Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Badanie Krwi

Badanie Krwi

Mężczyzna trzyma się za serce, w tle obrazek z zaznaczonym sercem
19.04.2024 10:01 Miał 46 lat i zawał serca. Wszystko przez jedno białko

46-letni Mario Krueger był okazem zdrowia, a jednak pewnego dnia miał zawał. Okazało się, że atak serca spowodowało jedno białko. Jego podwyższony poziom może mieć wiele osób. O jakie chodzi i jak je wykryć?Na ryzyko wystąpienia zawału serca wpływają nie tylko niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu czy brak ruchu, ale również czynniki genetyczne. Szczególne znaczenie ma białko zwane lipoproteiną, o którego istnieniu wie niewiele osób, a tylko część lekarzy jest świadoma jego związku z zawałem.

badanie profilaktyczne
06.01.2024 18:19 Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją

Raz na pół roku lub rzadziej do lekarza zgłasza się ok. 40% Polaków. Statystyka ta nie poprawiła się nawet po pandemii. Polacy boją się chorób, ale boją się też badań, dzięki którym można by je szybciej wykryć. Przedstawiamy listę niezbędnych badań profilaktycznych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w roku! 

None
09.12.2023 08:53 Idziesz pobrać krew, albo oddać mocz? Podpowiadamy, jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Badania laboratoryjne są badaniami, podczas których pobiera się m.in. krew czy mocz. Analiza ich umożliwia ocenę stanu zdrowia danej osoby. To wyjątkowo skuteczne narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jak jednak przygotować się do badania? Czy można wcześniej pić? Co wolno robić, a co jest niewskazane? To trzeba wiedzieć. Właśnie rozpoczyna się ogólnopolska kampania informacyjna „Poznaj Diagnostów Laboratoryjnych”.