Pacjenci.pl Choroby W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
fot.freepik

W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia

28 października 2024

Rak to choroba, której obawia się każdy z nas. Nic dziwnego – atakuje często i potrafi być naprawdę bezlitosna. Okazuje się jednak, że niektóre przyzwyczajenia mogą być pomocne w uniknięciu choroby. Podpowiadamy, czego nie znosi rak.

Jak podaje zwrotnikraka.pl, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport dotyczący epidemiologii 36 nowotworów w 185 krajach świata. Pomiędzy rokiem 2012 i 2022 liczba nowych zachorowań wzrosła o 50%, a liczba zgonów o około 18%. Niezwykle ważna jest więc świadomość, że choć częściowo możemy wziąć sprawy w swoje ręce.

Czego nie lubi nowotwór złośliwy? Zadbaj o zdrowy styl życia

Nowotwory złośliwe, jak sama nazwa wskazuje, są bardzo niebezpieczne. Ich komórki rosną niekontrolowanie i mogą się rozprzestrzeniać. Często potrzebne jest ich chirurgiczne usunięcie, które jednak nie daje gwarancji pełnego wyzdrowienia. Zgodnie z przysłowiem – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Warto w tym celu zadbać o zdrowy styl życia. Zrezygnować z papierosów i alkoholu oraz innych używek i skupić się na zdrowym, pełnowartościowym odżywianiu.

To jednak nie wszystko. W okresie letnim często zapominamy, że przesadne opalanie może nam szkodzić. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) – zarówno  naturalne, jak i te generowane przez łóżka opalające w solariach  – powoduje raka skóry. Niezwykle ważne jest więc stosowanie kremów z filtrem, noszenie nakryć głowy i ubrań chroniących skórę, a także unikanie solarium.

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną

Czy dieta ma wpływ na raka?

Dieta jest jednym z czynników, który ma największy wpływ na pojawienie się nowotworu złośliwego. Jeśli będzie odpowiednia, może obniżyć ryzyko rozwoju choroby nowotworowej,   spowolnić postęp choroby i złagodzić jej przebieg. Za dietę antyrakową uznaje się dietę śródziemnomorską. Nie jest ona jednak tania, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. Czy są jakieś alternatywy? Oczywiście.

Rak nie znosi tych produktów. Jedz je garściami

Badania opublikowane w "Journal of Food and Drug Analysis" wykazały, że nowotwory złośliwe nie znoszą jabłek. Okazuje się bowiem, że spożywanie więcej niż jednego jabłka dziennie może obniżyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 50 proc. Wszystko przez zawartość flawonoidów i floretyny.

W diecie antyrakowej ważne miejsce zajmują też jagody, maliny, borówki i żurawina. Przeciwnowotworowe działanie ma również surowa marchew. Warto też jeść dużo warzyw krzyżowych takich jak kapusta, kalafior, jarmuż, brokuły, brukselka. Są one bogate w beta-karoten, luteina, zeaksantyna, witaminę C, witaminę E i witaminę K, kwas foliowy i minerały.   Pomagają dezaktywować czynniki rakotwórcze i hamują migrację komórek nowotworowych.

Czosnek może z kolei przyczyniać się do naprawy DNA, co jest ważne w profilaktyce raka. Orzechy włoskie mogą wpływać na zmniejszenie wielkości i liczby guzów. Pomidory, co wiemy od dawna, również są świetnym wyborem.

Zobacz też:

Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych

Gatunek tej ryby ma w sobie metale ciężkie i rtęć. W USA wycofana, a w Polsce kupowana na potęgę

Doktor z Zakładu Medycyny Sądowej zdradził, jak wygląda śmierć. „Ciało umiera na raty”

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko