Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Badania naukowe

Badania Naukowe

Odkryto nowy typ komórki
29.09.2024 18:32 Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat

Naukowcy z Australii odkryli zupełnie nowy typ komórki u ssaków. W końcu – bo już od 100 lat podejrzewali jej istnienie, ale nie byli w stanie go udowodnić. Ich pracę opisano na łamach czasopisma Nature Communications.Chodzi o "komórki progenitorowe EndoMac". Aktywują się one w odpowiedzi na urazy, których doznaje organizm ssaków, i pozwalają dokładniej zrozumieć, jak działa proces leczenia. 

Czyste z pozoru buty mogą być siedliskiem zanieczyszczeń, bakterii i resztek organicznych
29.09.2024 09:42 Chodzisz w butach po domu? Robią tak w filmach, ale Ty ryzykujesz zdrowiem

Nie chodzi o czystość podłóg i ewentualne sprzątanie, ale o konsekwencje, jakie niesie za sobą chodzenie w butach po domu. Buty to siedziba zarazków, toksyn i zanieczyszczeń, które osadzają się na podeszwach podczas zwykłego spaceru. Czy musimy się nimi otaczać również w domu?W trosce o higienę i zdrowie mieszkańców, najlepiej je po prostu zdjąć i zostawić w wiatrołapie lub w przedpokoju – nawet jeśli się bardzo spieszymy.

suplementacja, suplementy, omega -3
25.09.2024 13:27 W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

W Polsce ten suplement uchodzi za popularny i często stosowany. Chodzi dokładnie o kwasy omega -3. Zdaniem brytyjskich naukowców ten popularny suplement może być szkodliwy dla zdrowia.  Zażywany regularnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru. Co dokładnie wykazały badania? 

Warzywa krzyżowe obniżają ciśnienie krwi
15.09.2024 15:27 Te warzywa obniżają ciśnienie krwi. Najnowsze odkrycia naukowe

Australijskie badania dowiodły, że spożywanie tych warzyw może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Mowa o grupie warzyw krzyżowych, do których należą m.in. brokuły, kalafior i kapusta. Co ciekawe, efekty ich wprowadzenia do codziennej diety były lepsze niż w przypadku warzyw korzeniowych, jak ziemniaki i marchew.Działanie brokułów na łagodnie podwyższone ciśnienie może być zauważalne już po dwóch tygodniach. Potwierdza to badanie opublikowane w BMC Medicine, przeprowadzone wśród osób w średnim i starszym wieku (50-75 lat).

Jaką role pełni wyrostek robaczkowy?
13.09.2024 07:26 Po co nam wyrostek robaczkowy? Nowe badania są zaskakujące

Ten fragment jelita ślepego, długo uważany był za narząd szczątkowy, który nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Dowodem miał tu być fakt, że po jego usunięciu, człowiek przecież dalej żył i funkcjonował normalnie.Najnowsze badania zaprzeczają teorii, jakoby wyrostek robaczkowy był czymś bezużytecznym, co jedynie może sprowadzić na nas kłopot, kiedy dojdzie do jego zapalenia. Wyrostek robaczkowy to bardzo istotny narząd.

W czekoladzie znaleziono ołów i kadm.
07.08.2024 14:06 Naukowcy przebadali czekoladę. Takich zanieczyszczeń się nie spodziewaliśmy

Dietetycy podkreślają, że czekolada, zwłaszcza ciemna, jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. W znaczący sposób poprawia także nastrój.Jednakże nowe badanie amerykańskich naukowców nie spodoba się miłośnikom czekolady. Okazało się, że prawie połowa badanych wyrobów była zanieczyszczona ołowiem, a jedna trzecia przekraczała dopuszczalne normy kadmu.

Przeszczep
06.08.2024 12:13 Czy czeka nas rewolucja w transplantologii? Przełomowe wyniki badań!

To był prawdopodobnie jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie zabiegów, jaki obecnie przeprowadza się w naszym kraju w ramach badań przedklinicznych i klinicznych – tak o operacji autotransplantacji nerki mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół pod jego kierownictwem przeszczepił narząd, który przez około 30 minut pozostawał bez krążenia a następnie przechowywany był przez 12 godzin w temperaturze nieco tylko niższej od normalnej temperatury ciała. Bez użycia krwi.

Będzie lek na odrastanie zębów.
27.06.2024 14:11 Szykuje się przełom w stomatologii. Pierwsi pacjenci dostaną lek na odrastanie zębów

"Dbaj o zęby, bo trzecie ci nie wyrosną" – znasz to powiedzenie? Okazuje się, że niedługo straci cały swój sens. Naukowcy opracowali lek, dzięki któremu będą odrastać nam utracone zęby. Pierwsi pacjenci dostaną go jeszcze latem.Terapia znajduje się wciąż w fazie testów, ale jej twórca twierdzi, że są duże szanse, że stanie się dostępna do leczenia wszystkich form bezzębia w ciągu dekady.

popularna dieta
20.06.2024 16:49 Ta popularna dieta może nasilać stany lękowe. Zaskakujące badania naukowców

Stany lękowe mogą pojawić się przy diecie wysokotłuszczowej. Tak wynika z badań opublikowanych w piśmie “Biological Research”. Uczeni podkreślają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, które pochodzą z produktów zwierzęcych, wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.“Wszyscy wiedzą, że nie jest to zdrowa żywność, ale mamy tendencję do myślenia o niej wyłącznie w kategoriach przyrostu masy ciała” - podkreślił główny autor nowej publikacji, prof. Christopher Lowry z University of Colorado w Boulder.

Rak jelita grubego, nowotwór
16.06.2024 11:14 Nadzieja dla chorych na raka jelita grubego. Kombinacja tych dwóch leków może pomóc

Wyniki pracy opublikowanej w “Nature Medicine” wskazują, że kombinacja dwóch leków może pomóc w walce z rakiem jelita grubego. Naukowcy przeprowadzili pilotażowe badanie, z którego wynika, że połączenie tych środków doprowadziło do zmniejszenia lub zahamowania wzrostu guzów u aż 61 proc. chorych osób. Czy to przełom w leczeniu raka jelita grubego i o jakich lekach konkretnie mowa?

Demencja, wzrok, zaburzenia wzroku
07.05.2024 13:56 To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, lecz niestety po oczach widać też choroby. Według naukowców pierwsze sygnały demencji mogą pojawić się na 12 lat przed diagnozą. Może być to wczesną oznaką otępienia.Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough skupili się na zbadaniu zależności między problemami ze wzrokiem a rozwojem demencji w przyszłości. Najnowsze badania sugerują, że bardzo wczesnym sygnałem demencji mogą być zaburzenia widzenia. Ujawniają się one już 12 lat przed jej zdiagnozowaniem.

Otyłość, kobiety
18.04.2024 09:51 Samotne kobiety mają większą skłonność do tycia? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak jest

Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym. 

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
04.04.2024 17:05 Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.

  • 1
  • 2