Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.06.2024 15:58

Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych

Rak piersi, nowotwory
Fot. Freepic

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali test krwi, który ich zdaniem pozwala przewidzieć nawrót raka piersi nawet 41 miesięcy przed potwierdzeniem diagnozy w badaniach. Ten ultraczuły test krwi zaprezentowany został podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Z danych przedstawionych podczas konferencji ASCO wynika, że nawrót raka wykryto średnio z 15-miesięcznym wyprzedzeniem przed pojawieniem się objawów lub wykryciem nowych ognisk choroby w badaniach obrazowych.

Nowy test jest wiarygodny i pomocny

Jednym z głównych tematów konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej była wczesna diagnostyka wykrywania choroby nowotworowej, a także jej nawrotów. Wzięło w niej udział ponad 40 tys. specjalistów z całego świata.

Jak się okazuje, z dotychczasowych badań przeprowadzonych przez Institute od Cancer Research w Londynie wynika, że nowy test wczesnego wykrywania nawrotu raka piersi jest w 100 proc. wiarygodny, natomiast jego działanie polega na tym, że wychwytuje z próbki krwi chorego niewielkie fragmenty komórek nowotworowych, zawierających DNA. O tym badaniu mówi się, że jest płynną biopsją.

Pozwala przewidzieć nawrót raka piersi nawet 41 miesięcy przed potwierdzeniem diagnozy w badaniach
Fot. Freepic
Pijana matka przywiozła córkę na SOR. Lekarze wezwali policję Gwiazda TVN jest ciężko chora. "Od kilku dni jeżdżę po SOR-ach"

Nowy test przebadano na 78 kobietach

Podczas konferencji naukowcy podkreślali, że nawrót raka wykryto średnio z 15-miesięcznym wyprzedzeniem przed pojawieniem się objawów lub wykryciem nowych ognisk choroby w badaniach obrazowych. To jeszcze nie wszystko, gdyż w jednym przypadku wykryto testem oznaki nawrotu 41 miesięcy wcześniej, czyli ponad trzy lata.

Nowy test przebadano na 78 pacjentkach z różnego typu wczesną postacią raka piersi. Jak się okazuje, potrafi on wyśledzić 1800 mutacji występujących we krwi pacjentki uwolnionych przez nowotworowe komórki. Mutacje komórek rakowych wykryto u 11 kobiet, u których doszło do nawrotów.

"Można wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie"

Jak podkreślał główny autor badań, dr Isaac Garcia-Murillas z Institute of Cancer Research, dzięki wczesnemu wykryciu oznak choroby można wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie, co zwiększa szansę wydłużenia życia chorej osoby. Jednak monitorowanie choroby testami płynnej biopsji musi odbywać się regularnie. Na razie nie wiadomo też, kiedy ultraczuły test będzie dostępny w lecznictwie.

Warto zaznaczyć, że o nawrocie raka świadczyć mogą fragmenty DNA komórek nowotworowych, które pojawiają się po leczeniu. Zawierają one nowe mutacje i mają też inny profil genetyczny, po tym, jak dochodzi do powstania przerzutów, oczywiście na tyle małych, że nie wywołują żadnych dolegliwości. Nie są widoczne w dostępnym badaniu obrazowym.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet.

Czytaj też:

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

 

Polecane