Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Niepokojące dane - znaczny wzrost liczby chorych na boreliozę. Jak rozpoznać chorobę?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 14.01.2024 20:05

Niepokojące dane - znaczny wzrost liczby chorych na boreliozę. Jak rozpoznać chorobę?

kleszcz
canva.com

Niepojące wieści od naukowców - w 2023 roku odnotowano znaczny wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe, tj. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Należy mieć świadomość, że pełne wyleczenie boreliozy jest możliwe tylko wtedy, kiedy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Warto więc wiedzieć, jak można jej zapobiegać oraz jakie dolegliwości powinny wzbudzić naszą czujność. 

Wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe w Polsce

Jak podaje najnowsze zestawienie o zachorowaniach na choroby zakaźne, w 2023 r. w Polsce zarejestrowano 25 244 przypadki boreliozy oraz 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem, w którym potwierdzono 17 369 przypadków boreliozy i 446 kleszczowego zapalenia mózgu.

Jak pokazują kolejne badania, wzrasta liczba osób posiadających we krwi przeciwciała, co świadczy o trwającej lub przebytej w przeszłości chorobie.

źródło: geekweek.interia.pl

Trzy województwa o największej liczbie zakażonych kleszczy. Gdzie panuje szczególne zagrożenie boreliozą? Borelioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie, badania, leczenie

Gdzie bytują kleszcze i jakie części ciała najbardziej lubią?

Borelioza to wieloukładowa choroba odzwierzęca wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Naturalnym rezerwuarem krętków są dzikie zwierzęta, a na człowieka przenoszone są w ślinie kleszcza z gatunku Ixodes ricinus poprzez jego ukąszenie i uszkodzenie skóry.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia, a te zakażone nie zawsze przenoszą boreliozę. Warto wiedzieć, że im szybciej usuniemy kleszcza ze skóry, tym mniejsze ryzyko zachorowania. Oczywiście, jeśli zrobimy to w prawidłowy sposób. Do zakażenia krętkami dochodzi po 24 - 48 godzinach od ukąszenia kleszcza. Jeżeli usuniemy go w ciągu kilku godzin to ryzyko zachorowania na boreliozę jest niewielkie. 

Typowymi miejscami bytowania kleszczy są: lasy liściaste i mieszane, obrzeża lasów, łąki, brzegi rzek i jezior, parki, ogrody, gęste zarośla i paprocie.

Po powrocie ze spaceru z terenów leśnych czy trawiastych należy dokładnie obejrzeć skórę. Kleszcze preferują obszary ciała, które są ciepłe, cieńsze i dobrze ukrwione.

Miejsca na ciele szczególnie narażone na zagnieżdżenie się kleszcza to: zgięcia kolan, wewnętrzna strona ramion i ud, pachy, pachwiny, okolice genitaliów, pośladki, głowa (szczególnie linia włosów i okolice uszu), szyja.

Projekt bez nazwy - 2024-01-14T200454.793.png

Okres wylęgania boreliozy

Borelioza jest chorobą wieloukładową, co oznacza, że może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek: skóry, serca, stawów i układu nerwowego. 

Okres wylęgania wynosi od 3 do 30 dni, a objawy oraz ich nasilenie mogą się różnić u poszczególnych osób. Pierwsze symptomy boreliozy mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach od momentu ukąszenia kleszcza. 

Objawy boreliozy

Najbardziej typowym, pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. W miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się czerwona plama, wyglądem przypominająca wysypkę ułożoną na skórze w okręgi różniące się odcieniem. Rumień z czasem się powiększa.

Należy jednak mieć świadomość, że ten objaw nie zawsze występuje, przez co nierzadko choroba zostaje niezauważona, przechodząc w kolejną fazę.

Do pozostałych objawów boreliozy należą:

  • powiększone węzły chłonne,
  • pseudochłoniak boreliozowy, 
  • bóle głowy,
  • stan podgorączkowy lub gorączka, 
  • ból mięśni i stawów, 
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia rytmu serca.

Przebieg nieleczonej boreliozy dzieli się na trzy etapy:

  • faza wczesna –  od kilku dni do miesiąca po zakażeniu,
  • faza wczesna rozsiana - od 10 dni do 2 lat po zakażeniu,
  • faza późna - od kilku miesięcy do kilku lat po zakażeniu.

Borelioza, jeśli nie jest leczona, przechodzi w fazę przewlekłą, najczęściej atakując układ nerwowy, serce oraz stawy. 

Polecane