Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich
Fot. Pexels / Miriam Alonso

Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

6 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Każdy z nas marzy o pięknych i białych zębach. I chociaż medycyna estetyczna daje możliwość ich wybielenia, to – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć i w ogóle nie dopuścić do powstawania przebarwień. Można to zrobić unikając produktów odbarwiających zęby i niszczących szkliwo.

Oto lista produktów, które barwią zęby na żółto. Warto je ograniczyć, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a z niektórych całkowicie zrezygnować, jak np. z papierosów.

1. Papierosy

Palenie papierosów wywołuje wiele konsekwencji zdrowotnych, włącznie z śmiertelnie niebezpiecznym rakiem płuca. Może też negatywnie wpływać na koloryt zębów, powodując żółte lub brązowawe plamy . To kolejny dobry powód, by rzucić nałóg.

2. Kawa

Kawa jest jedną z najczęstszych przyczyn żółtych zębów. Ta popularna na całym świecie używka – zwłaszcza w wersji bez mleka – wypłukuje z zębów wapń , sprzyjając powstawaniu ciemnych przebarwień.

3. Sos sojowy

Za ciemną barwę sosu sojowego odpowiadają obecne w nich chromogeny . Substancje te wpływają również na kolor zębów, sprawiając, że są bardziej żółte. Co więcej, sos sojowy jest bogaty w sód, który może wysuszać jamę ustną, sprzyjając powstawaniu kamienia.

4. Herbata

Herbata może odbarwiać zęby jeszcze bardziej niż kawa. Obecna w niej taniny barwią szkliwo na żółto lub brązowo. Po herbacie na zębach zostaje też osad – najwięcej po czarnej i zielonej, najmniej po białej.

pexels-maria-tyutina-814264.jpg
Zielona herbata barwi zęby na żółto Fot. Pexels / Maria Tyutina
Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy
Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

5. Nadmiar fluoru

Fluor jest dobry dla zębów, ale w nadmiarze może szkodzić . Chodzi o możliwość powstawania żółtych lub brązowych plam, będących objawami fluorozy – choroby powstającej w wyniki za dużej podaży fluoru w wodzie i diecie.

6. Wino

Na kolor zębów wpływa zarówno białe, jak i czerwone wino. To pierwsze niszczy szkliwo , a drugie przyczernia, sprawia, że zęby stają się matowe i szare. Co więcej, wino zmienia pH jamy ustnej, sprzyjając odkładaniu kamienia nazębnego .

7. Antybiotyki

Naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health, że stosowanie antybiotyków tetracyklinowych u dzieci poniżej 8. roku życia oraz u kobiet w ciąży, może trwale barwić zęby dzieci na żółto – taka wada wymaga wybielania.

Zobacz: Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

pexels-tima-miroshnichenko-8376247.jpg
Niektóre grupy antybiotyków zmieniają kolor zębów Fot. Pexels / Tima Miroshnichenko

8. Ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny jest jednym z produktów, które najbardziej barwią zęby na żółto. Dzieje się tak, ponieważ, tak jak sos sojowy, zawiera on odbarwiające chromogeny . Aby zminimalizować ich działanie, warto jeść ocet balsamiczny z dodatkiem sałaty oraz oliwy.

9. Curry

Curry to indyjska przyprawa, która świetnie komponuje się z wieloma daniami, szczególnie z kurczakiem. Ma nie tylko smaczny, charakterystyczny smak, ale również intensywny kolor, który – niestety – przechodzi na zęby.  Jednak lepiej nie myć ich od razu po jedzeniu.

– Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH - powiedział Pacjentom dr Bartosz Zimnoch, stomatolog.

Zobacz też: Jak dbać o zęby dziecka w różnym wieku?

10. Słodzone napoje

Słodzone napoje, szczególnie te kolorowe, mogą mieć w swoim składzie kwasy , które zaburzają pH w jamie ustnej i niszczą szkliwo . Z czasem staje się ono coraz cieńsze, aż uwidacznia się zębina, a zęby stają się bardzo żółte.

11. Sos pomidorowy

Sos pomidorowy swój piękny kolor zawdzięcza barwnikom należącym do grupy kartenoidów. Niestety wpływają one nie tylko na sam sos, ale również na zęby, tworząc trudne do usunięcia żółtawe naloty .

Przeczytaj też:

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

Gdzie najtaniej wybielić zęby w Europie? U naszego sąsiada

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!

Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka
Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja