ZUS zmienia zasady. Od stycznia 2025 r. jednoosobowe orzeczenia bez komisji lekarskich
Według projektu nowelizacji, od początku 2025 roku ZUS przechodzi na nowy model orzekania, zastępując dotychczasowe trzyosobowe komisje lekarskie orzeczeniami jednoosobowymi. Rząd zapowiedział, że obok lekarzy, orzeczenia będą mogły wystawiać również pielęgniarki i fizjoterapeuci.
Wprowadzenie nowych zasad orzekania budzi pytania o jakość i bezstronność decyzji, szczególnie w sprawach odwoławczych. Przewidziane zasady mają jednak zapewnić rzetelność i dostosowanie do potrzeb pacjentów.
Nowy system orzecznictwa w ZUS
Zgodnie z planowaną nowelizacją, już od stycznia 2025 roku jednoosobowe orzeczenia staną się standardem w ZUS, co ma zwiększyć efektywność procesu i zredukować czas oczekiwania na decyzję. Według nowych przepisów, decyzje będą mogły być wydawane nie tylko przez lekarzy, ale także przez pielęgniarki (ustalanie niezdolność do samodzielnej egzystencji) i fizjoterapeutów (rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej w zakresie profilu narządu ruchu). Zmiana ta ma pomóc w uzupełnieniu braków kadrowych.
Proponowana zmiana jest bowiem odpowiedzią na niedobór lekarzy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie średni wiek pracujących orzeczników przekracza już 60 lat. We wrześniu 2024 roku w ZUS zatrudnionych było 688 lekarzy na 546 etatach. Oznacza to braki kadrowe na poziomie 40%. Brak specjalistów w dziedzinie medycyny pracy od lat stanowi problem, a nowy sposób orzekania ma uporać się z tymi trudnościami i przyspieszyć procedury.
Zasady dla jednoosobowych orzeczeń
Od 1 stycznia 2025 roku znikają komisje lekarskie, a w I i II instancji orzeczenia będą wydawane jednoosobowo. Rząd zapewnia, że w celu utrzymania wysokiej jakości orzeczeń w II instancji, przewidziano specjalne zasady, m.in.
- Lekarz orzekający w II instancji będzie musiał posiadać odpowiednią specjalizację, odpowiadającą schorzeniu pacjenta, a w przypadku jej braku – specjalizację pokrewną
- Orzeczenie może być poprzedzone opinią od konsultanta, który specjalizuje się w schorzeniu pacjenta
- W szczególnie skomplikowanych przypadkach decyzje mają być powierzane bardziej doświadczonym lekarzom, aby zapewnić właściwą ocenę medyczną.
Możliwe wyzwania dla ZUS w okresie przejściowym
Zmiana struktury orzekania w ZUS może rodzić pewne komplikacje. Dotyczy to szczególnie spraw rozpoczętych jeszcze w 2024 roku. Nowelizacja przewiduje, że decyzje wydawane przed jej wprowadzeniem będą już orzekane jednoosobowo. Przejście na nowe przepisy może wiązać się z opóźnieniami w rozpatrywaniu niektórych odwołań, zwłaszcza że na przygotowanie do zmian pozostało już niewiele czasu.
Źródło: Infor.pl
Zobacz także:
Tego nie znosi nowotwór złośliwy. Jedz to garściami, a znacząco obniżysz ryzyko
Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka