Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Wirus HPV - objawy zakażenia u mężczyzn i kobiet. Wenerolog ostrzega, na co zwrócić uwagę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.04.2024 10:55

Wirus HPV - objawy zakażenia u mężczyzn i kobiet. Wenerolog ostrzega, na co zwrócić uwagę

Dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
Fot. Canva

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 100 typów, lecz nie wszystkie są jednakowo groźne. To najczęściej przenoszony wirus, którym można się zakazić m.in. podczas stosunku seksualnego. Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Jak wygląda infekcja u mężczyzn a jak u kobiet? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

Wirus HPV u mężczyzn

Infekcje wirusem HPV przydarzają się przede wszystkim mężczyznom. Ryzyko zakażenia jest większe wśród homoseksualistów i biseksualistów – w przypadku tej grupy mężczyzn możliwość wystąpienia infekcji jest kilkunastokrotnie większa. Najwięcej zakażań odnotowano u mężczyzn między 18. a 24. rokiem życia uprawiających zarówno klasyczne stosunki pochwowe, jak i seks analny i oralny.

- U mężczyzn objawy pojawiają się w okolicy odbytu lub prącia, w zależności od sposobu przeniesienia wirusa. Najczęściej napletek, okolica żołędzi i za żołędzią są uprzywilejowaną lokalizacją. W tym miejscu występuje podobny obraz kliniczny do HPV u kobiet, czyli grudki,cieliste lub lekko brunatne, małe lub rozrastające się do dużych rozmiarów. Łatwiej są zauważalne u mężczyzn niż u kobiet, z tego powodu diagnostyka oraz leczenie jest szybsze.  – powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka

Najczęstszym objawem zakażenia jest pojawienie się brodawek w miejscach intymnych. Zmiany te mogą być płaskie lub wypukłe. Mają przy tym kalafiorowaty kształt. Brodawki się wycina lub wymraża, lecz mimo to pacjent nie może mieć pewności, że za jakiś czas znów się nie pojawią. Gdy brodawek jest mało, niektórzy mężczyźni decydują się ich nie usuwać.

Usunięcie brodawek z powierzchni skóry nie sprawia, że mężczyzna automatycznie przestaje zarażać wirusem.

Objawem zakażenia wirusem HPV bywa nowotwór prącia lub nowotwór odbytu. O infekcji tego rodzaju mogą świadczyć:

 • ból odbytu,
   
 • krwawienie z odbytu,
   
 • powiększenie węzłów chłonnych w pobliżu pachwin,
   
 • zaburzenie pracy jelit,
   
 • niespotykany dotąd kształt stolca. 

Projekt bez nazwy (18).png
 

Co warto wiedzieć o wirusie HPV? Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Wirus HPV u kobiet

Do zakażenia wirusem HPV wśród kobiet podczas stosunków seksualnych i podczas korzystania z przedmiotów użytku codziennego zakażonych przez nosiciela. Gdy wirus znajduje się w fazie utajonej, kobieta nie jest w stanie nawet dostrzec objawów. Pierwszymi symptomami zakażenia są świąd i upławy ropne. Kobieta odczuwa przy tym pieczenie w miejscach intymnych.

- Występuje kilka różnego typu objawów, pierwszym jest miejscowe wniknięcie wirusa do nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który znajduje się w obrębie szyjki macicy, warg sromowych, pochwie i okolicach odbytu. Jest to okolica intymna, wnikając powoduje różnego rodzaju objawy, uzależnione od typu wirusa, od małych zmian, niewielkich, grudek lub barwy skóry, po rozrastające się do dużych rozmiarów w postaci określanej jako kłykciny kończyste, które są uszypułowaną częścią warstwy błony śluzowej, tworzącej twory czasem określane jako kalafiorowate - ze względu na olbrzymie rozmiary. – powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Wiele kobiet dowiaduje się, że jest zakażone wirusem HPV podczas badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Wirus może przez wiele lat pozostawać w fazie utajonej.

Objawy zakażenia HPV w gardle

Zakażenie HPV może spowodować raka gardła – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że ok. 12 proc. przypadków tej choroby powoduje właśnie infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego.  

- Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej są często zapominane, ponieważ nie myślimy, że dana okolica również może być dotknięta objawami chorobowymi. Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy. – powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Objawem zaburzonego przepływu dróg oddechowych mogą być:

 • chrypka,
   
 • zaburzenia oddychania,
   
 • zaburzenia wymowy. 

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje!

Polecane