Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.05.2024 10:00

Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników

depresja
Fot. Canva / Pexels

Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju na depresję cierpi ok. 1,2 mln osób, przy czym wciąż wiele chorych pozostaje niezdiagnozowanych.  

Przyczyny depresji mogą być różne. Dzielimy je na biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Niewielu wie, że depresja może być skutkiem niedoborów pokarmowych, zwłaszcza tych dwóch składników. 

Przyczyny depresji

Depresja jest zaburzeniem psychicznym związanym z permanentnym obniżeniem nastroju. Symptomy wskazujące na depresję to m.in. niemożność odczuwania radości i utrata dotychczasowych zainteresowań. 

- Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować" - wyjaśniła w rozmowie z Pacjentami mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.  

Typowym objawem depresji jest niska samoocena, negatywne myślenie o sobie oraz negatywna wizja świata i przyszłości - tzw. triada depresyjna. 

- Chory ma także poczucie obniżonej samooceny. Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Pojawia się tak zwana triada depresyjna, czyli negatywna wizja siebie, świata i przyszłości  - dodała mgr Anna Tulczyńska.

Przyczyny depresji mogą być różne. Wyróżniamy czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. 

Zaliczamy do nich między innymi: predyspozycje genetyczne, niedobory neuroprzekaźników mózgowych (dopaminy, serotoniny i noradrenaliny), zaburzenia hormonalne, choroby somatyczne, traumy i trudne sytuacje życiowe.

Jak pokazują badania, depresja może być skutkiem niedoborów składników pokarmowych, takich jak cynk i witamina D

- Badania kliniczne pokazują, że są pewne substancje, których brak może powodować objawy takie, jak depresja. Należą do nich między innymi cynk i witamina D3. Kiedy pojawia się u nas pacjent z objawami depresji, często prosimy o wykonanie badań pod kątem ich niedoborów - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby Od 1 lipca wzrost płacy minimalnej. Tyle wyniesie najniższa pensja

Niedobór witaminy D a depresja

Witamina D pełni kluczowe funkcje w naszym organizmie. Bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej i regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Pomaga w utrzymaniu zdrowych mięśni i stawów, a ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, udaru mózgu i zawału serca.

Badania wykazały związek między niskim poziomem witaminy D a zaburzeniami pracy mózgu (problemami z pamięcią i koncentracją). Jej niedobór został powiązany ze zwiększonym ryzykiem demencji, w tym choroby Alzheimera. 

Deficyt witaminy D może skutkować rozwojem depresji. Jej niedobór może przyczyniać się do obniżenia nastroju, przewlekłego zmęczenia i niechęci do wykonywania codziennych czynności. 

witamina D
Fot. Canva / Getty Images

Niedobór cynku a depresja

Cynk jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w kluczowych procesach biologicznych organizmu, takich jak synteza białek i hormonów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i układu nerwowego. 

Cynk odpowiada za prawidłową pracy tarczycy i zachowanie równowagi hormonalnej, a także wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Wspiera funkcjonowanie narządów rozrodczych kobiet i mężczyzn, zapobiega przedwczesnej menopauzie i chroni prostatę przez chorobami. 

Jak się okazuje, cynk ma także wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jak pokazały badania Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CM UJ oraz Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, u pacjentów w fazie depresji stężenie cynku było niższe niż u osób zdrowych, natomiast w fazie remisji było ono porównywalne w obu grupach. 

Przeczytaj też:

Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić

Po tych zachowaniach poznasz, że ktoś ma depresję i stany lękowe. Psychiatra podpowiada

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia 

Polecane