Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 08.05.2024 16:08

Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu

Małgorzata Foremniak jako jurorka w "Mam talent"
Fot. East News / Paweł Wodzyński

Depresja to choroba tak jak każda inna. Dotyka każdego, również bogatych, uwielbianych i pięknych. Oto 5 polskich gwiazd, które zdecydowały się opowiedzieć o swojej walce z chorobą. Niektóre “zawsze uśmiechnięte”, co dowodzi, jak pozory bywają mylące.

 

1. Małgorzata Foremniak

Małgorzata Foremniak to jedna z najpopularniejszych aktorek i osobowości telewizyjnych w Polsce. Przez lata mogliśmy obserwować ją w serialu "Na dobre i na złe", gdzie wcielała się w rolę anestezjolożki Zosii. Później zachwycała błyskotliwymi komentarzami jurorki w emitowanym przez telewizję TVN show "Mam Talent". Niestety w życiu nie była zawsze uśmiechnięta, jak na antenie. 

"Zawsze jest moment krytyczny. Możesz utonąć albo się wynurzyć. Któregoś dnia nad ranem pomyślałam: »Czy kogoś obchodzi, że w jakimś pokoiku jest strzępek kobiety i wali łbem o mur? Do kur... nędzy, Foremniak, albo wóz, albo przewóz!«. Każdy kryzys jest szansą na powtórne narodziny. Jestem przykładem, że można z tego wyjść" – mówiła w rozmowie z magazynem “Twój Styl”.

Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak Fot.  East News / Paweł Wodzyński
Mandaryna choruje na cukrzycę. Opowiedziała o zmaganiach z chorobą 5 nieoczywistych symptomów stwardnienia rozsianego - często nie są kojarzone z tą chorobą!

2. Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk to jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportowczyń: multimedalistka olimpijska, wielokrotna zwyciężczyni mistrzostw świata w biegach narciarskich. Na trasie zacięta, cierpliwa, wytrzymała, jednak największe walki toczyła nie z rywalkami, a z życiem. Mistrzyni wyznała kilka lat temu w prasie, że zmaga się z depresją

"Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam. W pewnym momencie byle posiłek bywał wystarczającym powodem do wymiotowania" – mówiła w 2014 roku w intymnym wywiadzie z "Gazetą Wyborczą".

Niedawno niestety zginął jej ukochany mąż – alpinista Kacper Tekieli.

Justyna Kowalczyk
Justyna Kowalczyk Fot. East News / Petter Ardvinson

3. Katarzyna Cichopek

Katarzynie Cichopek ogromną rozpoznawalność przyniosła rola w serialu "M jak miłość", gdzie grała Kingę Zduńską. Później wygrała program "Taniec z gwiazdami" – to tam poznała swojego byłego męża Marcina Hakiela, z którym ma dwójkę dzieci.  Niewiele osób wie jednak o tym, że po porodzie aktorka była załamana.

"Miałam poważny kłopot. Przeżyłam koszmar po porodzie. Bardzo długo wracałam do formy — tak fizycznej, jak psychicznej. Co więcej, wszystkie mamy dookoła zapewniały mnie, jak to jest pięknie i wspaniale, gdy już urodzi się dziecko, a ja, ku mojemu przerażeniu, wcale tego nie czułam. Miałam do siebie pretensje o to, że nie jest tak, jak być powinno. Uznałam, że jestem po prostu gorsza od innych" – zdradziła w rozmowie z "Na żywo".

Katarzyna Cichopek
Katarzyna Cichopek Fot. East News / Paweł Wodzyński

4. Agata Młynarska

Agata Młynarska to znana prezenterka i dziennikarka. Pochodzi ze znanej rodziny – jej tata Wojciech Młynarski był cenionym autorem tekstów piosenek, a mama Adrianna Godlewska aktorką. Wydaje się, że w życiu niczego jej nie brakowało, poza jednym – w pewnym momencie zabrakło jej zdrowia psychicznego. Dziennikarka zachorowała na depresję...

"Wiele razy zdarzało mi się nie mieć siły na nic, nawet na zmycie makijażu, na wstanie z łóżka. Działałam na automatycznym pilocie, z wyuczonym uśmiechem, który odczuwałam jako fizyczny ból. Bolało mnie zresztą cale ciało. Nie mogłam spać, budziłam się nad ranem z nieuchwytnym niepokojem, myślówą, drżeniem serca" – zwierzyła się we wzruszającym poście na Instagramie. 

Agata Młynarska
Agata Młynarska Fot. East News / Paweł Wodzyński

5. Urszula Dudziak

Urszula Dudziak dla wielu osób jest synonimem sukcesu. Znana kompozytorka, piosenkarka, autorka tekstów; jej piosenki są nucone na całym świecie... Niestety za sławę i dokonania artystka zapłaciła wysoką cenę. O swoich przykrych doświadczeniach opowiedziała w rozmowie z "Galą".

"Żyłam w obcym kraju, na innym kontynencie, z dala od rodziny. Ogarnęła mnie taka depresja i paraliż, że chodziłam w szlafroku i w kółko płakałam. Nie miałam jeszcze tego, co wykształciło się we mnie potem, po spotkaniu Jerzego Kosińskiego: systemu odpornościowego, który pozwoliłby mi z tego wyjść"– czytamy. 

Urszula Dudziak
Urszula Dudziak Fot. East News / Piotr Małecki

Zobacz też:

Po tych objawach poznasz depresję. To choroba o wielu twarzach

Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy

Polecane