Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ból głowy po jednej stronie? Uważaj, to może być udar
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 07.06.2024 13:11

Ból głowy po jednej stronie? Uważaj, to może być udar

Ból głowy, neurolog Joanna Piotrowska
Fot. Canva, archiwum prywatne

Odczuwasz silny, jednostronny ból głowy? Neurolog radzi, aby poddać się szybkiej diagnostyce - taki rodzaj bólu głowy jest bardzo niepokojący i nie powinien być bagatelizowany. Kiedy ból głowy może wskazywać na udar?

Ból głowy z jednej stronny

Kiedy podejrzewać udar? Wbrew pozorom rodzaj bólu głowy, który występuje, ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Jak mówi neurolog, dr Joanna Piotrowska, udar należy podejrzewać “gdy odczuwamy najsilniejszy ból głowy, jakiego doświadczyliśmy w życiu, i który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych. Wtedy podejrzewamy np. krwawienie podpajęczynówkowe z pękniętego tętniaka. Konsultacji wymaga też częsty poranny ból głowy, któremu towarzyszą nudności”.

Również silny i jednostronny ból głowy wymaga pilnej konsultacji. “Ból, który występuje tylko po jednej stronie głowy jest najbardziej niepokojący i powinien być bardzo dobrze zdiagnozowany” - ostrzega neurolog.

Różna lokalizacja bólu

Ból w okolicy potylicznej jest związany najczęściej z nadciśnieniem lub ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ból okolicy skroniowej to często ból migrenowy, a ból okolicy czołowej jest często związany z zapaleniem zatok” - dowiadujemy się. Rodzaj bólu głowy może bardzo wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Ważne, aby długotrwały, przewlekły ból głowy diagnozować. Mogą to być napięciowe bóle głowy, ale mogą być też poważniejsze zmiany, np. guz mózgu

Jakie leki na ból głowy?

Leki przeciwbólowe, które możemy kupić bez recepty to najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mocno obciążają nam śluzówkę żołądka i jeśli są przyjmowane regularnie, mogą powodować chorobę wrzodową oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Paracetamol obciąża wątrobę. A leki nowszej generacji i leki typowe na migrenę nie mają tego działania – nie nadwyrężają błony śluzowej żołądka. Znoszą ból mając w zupełnie inny mechanizmie działania – oddziałują na receptory serotoninowe w mózgu. Do leczenia przewlekłej migreny stosujemy leki przeciwpadaczkowe czy obniżające ciśnienie tętnicze, albo te poprawiające krążenie mózgowe” - mówi neurolog. 

Każdy ból głowy, o charakterze przewlekłym, powinien być zdiagnozowany i leczony. 

Zobacz też:

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Książę William zdradził, jak się czuje Kate. Powiedział prawdę weteranowi

 

Polecane