Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.01.2024 18:19

Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją

badanie profilaktyczne
canva

Raz na pół roku lub rzadziej do lekarza zgłasza się ok. 40% Polaków. Statystyka ta nie poprawiła się nawet po pandemii. Polacy boją się chorób, ale boją się też badań, dzięki którym można by je szybciej wykryć. Przedstawiamy listę niezbędnych badań profilaktycznych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w roku!

 

NFZ przypomina o badaniach kontrolnych

By cieszyć się dobrym zdrowiem nie tylko trzeba ćwiczyć, zdrowo jeść i radzić sobie ze stresem. Trzeba także regularnie się badać. Badania kontrolne dają szansę na szybkie wykrycie chorób i wczesne rozpoczęcie leczenia. Przynajmniej raz w roku powinno się wykonać:

  • morfologię – umożliwia ustalenie, czy liczba płytek krwi i krwinek jest prawidłowa oraz czy mają prawidłowe stężenie. To pierwszy krok np. w diagnostyce anemii i nowotworów.
  • badanie moczu – to ważny element diagnostyki chorób nerek, wątroby i dróg moczowych. Dzięki niemu można wcześnie wykryć kamicę i rozpoznać cukrzycę, żółtaczkę i zapalenie trzustki.
  • poziom glukozy we krwi – umożliwia wykrycie chorób związanych z gospodarką węglowodanową np. cukrzycę.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kalendarz badań. Dzięki niemu łatwiej znaleźć program profilaktyczny i placówki go realizujące.

Projekt bez nazwy - 2024-01-06T170045.823.png

Normy laboratoryjne to nie wszystko. Jak odczytywać wyniki badań? Idziesz pobrać krew, albo oddać mocz? Podpowiadamy, jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Polacy boją się badań

Z raportu „Pobierz Zdrowie” z 2023r. wynika, że tylko 44% respondentów zadeklarowało, że regularnie odwiedza lekarza, by wykonać badania profilaktyczne. Jak wynika z dokumentu ,Polakom brakuje motywacji. Bez profilaktyki zdrowotnej i regularnych badań nie można zapobiec wielu poważnym chorobom. 46% respondentów stwierdziło, że wykonują badania z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie ze względu na polecenie lekarza.

Najpopularniejszym badaniem diagnostycznym jest badanie krwi – skorzystało z niego 73% osób. Tuż po nim było badanie moczu, prześwietlenia i USG.

Najrzadziej wykonywana jest diagnostyka kału (21%)

Polacy boją się również i chorób

Z badania wynika, że 72% respondentów obawia się choroby i śmierci bliskiej osoby. Respondenci najbardziej boją się nowotworów, ciężkich i przewlekłych chorób oraz nagłych wpadek i nieprzewidzianych schorzeń. Obawy wzbudzają także problemy kardiologiczne i bóle mięśniowo-stawowe.

Ekspertka merytoryczna kampanii „Pobierz Zdrowie”, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Poznaj Lęk Natalia Kocur oceniła, że obawa przed chorobami jest powszechna. Według ekspertki wiąże się z naturalnym pragnieniem ochrony i zachowania zdrowia.

źródło: pap.pl