Niepokoi Cię, że Twoja skóra zwiotczała, policzki wyglądają, jakby się zapadły, a ciało traci naturalne proporcje? Może zauważyłaś, że tkanka tłuszczowa zanika w niektórych miejscach, a w innych odkłada się nadmiernie? Wiele osób może pomyśleć, że to... pesel.Jednak takie zmiany nie zawsze wynikają z procesu starzenia się. Czasem są objawem rzadkiego zaburzenia, które wpływa nie tylko na wygląd, ale również na funkcjonowanie organizmu.
Najbardziej typowym objawem chorej trzustki jest ból. Zlokalizowany jest on w nadbrzuszu, ale mogą też boleć plecy, a chory skarży się również na wiele innych dolegliwości, jak wzdęcia, nudności, czy biegunki.Chora trzustka może także manifestować się na skórze. Plamy, wysypka, czy tzw. guzek siostry Mary Joseph, to tylko niektóre z objawów chorób tego narządu.
Świąd skóry to objaw, który towarzyszy wielu różnym schorzeniom. Na ogół chodzi o przesuszenie, alergię, egzemę, ale przyczyna takiego stanu rzeczy może być też o wiele poważniejsza. W ten sposób może również objawiać się rak skóry.Pamiętajmy – skóra to największy nasz narząd. Często widać na nim kondycję całego organizmu. Warto więc uważnie się sobie przyglądać, a kiedy tylko coś nas zaniepokoi, konsultować to z lekarzem.
Są takie znaki, które daje nam nasze ciało, a których pod żadnym pozorem nie powinno się ignorować. Należą do nich ciemne plamy, np. na łokciach lub kolanach. Mogą one świadczyć o toczącym się w organizmie poważnym stanie chorobowym, nawet o nowotworze. Rogowacenie ciemne to zmiany dermatologiczne, które objawiają się zgrubieniem i ciemnieniem skóry we wspomnianych lokalizacjach, ale bardzo często również w fałdach ciała, takich jak szyja, pachy, pachwiny, czy pod piersiami. Skóra staje się tam szorstka, zgrubiała, a czasami wygląda na brudną, mimo higieny.
Rybia łuska arlekinowa to genetyczna choroba skóry, która dotyka głównie noworodki. Całe ciało chorego pokryte jest zrogowaciałym naskórkiem, który przypomina łuskę. Pękanie i rozszczepianie się skóry powoduje ból i utrudnia normalne funkcjonowanie.Zespół arlekina nie jest w pełni uleczalny i wymaga leczenia miejscowego. Konieczne jest ciągłe monitorowanie pacjenta i stanu jego skóry oraz stosowanie ochrony, by nie doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Jakie są przyczyny tej choroby i co powinni robić rodzice, których dziecko dotknęła ta choroba?
Na tę przypadłość cierpi ponad milion Polaków. Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia, że może ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Chodzi o chorobę dermatologiczną, która wbrew pozorom dotyka nie tylko skórę.Istnieje długa lista chorób uprawniających do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności – taki dokument uprawnia do wielu ulg i przywilejów, np. do płacenia niższych podatków. Jedną z takich chorób jest dermatoza, którą łatwo rozpoznać po zmianach skórnych wywołanych rogowaceniem naskórka. O jakim schorzeniu mowa?
Schorzenia skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny pacjentów. Powodują ogromny stres, wstyd i zażenowanie, a ponadto przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Co gorsza, u wielu chorych pojawiają się myśli samobójcze, a część z nich skutecznie odbiera sobie życie. Badacze Cotteril i Cunliffe przeprowadzili analizę, w której wyodrębnili choroby dermatologiczne o największym ryzyku depresji i samobójstwa.