Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Chad Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Chad Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Depresja, ChAD, choroba afektywna-dwubiegunowa
30.03.2024 00:02 Dr n. med. Aleksandra Lewandowska: "Zaczyna się od depresji, a to tylko wstęp"

Coraz głośniej mówimy o zdrowiu psychicznym, ale o chorobie afektywnej dwubiegunowej wciąż za mało. - Aż 80 proc. jej przypadków u dzieci i młodzieży zaczyna się od epizodu depresji i na początku taka diagnoza często jest stawiana - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowa ds. psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.30 marca, w rocznicę urodzin Vincenta van Gogha, pośmiertnie zdiagnozowanego jako osoba  cierpiąca na ChAD, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej.

Monika i Leszek Miller, fot. Piotr Molecki / East News
17.02.2024 17:34 Wnuczka Leszka Millera: "Życie z dwubiegunówką nie jest łatwe". 760 tys. Polaków może to potwierdzić

Monika Miller zmaga się z przewlekłą chorobą psychiczną, która znacznie utrudnia jej życie. Ostatnio wyznała, że sztuka pomaga jej ukoić cierpienie, a jej partner zdradził, czy choroba ukochanej ma wpływ na ich relację. Na co choruje wnuczka Leszka Millera? 

depresja
10.10.2023 15:16 Gwiazda "365 dni" szczerze o "dwubiegunówce". Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Michele Morrone, włoski aktor i piosenkarz, znany z głównej roli w filmie “365 dni” - ekranizacji bestsellerowej powieści Blanki Lipińskiej, wyznał że zmaga się z chorobą psychiczną. Ma CHAD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową. Ma ją dwa procent Polaków – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oficjalnie, bo wielu jest niezdiagnozowanych. Co to jest CHAD? O komentarz poprosiliśmy psychiatrę.