Dziś, czyli 31 marca, wygasają orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowe, które zostały przedłużone na czas pandemii COVID-19. Co to oznacza? Aż 400 tysięcy Polaków może stracić dostęp do różnego rodzaju świadczeń, ulg i przywilejów. By do tego nie doprowadzić, trzeba jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić.
Czy warto ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności? Zdecydowanie tak. Choć wiele osób waha się przed podjęciem tego kroku, orzeczenie warto mieć. Dzięki niemu można korzystać z rozmaitych form wsparcia, w tym z zasiłków, świadczeń rehabilitacyjnych czy ułatwień w miejscu pracy.Wiele osób, które mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności, obawia się skomplikowanego procesu, który wymaga gromadzenia dokumentacji medycznej, odbycia komisji lekarskiej i spełnienia określonych kryteriów. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że orzeczenie poskutkuje stygmatyzacją, szczególnie w kontekście zatrudnienia. Wszystko to sprawia, że niektórzy rezygnują z uzyskania orzeczenia, mimo że mogliby skorzystać z należnych im świadczeń i ulg.
Według projektu nowelizacji, od początku 2025 roku ZUS przechodzi na nowy model orzekania, zastępując dotychczasowe trzyosobowe komisje lekarskie orzeczeniami jednoosobowymi. Rząd zapowiedział, że obok lekarzy, orzeczenia będą mogły wystawiać również pielęgniarki i fizjoterapeuci. Wprowadzenie nowych zasad orzekania budzi pytania o jakość i bezstronność decyzji, szczególnie w sprawach odwoławczych. Przewidziane zasady mają jednak zapewnić rzetelność i dostosowanie do potrzeb pacjentów.
Procedury dotyczące badań lekarskich oraz psychologicznych zostaną uproszczone dla osób, które zamierzają ubiegać się o pozwolenie na broń.Chodzi przede wszystkim o procedurę odwołania się od orzeczenia specjalisty. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 19 czerwca. Poznajcie szczegóły!