizują ten objaw, uznając go za jednorazowy incydent. Tymczasem już przy pierwszych objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, by wykluczyć najgorsze.

Oprócz krwiomoczu, inne objawy mogą obejmować problemy z oddawaniem moczu, takie jak częstomocz, bolesne parcia na pęcherz, czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Ból w okolicy podbrzusza czy lędźwiowej może pojawić się dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, kiedy to nowotwór nacieka okoliczne struktury anatomiczne lub daje przerzuty.

Mocz
Krew w moczu nie zawsze widać gołym okiem Fot. Shutterstock / Topolszczak

Diagnostyka i leczenie raka pęcherza

Kiedy pacjent zgłasza się z objawami, które mogą sugerować raka pęcherza, kluczowe są badania obrazowe, takie jak USG oraz tomografia komputerowa. Warto również wykonać badanie cytologiczne moczu. W przypadku podejrzenia nowotworu konieczne jest przeprowadzenie przezcewkowej resekcji guza (TURBT), która pozwala na usunięcie zmian i ocenę histopatologiczną guza.

Leczenie raka pęcherza zależy od zaawansowania choroby. W przypadku guzów nienaciekających mięśniówki pęcherza standardowym postępowaniem jest elektroresekcja przezcewkowa (TURBT), po której chory jest poddawany długotrwałej obserwacji. Leczenie uzupełniające obejmuje wlewy dopęcherzowe, immunoterapię (BCG) lub chemioterapię dopęcherzową.

W przypadku nowotworów naciekających błonę mięśniową, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest usunięcie pęcherza moczowego (cystektomia). W niektórych przypadkach stosuje się leczenie skojarzone, które pozwala na zachowanie pęcherza, ale wymaga ono ścisłej współpracy zespołu onkologicznego i pacjenta, co nie zawsze jest proste. Niestety nowotwór pęcherza ma tendencję do nawracania, więc czasami lepiej podjąć radykalne środki.

Zobacz też:

To może być objaw raka. Pojawia się przy oddawaniu moczu

To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

Najczęstsze choroby kobiece. Możesz nie wiedzieć, że je masz