Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.02.2024 17:37

Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach

atak kleszczy
shutterstock

Kleszcze już się pojawiły. Zazwyczaj zaczynają atakować na przełomie marca i kwietnia, lecz w tym roku ich aktywność jest już widoczna. Temperatura jak na tę porę roku jest dość wysoka, co prawdopodobnie jest przyczyną ich obecności.

Polscy leśnicy ostrzegają, by uważać podczas wycieczek w obszarach, w których mogą znajdować się pasożyty. Ugryzienie może skończyć się groźną chorobą. 

Tomek wygrał z chorobą i a chce wesprzeć psychicznie każde dziecko, rodzica i nauczyciela w Polsce. Posłuchajcie, jak możecie dostać pomoc, albo włączyć się w akcję:

Kleszcze się uaktywniły

Przyczyną przebudzenia kleszczy były wysokie jak na tę porę roku temperatury. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że aktywność kleszczy zaczyna się, gdy temperatura w ciągu dobry przekracza 5-7 stopni Celsjusza i panuje wilgoć.

Gdy kleszcze się obudzą, szukają pożywienia. O aktywności pasożytów poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Baligród:

„Bywa i tak, że z lutowego, porannego spaceru wróci się z przedstawicielem dzikiej fauny - kleszcz pospolity zwany też psim (Ixodes ricinus)” - napisało Nadleśnictwo Baligród (województwo podkarpackie) 11 lutego

Obecne zimy sprzyjają wcześniejszemu przebudzeniu się kleszczy:

“Mimo że za oknem aktualnie mamy śnieg, to generalnie takich zim, jakie bywały jeszcze przed kilkudziesięciu laty już nie ma. Kiedyś podczas długotrwałych siarczystych mrozów larwy nie miały szansy przetrwać, a tym współczesnym, pochowanym w ściółce, liściach i wystarczy kilka stopni ciepła, aby ożyć, wzmóc swoją aktywność, szukać żywicieli”. - powiedział prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych

shutterstock_2374292207.jpg

GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej Borelioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie, badania, leczenie

Gdy ugryzł Cię kleszcz, działaj szybko

Ukąszenie przez kleszcza może spowodować boreliozę. Dlatego jeśli zauważymy, że w ciele znajduje się kleszcz, należy usnąć go jak najszybciej. Gdy nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, warto niezwłocznie udać się do specjalisty. By usunąć pasożyta ze skóry, trzeba chwycić go możliwie jak najbliżej skóry i za jednym pociągnięciem wyciągnąć w górę – zrób to szybko, by nie wykręcić kleszcza. Następnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

Jeśli podczas wyrywania kleszcza urwie się mu główkę, koniecznie należy udać się do lekarza, by  naciął skórę i go z niej wyciągnął.

Podczas usuwania kleszcza nie smarujmy go preparatami. Pasożyta nie należy też wyciskać. W przeciwnym wypadku ślina kleszcza może dostać się do rany – a wraz z nią drobnoustroje.

Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry pojawi się w danym miejscu niewielkie zaczerwienienie, które powinno zniknąć po kilkunastu godzinach. Jeśli po tym czasie zacznie się powiększać, to będzie to objaw rumienia wędrującego – to charakterystyczny objaw boreliozy. Towarzyszy mu zwykle gorączka i osłabienie.

"Jeśli zauważymy u siebie rumień, czyli charakterystyczne zaczerwienienie o średnicy mniej więcej 5 cm, które pojawiło się po ok. 5 dniach w miejscu ukłucia przez kleszcze, to warto skonsultować ten objaw z lekarzem, który zleci testy i przepisze odpowiedni antybiotyk, jednak dużym prawdopodobieństwem objaw ten samoistnie przeminie”. - powiedział prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych
 

Ukąszenia kleszcza można uniknąć

By uniknąć ataku pasożyta, kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad:

  • podczas pobytu w lesie wkładajmy odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami,
  • po pobycie w lesie, na łące i innych miejscach sprawdźmy, czy na ciele nie ma kleszcza,
  • stosujmy repelenty, chroniące przed owadami i kleszczami.

źródło: GIS, FB/ Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe 

Polecane