Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach
Kleszcze już się pojawiły. Zazwyczaj zaczynają atakować na przełomie marca i kwietnia, lecz w tym roku ich aktywność jest już widoczna. Temperatura jak na tę porę roku jest dość wysoka, co prawdopodobnie jest przyczyną ich obecności.
Polscy leśnicy ostrzegają, by uważać podczas wycieczek w obszarach, w których mogą znajdować się pasożyty. Ugryzienie może skończyć się groźną chorobą.
Tomek wygrał z chorobą i a chce wesprzeć psychicznie każde dziecko, rodzica i nauczyciela w Polsce. Posłuchajcie, jak możecie dostać pomoc, albo włączyć się w akcję:
Kleszcze się uaktywniły
Przyczyną przebudzenia kleszczy były wysokie jak na tę porę roku temperatury. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że aktywność kleszczy zaczyna się, gdy temperatura w ciągu dobry przekracza 5-7 stopni Celsjusza i panuje wilgoć.
Gdy kleszcze się obudzą, szukają pożywienia. O aktywności pasożytów poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Baligród:
„Bywa i tak, że z lutowego, porannego spaceru wróci się z przedstawicielem dzikiej fauny - kleszcz pospolity zwany też psim (Ixodes ricinus)” - napisało Nadleśnictwo Baligród (województwo podkarpackie) 11 lutego
Obecne zimy sprzyjają wcześniejszemu przebudzeniu się kleszczy:
“Mimo że za oknem aktualnie mamy śnieg, to generalnie takich zim, jakie bywały jeszcze przed kilkudziesięciu laty już nie ma. Kiedyś podczas długotrwałych siarczystych mrozów larwy nie miały szansy przetrwać, a tym współczesnym, pochowanym w ściółce, liściach i wystarczy kilka stopni ciepła, aby ożyć, wzmóc swoją aktywność, szukać żywicieli”. - powiedział prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych
GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej Borelioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie, badania, leczenieGdy ugryzł Cię kleszcz, działaj szybko
Ukąszenie przez kleszcza może spowodować boreliozę. Dlatego jeśli zauważymy, że w ciele znajduje się kleszcz, należy usnąć go jak najszybciej. Gdy nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, warto niezwłocznie udać się do specjalisty. By usunąć pasożyta ze skóry, trzeba chwycić go możliwie jak najbliżej skóry i za jednym pociągnięciem wyciągnąć w górę – zrób to szybko, by nie wykręcić kleszcza. Następnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia.
Jeśli podczas wyrywania kleszcza urwie się mu główkę, koniecznie należy udać się do lekarza, by naciął skórę i go z niej wyciągnął.
Podczas usuwania kleszcza nie smarujmy go preparatami. Pasożyta nie należy też wyciskać. W przeciwnym wypadku ślina kleszcza może dostać się do rany – a wraz z nią drobnoustroje.
Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry pojawi się w danym miejscu niewielkie zaczerwienienie, które powinno zniknąć po kilkunastu godzinach. Jeśli po tym czasie zacznie się powiększać, to będzie to objaw rumienia wędrującego – to charakterystyczny objaw boreliozy. Towarzyszy mu zwykle gorączka i osłabienie.
"Jeśli zauważymy u siebie rumień, czyli charakterystyczne zaczerwienienie o średnicy mniej więcej 5 cm, które pojawiło się po ok. 5 dniach w miejscu ukłucia przez kleszcze, to warto skonsultować ten objaw z lekarzem, który zleci testy i przepisze odpowiedni antybiotyk, jednak dużym prawdopodobieństwem objaw ten samoistnie przeminie”. - powiedział prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych
Ukąszenia kleszcza można uniknąć
By uniknąć ataku pasożyta, kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad:
- podczas pobytu w lesie wkładajmy odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami,
- po pobycie w lesie, na łące i innych miejscach sprawdźmy, czy na ciele nie ma kleszcza,
- stosujmy repelenty, chroniące przed owadami i kleszczami.
źródło: GIS, FB/ Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe