Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Tę bakterię ma ponad 60 proc. Polaków. Lekarz tłumaczy, co powoduje
Fpt. archiwum prywatne, Canva

Tę bakterię ma ponad 60 proc. Polaków. Lekarz tłumaczy, co powoduje

11 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Ponad 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na zakażenie tą bakterią. Może ono prowadzić do choroby wrzodowej żołądka, a wraz z nią - do pojawienia się przykrych dolegliwości. Jak rozpoznać zakażenie bakterią i jak je leczyć? Tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.

Powszechny problem?

- W Polsce zakażonych jest około 66 proc. osób dorosłych i 30 proc. dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - mówi lek. med. Jacek Kowerzanow. Ta bakteria, to nic innego jak powszechnie znana Helicobacter pylori. Zakażenie nią może prowadzić do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy . A wraz z pojawieniem się wrzodów mogą nasilać się dolegliwości bólowe .

Helicobacter pylori zasiedla błonę śluzową żołądka, uszkadzając ją i prowadząc do ubytków. - Odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - tłumaczy lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jak wykryć zakażenie bakterią?

Aby wykryć Helicobacter pylori w organizmie w pierwszej kolejności wykonuje się specjalny test oddechowy, badanie kału, badanie przeciwciał w surowicy krwi. Można także wykonać gastroskopię z pobraniem wycinka ściany żołądka do badania. Rozpoczęcie diagnostyki w kierunku chorób układu pokarmowego jest wskazane, jeśli u pacjenta pojawiają się dolegliwości bólowe, przewlekłe problemy z wypróżnieniem lub przewlekła zgaga . O obecności bakterii mogą świadczyć także naprzemienne biegunki i zaparcia, odbijanie, utrata apetytu czy mdłości.

Czy Helicobacter pylori można wyleczyć?

- Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori zazwyczaj trwa 14 dni i polega na podawaniu antybiotyków.

Należy przy tym pamiętać, że nie tylko zakażenie bakterią może powodować wrzody żołądka i dwunastnicy, ale na ich rozwój pracujemy także niewłaściwą dietą, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Duży wpływ na rozwój choroby wrzodowej ma także stres.

Zobacz też:

Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych

Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie

Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników

Ból głowy po jednej stronie? Uważaj, to może być udar
Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja