Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Bakteria odporna na leki w szpitalu w Warszawie. Podjęto działania przeciwepidemiczne
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 25.07.2024 18:04

Bakteria odporna na leki w szpitalu w Warszawie. Podjęto działania przeciwepidemiczne

szpital
fot. facebook/Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Niepokojące wieści płyną z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Pacjenci przebywający na oddziale urologii są zakażeni superbakterią, która jest odporna na leki. Głos w sprawie zabrała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Superbakteria w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie

Z doniesień portalu Wirtualna Polska wynika, że na oddziale urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie 9 pacjentów jest zarażonych superbakterią, która jest odporna na leki. Informacje te potwierdziła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Marta Milewska.

Szpital przesłał informacje o wykryciu bakterii New Delhi (Klabsiella pneumoniae MBL-NDM) w Oddziale Urologii. Podjęto już działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia - poinformowała.

Z tym nie łącz antydepresantów. 5 zabójczych mieszanek. Nie tylko grejpfrut Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy

Bakterii New Delhi także w Poznaniu

Okazuje się, że oddział urologiczny warszawskiego szpitala to nie jedyne miejsce, w którym wykryto obecność bakterii New Delhi. Podobna sytuacja ma miejsce także w szpitalu w Poznaniu. Mimo że jej pojawienie się potwierdzono już w dwóch ośrodkach medycznych, personel zapewnia, że nie ma się czego obawiać.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu miała zadbać o ustabilizowanie i opanowanie sytuacji. Oprócz tego jest w stałym kontakcie z placówką i monitoruje działania pracujących w niej medyków. Wprowadzenie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych ma pozwolić na zapanowanie nad obecnością superbakterii.

Czym jest bakteria New Delhi?

Superbakteria New Delhi ma cechę charakterystyczną, którą jest enzym NDM-1, gdzie NDM to skrót od angielskiego New Delhi metallo-beta-lactamase. To właśnie on sprawia, że jest odporna na leki. Gen kodujący enzym z grupy metalo-β-laktamaz działa na antybiotyki beta-laktamowe, które stają się bezsilne. Co gorsza, bakteria New Delhi nie poddaje się nawet mocnym antybiotykom, z tzw. grupy ostatniej szansy. Choć używa się ich zwłaszcza w leczeniu ciężkich zakażeń, enzym jest odporny nawet na nie.

U jej nosiciela pojawiają się między innymi następujące objawy:

  • kaszel,
  • bardzo wysoka gorączka,
  • zimne poty,
  • duszności,
  • dreszcze,
  • bóle stawów,
  • osłabienie organizmu.

U zarażonego stosuje się jedynie leczenie objawowe. Jeśli organizm nie jest w stanie samoistnie poradzić sobie z bakterią, staje się formą przewlekłą. W jej następstwie może dojść nawet do sepsy.

Zobacz też:

Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać

Stosujesz środki odstraszające owady? Ważny apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Te osoby powinny unikać bananów. Dolegliwości mogą być poważne