Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Depresja Maskowana

Depresja Maskowana

depresja maskowana

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 07:09 Zdrowa fizycznie 29-latka z Holandii podda się eutanazji w maju. "Mój partner będzie ze mną do końca"

Zoraya Ter Beek ma 29 lat i jest fizycznie zdrowa. Jednak odczuwa ogromne cierpienie wynikające z chorób psychicznych, na które cierpi od dawna. Próbowała leczenia, terapii, ale nic nie przyniosło jej ukojenia. Lekarze są bezradni wobec jej dolegliwości, dlatego młoda kobieta, mimo kochających ją bliskich, zdecydowała się na eutanazję.

Małgorzata Foremniak jako jurorka w "Mam talent"
08.05.2024 16:08 Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu

Depresja to choroba tak jak każda inna. Dotyka każdego, również bogatych, uwielbianych i pięknych. Oto 5 polskich gwiazd, które zdecydowały się opowiedzieć o swojej walce z chorobą. Niektóre “zawsze uśmiechnięte”, co dowodzi, jak pozory bywają mylące. 

depresja, psychiatra, stany lękowe
29.04.2024 10:33 Po tych objawach poznasz depresję. To choroba o wielu twarzach

Postrzegamy depresję tak: człowiek jest smutny, płacze, ma myśli samobójcze, to ma depresję. To tak nie wygląda. Gdyby to tak wyglądało, byłoby dużo łatwiej, także leczyć - mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra. -  Jeżeli ktoś jest szczęśliwy, uśmiechnięty, ma pieniądze, względnie uporządkowane życie rodzinne, depresja go nie spotka? Takie myślenie to błąd - mówi psychiatra Grzegorz Opielak, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.W społeczeństwie nadal powszechne jest wyobrażenie osób cierpiących na depresję, jako wiecznie przygnębionych i apatycznych. To przekonanie jednak tylko w częściowej i bardzo uproszczonej formie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi tej choroby. Nierzadko zdarza się, że chorzy na depresję mają skłonności do jej maskowania oraz trudności w przyznaniu się do nasilających się objawów, co utrudnia postawienie diagnozy. Jak może objawiać się depresja? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia psychiatra dr n. med. Grzegorz Opielak w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną portalu Pacjenci.pl w podcaście na “Zdrowo przegadane” na YouTube.