Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 27.05.2024 11:09

Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie

Prof. Alicja Chybicka, zdrowie, profilaktyka, senior, jak żyć
Prof. Alicja Chybicka, fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER, tło: Harbucks/Shutterstock.com

– Popatrzcie na mnie. 50 lat walczyłam o życie chorych na nowotwory dzieci, wkrótce świętuję 50 rocznicę ślubu, skończyłam 73 lata i wciąż biegam – mówi prof. Alicja Chybicka. Przez lata kierowała „Przylądkiem nadziei”, znaną nie tylko w Polsce kliniką hematologii we Wrocławiu, dziś jest posłanką. I dzieli się swoimi patentami na to, jak żyć.

Na stałe mieszka we Wrocławiu. Ma trójkę dzieci i szóstkę wnucząt. Pierwsze i drugie wejście na Kilimandżaro zaliczyła po sześćdziesiątych urodzinach. Tak jak i maraton. 

Ciągle w biegu, więc nic dziwnego, że na konferencję „Healtyhy ageing. Długie życie w dobrym zdrowiu”, która trwała prawie trzy godziny, prof. Alicja Chybicka wpadła tylko na chwilę. 

Nim wyszła, (przepraszając wszystkich, że nie może być do końca, ale spieszy się do Wrocławia oddalonego o 350 km), podzieliła się dekalogiem, który stworzyła z myślą o seniorach.

A że ma 73 lata, powstał na bazie jej doświadczeń i tego, jak sama żyje. Tak naprawdę te 10 przykazań warto stosować w każdym wieku, nie tylko będąc emerytem. Oto one:

Jak żyć? 10 podpowiedzi lekarki Alicji Chybickiej

1. Ruszaj się – zadbaj o naturalny, umiarkowany ruch, który sprawia Ci przyjemność – szczególnie ten naprzemienny, bo aktywizuje lewą i prawą półkulę mózgu.

2. Słuchaj relaksującej muzyki, zwolnij, wyciszaj się, relaksuj i nie zamartwiaj się na zapas – obniżaj kortyzol — hormon stresu.

3. Ogranicz liczbę kalorii, jedz wolniej i unikaj przetworzonych pokarmów.

4. Myśl i wykonuj ćwiczenia umysłowe, czytaj, opowiadaj, koncentruj się i dyskutuj.

5. Miej motywację i naucz się czegoś nowego.

6. Bądź członkiem jakiejś wspólnoty – to będzie Twój własny, cichy azyl.

7. Miej kogoś bliskiego nie tylko z rodziny.

8. Miej ulubione rytuały – rób coś co sprawia ci przyjemność i co ładuje twoje akumulatory.

9. Otaczaj się ludźmi, których lubisz i daj się lubić.

10. Uśmiechaj się z byle powodu – uśmiech to także stymulator endorfin.

Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce Zostałam młodą emerytką. Mam dla Was jedną radę

„Lepiej myśleć, że nie ma rzeczy niemożliwych, niż że się nie uda”

Prof. Alicja Chybicka przez 50 lat walczyła o zdrowie dzieci chorych na nowotwory krwi, ale choć intensywnie pracowała zawodowo, nie zrezygnowała z życia rodzinnego

– Mam trójkę dzieci (z parami) i szóstkę wnucząt. A że żadne z dzieci nigdzie nie wyjechało, więc mam częsty kontakt z całą rodziną – mówiła na konferencji „Healthy ageing” w Warszawie.

Mój mąż wspiera mnie zawsze i we wszystkim, co robię, mówiąc: „nie wchodź na Kilimandżaro!”, „nie biegnij maratonu!”. A potem… końcówkę maratonu jechał obok mnie na rowerze i podawał mi wodę” – te słowa prof. Alicji Chybickiej zgromadzeni na Sali przyjęli salwami śmiechu.

Trzeba zachować pogodę ducha w każdym wieku – powiedziała. I dodała:

– Jest coś takiego w życiu, że jak się mówi, że nie ma rzeczy niemożliwych, to naprawdę więcej rzeczy się udaje. A bycie urodzonym pesymistą i mówienie, że się nie uda, jest jak samosprawdzająca się przepowiednia.

"Lepiej patrzeć tylko na dobre strony drugiego człowieka"

A na koniec prof. Chybicka podzieliła się jeszcze jedną zasadą, która, jak mówi, zawsze stosowała w życiu i poleca nie tylko seniorom, ale każdemu:

„Trzeba kochać ludzi, bo generalnie są fantastyczni, a każdy ma w sobie ogromne pokłady dobra. Lepiej patrzeć tylko na te dobre cechy drugiego człowieka – wtedy naprawdę lepiej i lżej się żyje”.

Prof. Alicja Chybicka, pediatra, onkolog, hematolog dziecięca. Ma też specjalizację z immunologii, transplantologii i medycyny paliatywnej. Kierowała Kliniką Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. Była senator, obecnie posłanka.

Zobacz też: 

Maść tygrysia. Łagodzi bóle, kosztuje grosze 

Jakie są przyczyny wrzodów żołądka? Lekarz odpowiada

Darmowe badania dla każdego Polaka po 40. i dla seniorów

Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić
psychiatra Opielak
Choroby, niska emerytura, często samotność, pracy brak, ekscytujących przeżyć też. Jak tu będąc seniorem nie wpaść w depresję? – Tym bardziej że na te problemy nakładają się zmiany organiczne mózgu – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*, psychiatra.Polscy seniorzy nie zgłaszają lekarzom pierwszego kontaktu swojego smutku. Mówią o kłopotach ze snem, sercem, bólach głowy i brzucha. Nie mają pojęcia, że przyczyną tych problemów jest obniżony nastrój, a nawet depresja.- W dodatku depresja seniorów często mylona jest z demencją – mówi dr Grzegorz Opielak w podcaście Pacjenci.pl „Zdrowo przegadane” na YouTube. Jak pomóc samemu sobie będąc seniorem albo komuś w naszym otoczeniu?
Czytaj dalej
Polscy emeryci zastąpili kieliszek telewizją. „Leczą” depresję i nudę oglądaniem tureckich seriali
mężczyzna samotny telewizja
mężczyzna samotny telewizja
- Mężczyźni, którzy po przejściu na emeryturę nie zagospodarują sobie czasu wolnego, trafiają w końcu do lekarzy z depresją i zaburzeniami rytmu serca – mówi psychiatra Grzegorz Opielak. Niestety starsi ludzie depresję „zwalczają” oglądaniem seriali i wiadomości. I „hodują” kolejny problem.Aż sześć godzin dziennie polski senior ogląda telewizję. Tak mówi statystyka. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do grupy seniorów zalicza jednak każdego po sześćdziesiątce, więc także wielu ludzi pracujących zawodowo, którzy nie mają czasu na telewizor. Stąd dane mówiące o sześciu godzinach mogą być zaniżone.
Czytaj dalej
Polecane