Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Suche, swędzące plamy na skórze. Tak może objawiać się rak
Marta Uler
Marta Uler 27.01.2025 14:00

Suche, swędzące plamy na skórze. Tak może objawiać się rak

Swędzące plamy na skórze - chłoniak skóry
Fot. Canva/rattanakun

Świąd skóry to objaw, który towarzyszy wielu różnym schorzeniom. Na ogół chodzi o przesuszenie, alergię, egzemę, ale przyczyna takiego stanu rzeczy może być też o wiele poważniejsza. W ten sposób może również objawiać się rak skóry.

Pamiętajmy – skóra to największy nasz narząd. Często widać na nim kondycję całego organizmu. Warto więc uważnie się sobie przyglądać, a kiedy tylko coś nas zaniepokoi, konsultować to z lekarzem.

Swędzące plamy na skórze

Swędzące plamy na skórze mogą być objawem grzybicy. Przyjmują wtedy, najczęściej, kształt kółek, dlatego stosunkowo łatwo je zdiagnozować. Również dość łatwo się je leczy. Wystarczy maść przeciwgrzybicza przepisana przez lekarza dermatologa. Ale skóra może swędzieć z wielu innych powodów.

Bardzo często, szczególnie zimą, drapiemy się, ponieważ skóra jest przesuszona. Ciepło i szczelnie się ubieramy, więc możliwości wentylacji ciała są mocno ograniczone. Do tego dochodzi ogrzewanie w mieszkaniach, częste kąpiele i problem gotowy. Skóra może też swędzieć z powodu przeróżnych alergii, w tym kontaktowych, a także egzemy czy atopowego zapalenia skóry (AZS).

Swędzące, suche plamy na skórze mogą być także objawem o wiele poważniejszym. Tak manifestować może się chłoniak skóry, zwłaszcza w swojej początkowej fazie. Jest to rzadki nowotwór, roczna zapadalność wynosi ok. 0,5–1 przypadku na 100 000 osób, choć ostatnio przybywa zachorowań. Ponad 2 razy częściej chorują mężczyźni. 

Czy cukier uzależnia i działa jak narkotyk? Dietetyk wyjaśnia, jak naprawdę działają słodycze 7 objawów tętniaka mózgu. Nie tylko ból głowy

Chłoniak skóry – co to za choroba?

"Skóra jest największym organem twojego ciała i dużo mówi o ogólnym stanie zdrowia. Nawet drobne zmiany mogą wskazywać na coś wartego zbadania. Wczesna diagnostyka ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o raka skóry i inne schorzenia" – mówi dr Emily Alfonsi cytowana przez express.co.uk.

Warto wziąć sobie do serca te słowa. Jeśli zaniepokoi cię coś na skórze, najlepiej skonsultuj to z lekarzem.

Chłoniak skóry to rzadki nowotwór złośliwy skóry, który wywodzi się głównie z limfocytów T, a także z limfocytów B lub NK. Jest to chłoniak pierwotny, ale możliwe jest również wtórne nacieczenie skóry przez rozsianego chłoniaka węzłowego lub pozawęzłowego. Pierwotne chłoniaki skóry mogą przyjmować różną postać, przez co ich diagnostyka jest trudna. 

Wielu pacjentów, poza zmianami skórnymi, cierpi także na:

  • gorączkę bez wyraźnego powodu – zwykle utrzymującą się ponad miesiąc,
  • zlewne nocne poty, 
  • spadek masy ciała (często znaczny),
  • ogólne osłabienie,
  • pogorszenie samopoczucia.

Warto tu podkreślić, że większość pierwotnych chłoniaków skóry rośnie zazwyczaj bardzo wolno, przez wiele lat i zwykle nie wpływa na długość życia. 

Chłoniak skóry – objawy

Istnieje wiele rodzajów chłoniaków skóry, ich przebieg jest przewlekły, a ponadto, zmiany skórne w ich przebiegu mogą imitować wiele schorzeń dermatologicznych, dlatego diagnostyka w tym bywa bardzo skomplikowana. Do najczęstszych chłoniaków skóry należą ziarniniak grzybiasty (mycosis fungoides) oraz Zespół Sezary’ego.

Ziarniak grzybiasty rozwija się w trzech fazach: wypryskowej, naciekowej i guzowatej:

  • faza wypryskowa – to uporczywy, silny świąd skóry oraz zmiany rumieniowo- złuszczające na całym ciele lub w ogniskach o pstrym wyglądzie z przebarwieniami i zanikami,
  • faza naciekowa – daje objawy w postaci płaskowyniosłych ognisk, 
  • faza guzowata – objawia się wypukłymi guzami z tendencją do wrzodzenia.

Zespół Sezary’ego dotyka głównie mężczyzn po 60. roku życia. Objawy w tym przypadku to:

  • żywoczerwony kolor skóry (nazywany potocznie “zespołem czerwonego człowieka”),
  • nadmierne wypadanie włosów, łysienie i nadmierne rogowacenie naskórka (hiperkeratoza) w obrębie stóp i dłoni.

Jeśli obserwujesz u siebie któreś z powyższych objawów, idź do lekarza. Dr Alfonsi podkreśla także wagę samobadania. Zaleca, by co miesiąc uważnie przejrzeć całe swoje ciało, zwracając przy tym szczególną uwagę na obszary często pomijane – takie jak skóra głowy, za uszami i pod paznokciami.

Źródło: hematoonkologia.pl, mp.pl, express.co.uk/life-style/health/1997567/spotting-these-five-small-changes

Zobacz także:

Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizować

Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory

Po tym poznasz, że masz zapchane żyły. Tak objawiają się zakrzepy