Tę bakterię ma ponad 60 proc. Polaków. Lekarz tłumaczy, co powoduje
Ponad 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na zakażenie tą bakterią. Może ono prowadzić do choroby wrzodowej żołądka, a wraz z nią - do pojawienia się przykrych dolegliwości. Jak rozpoznać zakażenie bakterią i jak je leczyć? Tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.
Powszechny problem?
- W Polsce zakażonych jest około 66 proc. osób dorosłych i 30 proc. dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - mówi lek. med. Jacek Kowerzanow. Ta bakteria, to nic innego jak powszechnie znana Helicobacter pylori. Zakażenie nią może prowadzić do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy . A wraz z pojawieniem się wrzodów mogą nasilać się dolegliwości bólowe .
Helicobacter pylori zasiedla błonę śluzową żołądka, uszkadzając ją i prowadząc do ubytków. - Odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.
Jak wykryć zakażenie bakterią?
Aby wykryć Helicobacter pylori w organizmie w pierwszej kolejności wykonuje się specjalny test oddechowy, badanie kału, badanie przeciwciał w surowicy krwi. Można także wykonać gastroskopię z pobraniem wycinka ściany żołądka do badania. Rozpoczęcie diagnostyki w kierunku chorób układu pokarmowego jest wskazane, jeśli u pacjenta pojawiają się dolegliwości bólowe, przewlekłe problemy z wypróżnieniem lub przewlekła zgaga . O obecności bakterii mogą świadczyć także naprzemienne biegunki i zaparcia, odbijanie, utrata apetytu czy mdłości.
Czy Helicobacter pylori można wyleczyć?
- Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori zazwyczaj trwa 14 dni i polega na podawaniu antybiotyków.
Należy przy tym pamiętać, że nie tylko zakażenie bakterią może powodować wrzody żołądka i dwunastnicy, ale na ich rozwój pracujemy także niewłaściwą dietą, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Duży wpływ na rozwój choroby wrzodowej ma także stres.
Zobacz też:
Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych
Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie
Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników